Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Identyfikacja kamiennych narzędzi
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Identyfikacja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
RobertJ

PostWysłany: 18 Lis 2007, 14:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tego typu spękania powstają m.in. w wyniku kontaktu z ogniem - czyli krzemień został przepalony.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Cleomayhem

PostWysłany: 18 Lis 2007, 21:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w pełni się zgadzam. tego typu spękania pochodzą tylko wskutek kontaktu z ogniem.
Zbyszek146

PostWysłany: 18 Lis 2007, 22:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cleomayhem napisał(a):
w pełni się zgadzam. tego typu spękania pochodzą tylko wskutek kontaktu z ogniem.

Hmm..To jeszcze bardziej komplikuje sprawę bo to moze oznaczac ,ze gdzies w poblizu moze znajdowac sie jakies slady ogniska-moze z tego okresu gdy byl on wykonany /,chociaz na powierzchni nie zauwazylem zadnych takich sladow jak zgożele,spalone kamienie /może nie zwrocilem na to uwagi/.Ale na razie nie ma jak sprawdzic -kilka centymertow sniegu
Jest to szczere pole na niewielkim podwyzszeniu terenu.
Wg wstepnej oceny ten kawalek jest naturalny ,ale mi cos nie daje spokoju w jego sprawie,mam watpliwosci-właśnie te spękania i ten regularny ksztalt,co prawda nie ma sladow muszlowych odbic ....ale
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Cleomayhem

PostWysłany: 19 Lis 2007, 20:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kontakt z ogniem nie musi wcale oznaczać śladów działalności ludzkiej Smile są jeszcze przecież pożary...
Zbyszek146

PostWysłany: 25 Lis 2007, 23:50    Temat postu: Kopalnia krzemieni? Odpowiedz z cytatem

W sobote postanowilem zweryfikowac moja hipoteze na temat zrodla krzemieni z jakiego mogli korzystac ludzie mezolitu na strzeleckim obszarze.Juz na wiosnę wytypowalem to miejsce ale dopiero wczoraj to zweryfikowalem w terenie. do potwierdzenia tej hipotezy potrzebny byl jeden 100% krzemien intencyjny..I taki krzemien znalazlem.Ktos mi niedawno powiedzail,że to nie ja znajduje takie krzemieni ,ale one mnie znajduja i chyba to jest prawda Very Happy
ponizej trzy ujecia tego 'dowodu"-myśle ,że sie nie pomylilem
1.
2.
3.
trafile takze na krzemien z otworem -najprawdopodobnie naturalny i w związku ztym mialbym naste pujące pytanie ,czy wiadomo z badan archeologicznych ,ze ludzie mogli wykorzystywano geolity /takze z takimi otworami/ dla wlasnych celow -np wisiorki ,,.w epoce paleolitu i mezolitu czlowiek chyba jeszcze nie potrafil wiercic lub dlutowac otworow-. dopiero w neolicie.
znalazlem takie naturalne krzenienie o optymalnym ksztalcie na narzedzia z pojedynczymi sladami muszlowych odbic na ostrzach ale moze to byc tylko przypadek
Myślę ,ze czlowiek takze w epoce kamiemia minimalizowal prace i jezeli bylo to mozliwe zaadoptowywal naturalne produkty przyrody dla swoich celow
4.
5
czy ten pojedynczy grocik moze byc potwierdzeniem hipotezy ze na tym konkretnie terenie może znajdowac sie odkrywkowa kopalnia kamienia?
A.Kiton

PostWysłany: 26 Lis 2007, 18:10    Temat postu: Re: Kopalnia krzemieni? Odpowiedz z cytatem

Zbyszek146 napisał(a):

ponizej trzy ujecia tego 'dowodu"-myśle ,że sie nie pomylilem.

Wygląda na intencjonalną obróbkę
Zbyszek146 napisał(a):
,,.w epoce paleolitu i mezolitu czlowiek chyba jeszcze nie potrafil wiercic lub dlutowac otworow-. dopiero w neolicie.

..i tu się mylisz ! W paleolicie posiadali umiejętność wiercenia nie tylko w kości ale i w kamieniu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Zbyszek146

PostWysłany: 26 Lis 2007, 22:29    Temat postu: Re: Kopalnia krzemieni? Odpowiedz z cytatem

Cytat:
[..i tu się mylisz ! W paleolicie posiadali umiejętność wiercenia nie tylko w kości ale i w kamieniu
[/quote]
Mozna gdzies zobaczyc takie konkretne przyklady szczegolnie w przypadku kamieni Question
czy w skarbach znajdowanych np .w wyposazeniach grobowych epoki kamiennej obok narzedzi intencyjnych znajdowano także geolity,
dlaczego pytam Question
w moim posiadaniu /odrzucony po weryfikacji jako NATURALNY /jest krzemien o bardzo regularnych ksztaltach.
Coś w tym kamieniu jest -jakas"tajemnica",ktorej racjonalnie nie potrafię wyjasnic ,ale od kiedy jest w moim posiadaniu - i to jest najbardziej ciekawe zaczalem znajdowac inne krzemienie intencyjne.
jestem czlowiekiem ,ktory mocno stąpa po ziemi ale odnosze wrażenie ,że ten kamien brala w rece niejedna osoba przed tysiacleciami..jest doslownie wypolerowany.
Może to sie wydawac smieszne ale odnosze wrazenie ,ze byl to jakis talizman ,ale moze to tylko moja sugestia

Bajka czy rzeczywistośc Question
Zbyszek146

PostWysłany: 09 Gru 2007, 0:57    Temat postu: nowości Odpowiedz z cytatem

Tak wyglada "ten miodowy krzemien"-krzemien jurajski narzutowy
1
2
3[
Ponizej kolejne krzemienie -nowosci-do weryfikacji
4.na czolowejsciance widoczne fale odbicia
5.
5a
I krzemien bialo -szary w pasy przypominający rdzen ,ktory ni został do konca wyeksplatowany
6awidok na strone z odbiciem odlupkowym i wiórowym Question
6bstrona surowa i jedno odbicie wiorowe Question
6c
pietka Question
czy moga to byc narzedzia czy tylko geolity Question
Tizoc

PostWysłany: 10 Gru 2007, 10:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cos za duzo tych przedmiotow jak na przypadkowe znaleziska znalezione podczas spacerow. Kogo chcesz oszukac czlowieku? Przeciez na pierwszy rzut oka widac, ze PROWADZISZ NIELEGALNE POSZUKIWANIA, A TO JEST KARALNE!
Powrót do góry
Zbyszek146

PostWysłany: 10 Gru 2007, 13:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tizoc napisał(a):
Cos za duzo tych przedmiotow jak na przypadkowe znaleziska znalezione podczas spacerow. Kogo chcesz oszukac czlowieku? Przeciez na pierwszy rzut oka widac, ze PROWADZISZ NIELEGALNE POSZUKIWANIA, A TO JEST KARALNE!

Po pierwsze gdzie w polskim prawie jest zabronione chodzenie po polach i zbieranie krzemieni?
Po drugie pokazane kamienie zostaly znalezione w czterech obszarach oddalonych od siebie o pare kilometrów i wszystkie zostało zgloszone do WKZ .Te krzemienie ,ktore okazaly sie intencyjne zostaly znalezione za pierwszym razem gdy trafialem na dane miejsce
Tak sie zdzarzylo ,ze nie pochodza one ze zarejestrowanych stanowisk z epoki kamiennej ztego obszaru.De fakto dopiero dzieki moim odkryciom te stanowiska bedą wyznaczone.
Po trzecie to nie moja wina ,ze gdziekolwiek pójde to zawsze cos ciekawego znajde ,
Wiecej informacji na moj temat proszę sobie poczytac ponizej
http://www.archeologiczne.fora.pl/posting.php?mode=quote&p=2173
Cytat:
Szanowni "zawodowi" archeolodzy
Postanowilem wyjaśnic kilka spraw.
To ,że nie jestem mgr archeo. nie upoważnia nikogo do poniżania mojej osoby i moich odkryć
Zarzuca mi sie ,że "niszczę stanowiska związane z epoka kamienną.
1.Proponowalbym szanownym "zawodowcom" najpierw zapoznac sie z materialami WUOz w Opolu i
tam sprawdzic czy na obszarze na ktorym zostaly znalezione pokazane artefakty znajdowaly się zarejestrowane stanowiska z tego okresu
,ale to jest widocznie za trudne dla niektorych zawodowcow.Najprościej amatorow zrównac z blotem
2.Prezentowane zdjęcia sa już tylko zdjęciami ,gdyz oryginaly razem z dokładną ldokumentacją /mapki i zdjecia itp /znajduja sie w WUOZ w Opolu/docelowo Muzeum śląska Opolskiego/
Przyjalem zasade dzielenia sie swoimi odkryciami na zasadzie ;najpierw zgloszenie do WKZ w celu weryfikacji a dopiero potem na forum/nieraz z sporym poślizgiem czasowym/
Po weryfikacji częsć materialu dostarczonego do badania okazuje sie naturalnymi tworami przyrody ,ale jak zaznaczylem na wstę pie nie jestem specjalista w tej dziedzinie-
od weryfikacji sa fachowcy.Dopiero uczę sie prawidlowo identyfikowac atrefakty
.I tu pytanie do zawodowcow czy kazdy krzemien ,ktory trafi w wasze ręce od razu jest prawidlowo
sklasyfikowany jako intencyjny czy tez zwracacie sie do specjalistow także w tej dziedzinie?
3. Wszystkie moje odrycia pochodza z tak zwanych odryc powierzchniowych ,czyli takich w ktorych
nie jest naruszana struktora i caly kontekst danego obszaru./a swoją droga przecież rolnicy poprzez swoja coroczną prace ciąglę zmieniaja warunki jakie pawnowaly na tych obszarach-
więc psu na bude taki kontekst/.
Ktos kiedys poruszyl tę sprawę
: najlepiej -/ciekawe dla kogo? / by nikt nie podnosil zadnych kamieni /oczywiście -amator/ by one czekaly na zawodowca-
Przy takim podejściu najprawdopodobniej 90 odkryc nie mialaby racji bytu
a wasz piekny zawod trzeba by bylo wyrzucic do lamusa
Panie i panowie archeolodzy co mowią statystyki/o ile takie sa prowadzone-jeżeli tak to je ujawnijcie/
Wiekszość odkryc to odkrycia przypadkowe/amatorzy, inwestycje budowlane, prace ziemne i rolne/ częśc wynika z projektu AZP a tylko nieznaczna część wynika z indywidualnej pracy archeologów.
Sami o tym dobrze wiecie
Bylem i jestem amatorem ale szczycę się tym ,że jestem ODKRYWCĄ , ale wolę byc mistrzem amatorów w tej dziedzinie niz zawodowcem posledniej klasy- /.oczywiscie nie dotyczy to calego grona archeo ,bo to bylaby nieprawda./
Prosze mi powiedzięć czy ktos w okresie jednego roku dokonal takich odktyc jakich dokonalem osobiscie jako amator
a otomoje odkycia
-hutniczy osrodek z okresu kultury przeworskiej/trzy stanowiska/-zweryfikowany pozytywnie
-mezolityczne stanowiska/-w trakcie weryfikacji
- mezolityczna kopalnia odkywkowa /jedno stanowisko-w trakcie weryfikacji
Wszystkie te odkrycia dadzą możliwośc wykazania sie zawodowcom najprawdopodobniej na kilka sezonow
Więc nie narzekajcie

jężeli jet ktos taki z zawodowcow ,ktory odkryl więcej ale samodzielnie to proszę bardzo o pochwalenie sie
wzorem srednowiecznych rycerzu rzucam rękawice i jestem ciekawy czy ją ktos podejmie

oraz o mnie samym -nie wstydze sie ani swojego nazwiska ani tego czego robie

Vapnatak

PostWysłany: 10 Gru 2007, 14:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No cóż... wypada tylko pogratulować.

vapnatak
Tizoc

PostWysłany: 12 Gru 2007, 17:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zbyszek146 napisał(a):
Po pierwsze gdzie w polskim prawie jest zabronione chodzenie po polach i zbieranie krzemieni?

A chociazby tutaj, normuje to m.in. ta ustawa z ktora radze sie najpierw zapoznac, a dopiero potem dokonywac "przypadkowych odkryc" Confused www.wkz.szczecin.pl/prawo/rozporzadzenie_09_06_2004.htm
Powrót do góry
Zbyszek146

PostWysłany: 13 Gru 2007, 1:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tizoc napisał(a):
Zbyszek146 napisał(a):

A chociazby tutaj, normuje to m.in. ta ustawa z ktora radze sie najpierw zapoznac, a dopiero potem dokonywac "przypadkowych odkryc" Confused www.wkz.szczecin.pl/prawo/rozporzadzenie_09_06_2004.htm

Wymaga się zezwolenia:
Cytat:
4) poszukiwań ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych w zabytkach wpisanych do rejestru zabytków przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, zwanych dalej "poszukiwaniami ukrytych lub porzuconych zabytków".

Ani slowa Exclamation Exclamation Exclamation o chodzeniu po polach i zbieraniu kamieni,chyba ,że "mózg 'człowieka to urządzenie elektroniczne: Wink -
Cytat:
zabytkach wpisanych do rejestru zabytków

a gdzie tu obszar wpisany do reestru zbytkow Question
nie prowadzę badań archeologicznych Exclamation
przepraszam bardzo ale odnoszę wrazenie ,ze to tylko "zazdrośc" ,że odkycia dokonal amator a nie ktos z branzy archeo Crying or Very sad
Vapnatak

PostWysłany: 13 Gru 2007, 11:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[/quote]
A chociazby tutaj, normuje to m.in. ta ustawa z ktora radze sie najpierw zapoznac, a dopiero potem dokonywac "przypadkowych odkryc" Confused www.wkz.szczecin.pl/prawo/rozporzadzenie_09_06_2004.htm[/quote]

W takim wypadku, pasuje wszystkich archeologów wsadzic do więzienia Exclamation Archeolog jak jest na urlopie, to myślisz, że co robi Question Mylślisz, że siedzi bezczynnie, opala się, pływa, czy gra w siatkę plażową Question Exclamation Nie bądźmy naiwni... Każdy dobry archeolog to pasjonat. Wystarczy tylko, że spojży na ukształtowanie powierzchni i już będzie snuł teorię, że tu coś było ciekawego, może kurhan, może cmentarzysko albo osada. Pola uprawnego też sobie nie odpuści i będzie sobie chodził z głową spuszczoną w dół i szukał ceramiki, od choćby. Ja np. jadę w sobotę w okolice mojego miasta na poszukiwanie kurhanu. Znalazłem go na odręcznie rysowanej mapce pewnego człowieka, który napisal monografię pewnej wsi. A ponieważ znam te tereny już dobrze, myślę, że nie sprawi mi trudności znalezienie owego kurhanu.
Ale wracając do poszukiwań kolegi Zbyszka: moim zdaniem to dobre co robi, zwłaszcza, że informuje o swoich odkryciach odpowiednie instytucje, gdzie pacują archeolodzy. I to jest najważniejsze. Zresztą, tak naprawdę to archeolodzy nie lubią takich ludzi jak Zbyszek. W pewnym sensie zazdroszczą mu odkryć. Taki amator jak on, wchodzi im na ich poletko, (w dosłownym tego słowa znaczeniu i w przenośni Wink ), że nagłaśnia sprawe, że ta sprawa pokaże, że archeolodzy nic nie robią, że obiekty stoją i niszczeją. Wszyscy wiemy jak tak naprawdę jest. Archeolodzy - instytucje, w których pracują - nie mają pieniedzy na badania. Badają tylko takie stanowiska, gdzie jest pewność, że coś znajdą. W tej kwestii można snuć dużo domysłów.
Tako rzekł:

vapnatak
Max
Administrator

PostWysłany: 13 Gru 2007, 19:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Temat budzil moje zastrzezenia juz wczesniej. To zbyt duza ilosc znalezisk na przypadkowe. Poza tym chodzenie po polach "w podzukiwaniu kamieni" wyklucza mozliwosc uznania tego za przypadkowe znaleziska. Przytoczony artykul opisuje to jako Twoje zainteresowania, co jeszcze bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, ze Twoje "spacery" z gory byly nastawione na poszukiwanie znalezisk z epoki kamienia.

Zbyszku - zostales upomniany przez jednego z uzytkownikow i nie widze powodu, zeby wytaczac cala strone bezmyslnych argumentow krytykujac archeologow. Proponuje zebys, zglosil sie do konserwatora zabytkow lub najblizszej placowki naukowej, wyrazajac chec udzialu w badaniach powierzchniowych. Nie mozna ich prowadzic samodzielnie, poniewaz wymaga to zgody konserwatora. Nie ma sensu szukac dziur w ustawie, a przechwalanie sie ile to juz stanowisk odkryles nie ma w tym wypadku znaczenia.

Nie bede rozstrzygal o niczyjej winie, ale sposob pozyskania znalezisk budzi we mnie spore obawy. Jako administrator forum, prosze uzytkownika Zbyszek146 o nie umieszczanie kolejnych zdjec do weryfikacji.

Dodatkowo, prosze innych uzytkownikow o nie komentowanie argumentacji obu stron, gdyz odbiega to od zasadniczego tematu tej dyskusji. Ewentualne uwagi przyjmuje przez system prywatnych wiadomosci.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Identyfikacja Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 5 z 10

Skocz do: