Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Archeologia podwodna - wystawa w MPPP w Gnieźnie

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Wystawy i konferencje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Max
Administrator


Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 609
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 03 Lis 2007, 19:20    Temat postu: Archeologia podwodna - wystawa w MPPP w Gnieźnie Odpowiedz z cytatem

Muzeum Początków Państwa Polskiego serwuje nam kolejna ciekawą wystawę. Wyjatkową nie tylko pod kątem prezentowanych zbiorów, ale i forma jej wystawienia.

Archeologia podwodna
Skarby z jezior Wielkopolski i Brandenburgii

31.10.2007-29.02.2008
ekspozycji towarzyszy wystawa fotografii podwodnej Darka Sepioło pt. Wielki Błękit.

Informacje o cenach biletów i godzinach otwarcia na: http://www.mppp.pl .

Oficjalna informacja ze stron MPPP w Gnieźnie:
Cytat:
Archeologia podwodna
Skarby z jezior Wielkopolski i Brandenburgii


31.10.2007-29.02.2008
(uroczyste otwarcie 30.10.2007)

Wystawa „Archeologia podwodna. Skarby z jezior Wielkopolski i Brandenburgii” [Vom Wasser bewahrt. Unterwasserfunde aus Brandenburg und Wielkopolska] jest wspólnym projektem kulturalnym realizowanym pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego i stowarzyszeniem Kulturland Brandenburg. Wpisuje się w cykl wielu imprez kulturalnych, pilotowanych przez Stowarzyszenie Kulturland Brandenburg, a poświęconych w 2007 roku wspólnemu tematowi, jakim jest woda [Fokus Wasser]. Woda jest czynnikiem łączącym oba nasze regiony, gdyż zarówno w Brandenburgii, jak też w Wielkopolsce występują liczne zbiorniki i cieki wodne, stanowiące prawdziwe bogactwo a zarazem ważny element kształtujący środowisko naturalne człowieka.Celem wystawy jest prezentacja dziedzictwa kulturowego obu regionów, zachowanego do naszych czasów dzięki konserwującym właściwościom środowiska wodnego jezior, a odkrytym i udostępnionym dla zwiedzających dzięki pracy archeologów, zwłaszcza specjalizujących się w archeologii podwodnej a także dzięki konserwatorom i muzealnikom z obu krajów. Na ekspozycję wybrano zabytki z okresu średniowiecza i wczesnej nowożytności z trzech miejsc: z okolic miejscowości Prenzlau w północnej Brandenburgii, z Ostrowa Lednickiego i Gniezna, przechowywanych w trzech instytucjach: w Dominikanerkloster Prenzlau, w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.Elementem wspólnym dla wszystkich eksponatów jest fakt, że wydobyto je ze zbiorników wodnych, zarówno istniejących do dnia dzisiejszego jak też obecnie już zasypanych. Z drugiej strony są one tak dobrane, że ilustrują różne środowiska życia dawnych społeczności, zamieszkujących Wielkopolskę i Brandenburgię a jednocześnie uzupełniają się chronologicznie. Wiele z nich to bezcenne skarby, przedmioty unikatowe o ogromnej wartości zabytkowej. I tak – eksponaty z Ostrowa Lednickiego to materialne pozostałości, pochodzące głównie z okresu wczesnego średniowiecza (2 połowa X – XII wiek), obrazujące funkcjonowanie jednego z czołowych ośrodków władzy w państwie wczesnych Piastów, zwłaszcza wspaniała kolekcja militariów. Z kolei zabytki z jeziora Oberuckersee w pobliżu Prenzlau pochodzą w całości z nieistniejącego klasztoru żeńskiego cysterek Seehausen i dają wgląd w życie klasztornej wspólnoty w okresie XIV – XV wieku. Natomiast przedmioty z Gniezna ilustrują przede wszystkim wybrane aspekty życia codziennego mieszkańców średniowiecznego miasta, zarówno zamożniejszej jurydyki metropolitalnej jak też miasta lokacyjnego w okresie XV – XVI wieku.

Polsko-niemiecka wystawa „Archeologia podwodna” została tak pomyślana, aby wyjątkowe archeologiczne znaleziska podwodne udostępnić zarówno publiczności polskiej jak też niemieckiej, stąd też przewidziano jej prezentacje w trzech miejscach: kolejno w Prenzlau, Poczdamie i w Gnieźnie. Honorowy patronat nad ekspozycją, finansowaną przez stronę niemiecką oraz polską objęli: Premier Brandenburgii Matthias Platzek oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. Wystawa ma trzech kuratorów: Danutę Banaszak i Tomasza Janiaka ze strony polskiej oraz Anne-Katrin Ziesak ze strony niemieckiej, odpowiedzialnych za scenariusz oraz dobór eksponatów. Natomiast wystrój plastyczny ekspozycji, odmienny we wszystkich trzech miejscach prezentacji, jest dziełem projektanta i architekta z Cottbus Enrico Olivera Nowki.

W zgodnej opinii obu stron realizujących to wspólne przedsięwzięcie, szczególnym miejscem eksponowania wystawy „Archeologia podwodna” będzie Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie (w terminie 30.10.2007 – 29.02.2008 roku). Spowodowane jest to wyjątkowymi walorami sali wystaw czasowych w tej instytucji, charakteryzującej się wyjątkowo dużą powierzchnią (ponad 700 m2) na rzucie prostokąta i dzięki temu stwarzającą projektantowi ogromne możliwości dla twórczej inwencji i dającą mu szansę na wyjątkowe rozwiązania przestrzenne. Projekt wystawy dla muzeum w Gnieźnie autorstwa Enrico Novki jest przynajmniej w naszych warunkach nowatorski i choćby z tego względu szczególnie wart polecenia. Projektant zaplanował cały szereg ekspozycyjnych „środków”, mających na celu wywołanie u zwiedzających wrażenia zanurzenia się w wodzie i zarazem w przeszłości. Wypada więc gorąco zaprosić do muzeum w Gnieźnie na niecodzienne przeżycie kontaktu z historią, wydobytą z wody i zaprezentowaną przez polskich i niemieckich muzealników.

opr. Tomasz Janiak, kurator


I jeszcze depesza PAP-u na ten temat.

Cytat:
W Gnieźnie otwarto wystawę "Archeologia podwodna"

Ponad 200 eksponatów wydobytych podczas podwodnych wykopalisk w Niemczech oraz w okolicach Gniezna można oglądać na wystawie "Archeologia podwodna" w Muzeum Początków Państwa Polskiego (MPPP) w Gnieźnie.

Eksponaty pochodzą z kolekcji trzech muzeów: Muzeum w Dominikanerkloster Prenzlau, Muzeum Pierwszych Piastów na Ostrowie Lednickim i gnieźnieńskim Muzeum Początków Państwa Polskiego. Wydobyte przedmioty prezentowane są na zaaranżowanym średniowiecznym pomoście, a zwiedzający mają wrażenie, jakby poruszali się po dnie jeziora.

"Celem wystawy jest prezentacja dziedzictwa kulturowego Wielkopolski i Brandenburgii, zachowanego do naszych czasów dzięki konserwującym właściwościom wody. Polscy i niemieccy archeolodzy dzięki swej mozolnej pracy wydobyli na światło dzienne wiele niezwykłych i cennych obiektów" - powiedziała PAP Magdalena Drzazgowska z Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Na ekspozycji zaprezentowano zabytki z okresu średniowiecza i wczesnej nowożytności z okolic miejscowości Prenzlau w północnej Brandenburgii, z Ostrowa Lednickiego oraz z Gniezna.

Pierwsza odsłona wystawy miała miejsce w Muzeum w Dominikanerkloster Prenzlau latem 2007 roku. Od 30 sierpnia była prezentowana w Poczdamie

"Ukoronowanie całego projektu ma miejsce w Muzeum Początków Państwa Polskiego. To zdecydowanie odmienna wersja ekspozycji, ze względu na znacznie większą powierzchnię wystawienniczą gnieźnieńskiego Muzeum w porównaniu z obiektami niemieckimi. Daje to nowe możliwości ekspozycyjne, podnoszące atrakcyjność wystawy m.in. poprzez budowę drewnianych instalacji, zastosowanie gry świateł i dźwięku oraz projekcję filmową" - powiedziała PAP Drzazgowska.

Elementem wspólnym dla wszystkich eksponatów prezentowanych na wystawie w MPPP jest to, że wydobyto je ze zbiorników wodnych. Są one tak dobrane, by ilustrować różne środowiska życia dawnych społeczności, a jednocześnie uzupełniać się chronologicznie. Wiele z nich to bezcenne skarby, przedmioty unikatowe o ogromnej wartości zabytkowej.

Eksponaty z Ostrowa Lednickiego pochodzą głównie z okresu wczesnego średniowiecza (X-XII wiek), obrazują funkcjonowanie jednego z czołowych ośrodków władzy w państwie wczesnych Piastów.

"Prezentujemy wybór z jednej z największych w Europie kolekcji wczesnośredniowiecznych militariów. Wśród nich na uwagę zasługuje ważąca około 10 kg kolczuga. Jest to jedyny całkowicie zachowany tego rodzaju egzemplarz w Polsce" - powiedział PAP dyrektor Muzeum na Ostrowie Lednickim, Andrzej Kaszubkiewicz

Zabytki z jeziora Oberuckersee w pobliżu Prenzlau pochodzą w całości z nieistniejącego już klasztoru żeńskiego cysterek Seehausen i dają wgląd w życie klasztornej wspólnoty w XIV-XV wieku.

Eksponaty z Gniezna ilustrują przede wszystkim wybrane aspekty życia codziennego mieszkańców średniowiecznego miasta, zarówno zamożniejszej jurydyki metropolitalnej, jak i miasta lokacyjnego w XV-XVI wieku.

Wystawę, zorganizowaną w ramach współpracy regionalnej Wielkopolski i Brandenburgii (Niemcy), będzie można oglądać do końca lutego 2008 roku. KPR

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

_________________
Dobrze wiedzieć: wstawianie obrazkow / linkowanie do Wikipedii / nasze banery.
Forum Archeolodzy.org wspiera inicjatywy promujące archeologię...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Wystawy i konferencje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB, map.
Archeolodzy.org © 2006-2016
Archeolodzy.org - forum miłośników archeologii.
Słowa kluczowe: archeologia, archeologia polski, archeologia powszechna, archeolodzy, forum archeologiczne, usługi archeologiczne, nadzór archeologiczny, archeo, wykopaliska, praca dla archeologów, praca, nadzory archeologiczne, pracownik techniczny, rysownik, epoka żelaza, epoka brązu, okres latenski, paleolit, mezolit, neolit.