Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Identyfikacja kamiennych narzędzi
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Identyfikacja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zbyszek146

PostWysłany: 22 Paź 2007, 22:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="Max"]1)
Cytat:
Z tego co widze to juz nie sa wyniki patrzenia pod nogi podczas spacerow, a szeroko zakrojonych poszukiwan. Na to juz by sie znalazl paragraf.

Te wszystkie znaleziska sa naprawde przypadkowe/żnalezione w dwóch niazależnych miejscach /i zostaly zgloszone tam gdzie trzeba/ w czasie dwóch niezależnych połgodzinnych spacerów
Publikacja jest tylko czynnikiem wtórnym.Co do literatury dopiero kilka dni temu udało mi sie zdobyc prace pana Kozłowskiego "Epoka kamienia na ziemiach polskich" i ją studiuję
Proszę więc mi wybaczyc niewlasciwą /jeszcze /terminologię/ ale wlasnie na podstawie tej książki/rysunki kamieni/zobaczylem w tych kamieniach slady intencyjnsci
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Zbyszek146

PostWysłany: 28 Paź 2007, 21:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podczas czytania opisów znalezisk krzemiennych narzędzi natrafilem na okreslenie: "patyna na narzędziach krzemiennych" .Im wieksza patyna tym obiekt starszy.
Ale jak ona wyglada w praktyce,bo wiem jak wygląda w przypadku metali kolorowych ale jak to jest w przypadku narzędzi krzemiennych.
jakie sa róznice pomiędzy tymi bez patyny.Może jakies zdjecia lub opisy
które by mi i myśle że nie tylko mi mogły pomoc w identyfikacji.
Cleomayhem

PostWysłany: 30 Paź 2007, 17:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do patyny. Nie jest absolutnie prawdą, że patyna jest wskaźnikiem wieku! Patyna na wyrobach krzemiennych może powstać w bardzo krótkim czasie /nawet kilka miesięcy/, a zależy to przede wszystkim od czynników fizycznych i chemicznych działających na powierzchnię wyrobu.
Patyna ma przeważnie mlecznobiały bądź niebieskawy odcień, jednak istnieje szereg przykładów różnych innych odcieni.
Jest efektem wytrącania się pewnych związków z przypowierzchniowej partii krzemienia /jeśli tak to można ująć?/, a jej kolor zależy głównie od tego z jakimi związkami mamy do czynienia.
Zbyszek146

PostWysłany: 01 Lis 2007, 0:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten grocik
-awers
-rewers
-bok
bok
Od kiedy wykonywano tego typu groty Question
RobertJ

PostWysłany: 03 Lis 2007, 15:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie jestem ekspertem w tego typu wyrobach ale uważam ze powyższe krzemienie są "dzikie" czyli nie noszą śladów działalności człowieka. Natura je stworzyła i procesy późniejsze.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
A.Kiton

PostWysłany: 04 Lis 2007, 12:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

RobertJ napisał(a):
uważam ze powyższe krzemienie są "dzikie" czyli nie noszą śladów działalności człowieka. Natura je stworzyła i procesy późniejsze.

..też tak uważam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Zbyszek146

PostWysłany: 04 Lis 2007, 22:23    Temat postu: Rdzeń? Odpowiedz z cytatem

Witam
Jak na razie jestem początkującym"kamieniarzem"więc na pewno jeszce będzie sporo takich blędow.jezeli chodzi o ten"grocik' to wcale nie wyklucza ,ze nie zostal zaadaptowany do potrzeb czlowieka tym bardziej że posiada odpowiedni ksztalt.
Narzędzia krzemienne byly wykonywane na specjalnie przygotowanych kamieniach,ktore posiadaly naturalna powierzchnie zwana pietka .jezeli takiej powierzchni nie bylo to ją przygotowywano poprzez poprzeczne odlupanie najczesciej prostopoadle do przyszlego kierunku obrobki.powstawal rdzen z ktorego wykonywano odlupki lub wióry
w związku z tym mam pytanie czy to co jest przedstawione na zalaczonych zdjeciach moze byc takim fragmentem juz eksloatowanego rdzenia.
1.widok na powierzchnie piętki z widocznymi sladami odbic
2widok na rdzen -negatywowe odbicie
3.-widok od strony kory
Najlepiej by bylo gdybym mógł zobaczyc rzeczywiste narzedzia i połprodukty ,ale niestety najbliższe mi muzeum /w Opolu/jest nieczynne /remont /.
Cleomayhem

PostWysłany: 05 Lis 2007, 10:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

niestety ten "rdzeń" jest również formą naturalną.
RobertJ

PostWysłany: 06 Lis 2007, 9:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zgadzam się - "dziki" krzemień bez wyraźnych śladów obróbki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Zbyszek146

PostWysłany: 06 Lis 2007, 17:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

RobertJ napisał(a):
zgadzam się - "dziki" krzemień bez wyraźnych śladów obróbki.

To może poprosilbym o zdjęcia "nie dzikich" powierzchni uderzeniowych w krzemieniach - bo ja na przyklad widze wielokrotne negatywne odbicia na zdjeciu pierwszym /pietka/-ale może jestem "slepy"
Zdjecia pozytywnie zweryfikowanych powierzchni obrabianych krzenieni na pewno bardziej by wielu "nowicjuszom 'pomogla niz same pisanie o tym,Rysunki w rożnej literaturze nie zawsze moga pokazac rzeczywisy wyglad takiej powierzchni
Cleomayhem

PostWysłany: 07 Lis 2007, 17:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Owszem zgadzam się, że są widoczne negatywy. Ale tego typu odbicia należą do naturalnych. Nie jest czasami łatwo je odróżnić od intencjonalnych /bowiem oba typy odbić mają tzw. fale odbicia - inaczej - przełam muszlowy/ i nawet specjalistom zdarza się co do tego mylić.
Co do zdjęć różnych artefaktów, z tego co widziałam na stronach polskojęzycznych nie ma tego dużo. Polecam wpisanie w grafice haseł: flint, core, striking platform, flake, blade itp.

np.
http://www.archaeology.hawaii.edu/jlg/lithics/lithmat1.jpg[url]
http://www.uwlax.edu/MVAC/ProcessArch/ProcessArch/glossary.html[/url]
Zbyszek146

PostWysłany: 11 Lis 2007, 10:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cleomayhem napisał(a):
Owszem zgadzam się, że są widoczne negatywy. Ale tego typu odbicia należą do naturalnych. Nie jest czasami łatwo je odróżnić od intencjonalnych /bowiem oba typy odbić mają tzw. fale odbicia - inaczej - przełam muszlowy/ i nawet specjalistom zdarza się co do tego mylić.
Co do zdjęć różnych artefaktów, z tego co widziałam na stronach polskojęzycznych nie ma tego dużo. Polecam wpisanie w grafice haseł: flint, core, striking platform, flake, blade itp.

np.
http://www.archaeology.hawaii.edu/jlg/lithics/lithmat1.jpg[url]
http://www.uwlax.edu/MVAC/ProcessArch/ProcessArch/glossary.html[/url]

Dzięki
co prawda te strony nie sa aktywne ale juz nie muszę chyba z nich korzystac
Wczoraj trafilem na jeden z najcenniejszych moich znalezisk
.To jest rdzen ze wszystkimi cechami intencyjnymi.jezeli sie nie myle nalezy do grupy dwupietowych z pietami zaprawianymi
Niestety mam awarię sprzętu foto więc pokazuje tylko skany .czy na podstawie tego mozna okreslic do jakiego okresu lub kultury mozna go zakwalifikować?
1.
2
3.
4.-pietka
Ponadto te dwa krzemienie ze sladami obrobki
5
6
jeden to na pewno wiorek i drugi z krawędzią retuszowaną
A.Kiton

PostWysłany: 13 Lis 2007, 17:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...no nareszcie ! Ładny rdzeń i dwa pozostałe...jaki okres ?...od paleolitu do brązu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Zbyszek146

PostWysłany: 14 Lis 2007, 1:34    Temat postu: Zbrojnik Odpowiedz z cytatem

Ponizej prezentuje jeszcze jeden intencyjny krzemien
Tym razem to zbrojnik wiorowy.W zwiazku ztym mam takie pytanie ,
Czy te popekania mogly powstać na skutek dzialania mrozu czy tez wysokiej temperturya moze innych czynnikow?
1.-awers
2.-rewers
Gdyby powstaly na skutek dlugotrwalej niskiej temperatury mogloby to oznaczac ,ze te narzedzie powstalo w okresie ostatniego zlodowacenia albo i wczesniej,Jezeli mam racje to te narzedzie moze byc najstarszym jakie znaleziono dotychczas na terenie ziemi strzeleckiej
.prosze o info
Nyuu

PostWysłany: 17 Lis 2007, 18:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie znam się na krzemieniach za bardzo, ale może to być krzemień narzutowy, dlatego jest taki spękany
Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Identyfikacja Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 4 z 10

Skocz do: