Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Dobro nauki a sprzedaz zabytkowych rzeczy...
Idź do strony 1, 2  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Varia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lukasz12341

PostWysłany: 01 Lut 2007, 14:53    Temat postu: Dobro nauki a sprzedaz zabytkowych rzeczy... Odpowiedz z cytatem

Mam takie pytanie jak sie ma prawo do sprzedazy zabytkowych rzeczy np znalezionych w ziemi, lesie lub przetrzymywanych przez rodzine od pokolen
Czy sa jakies reczy których nie można sprzedawać.. lub mozna ale w obrebie Polski.. np jak znajde jakis zabytkowy dzban w ziemi musze go oddac do muzeum czy moge go sprzedac a czy mając ten sam dzban od wieków w rodzinie to czy tez mi go wolno sprzedać ogólnie chodzi mi o regulacje na temat sprzedazy zabytków rzeczy bezccenych z róznych okresów..
czy to co ja znajde jest moje czy musze oddać panstwu ?

np czy jak znajde pochówek ludzki zgłosze to do archeologa oni to odkopią dzbany rózne obiekty to czy to jest ich tzw dobro kultury które nie podlega sprzedaży a jesli mająć takie zabytki w rodzinie od pokolen to juz je moge sprzedac.. ?

z tego co wiem każda rzecz zabytkowa musi zostac zgłoszona do odpowiedniego organu ale czy jak to zgłosze to juz będe mógł ją sprzedać ?
i chodzi mi tylko o teren ktaju wywozic zabytków z Polski nie chce ... tylko dnosnie tego co moge sprzedac a czego nie ...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Profan29

PostWysłany: 11 Mar 2007, 19:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zapewne zadałeś zbyt trudne pytanie,bo nikt jak widzę nie potrafi Ci na nie odpowiedzieć Smile
Powrót do góry
Stysz

PostWysłany: 12 Mar 2007, 1:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Nawet znalezienie przy człowieku przedmiotów pochodzących z rabunku nie jest dowodem. Zawsze może mówić, że średniowieczny toporek czy groty strzał scytyjskich znalazł... u dziadka na strychu.

http://zamki.res.pl/w/4222i.htm

Coś strasznie dużo poszukiwacze odnajdują tego typu zabytków archeologicznych u dziadka na strychu. Wygląda, że na każdym strychu powinien być jakiś grot, albo przynajmniej garnek. A jeszcze jest przecież piwnica.
"Badania archeologiczne są pozbawione cech naukowości sensu stricte wówczas, kiedy ogranicza się je do formalnego porządkowania w czasie i przestrzeni faktów archeologicznych, poznanych w nawarstwieniach kulturowych."

W. Hołubowicz, 1959
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Profan29

PostWysłany: 12 Mar 2007, 9:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Stysz,ty się nie śmiej ze strychów. Teraz po wsiach jeżdżą kolesie i właśnie ze strychówi piwnic pozyskują starocie. A wcześniej się pojawiają kartki na słupach "zbiórka staroci" albo coś w tym stylu. Z ręką na sercu przyznaję ci że monety pozyskuję z pola-natomiast inne rzeczy jak garnki itp zostawiam w ziemi. Nie wiem czy czytałeś moje ostatnie wypowiedzi-ale podałem na forum że jeśli ktoś jest zainteresowany polem na którym pełno jest kawałków garnków ozdobnych, przedmiotów z brązu,srebra to mogę podać namiar.
I co ? Nikt się nie zainteresował-nawet żeby poprawnie zgłosić to do WKZ. Dlatego będziecie takimi archeologami jak wasi poprzednicy co tylko czekają na gotowe, z gotową krytyką na innych. Gotowi zabrać każdemu coś co sam znalazł. Ale nie dziwię się jaki kraj-tacy archeolodzy Sad
Powrót do góry
Max
Administrator

PostWysłany: 12 Mar 2007, 16:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie mierz ludzi swoja miara...
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Profan29

PostWysłany: 12 Mar 2007, 17:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja nie mierzę ludzi, ja tylko obserwuję i wyciągam wnioski.
Tak na marginesie każdy z ludzi mierzy "swoją miarą" no chyba że jest idiotą
i woli jak ktoś za niego myśli. Pozdrawiam Smile
Powrót do góry
Judym
Moderator

PostWysłany: 12 Mar 2007, 20:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zeszliście z tematu Panowie ale skoro juz to zrobiliście to i ja się dołączę:
drogi Profanie, studenci archeologii z Łodzi dopiero niedawno dołączyli do naszego forum więc możliwe, że nie mieli okazji przeczytać Twojej wiadomości. Poza tym jak to sobie wyobrażasz? Mam dzwonić (a może jechać nawet) z Wrocławia do WKZ w Łodzi czy Warszawie i powiedzieć, że: "pan o nicku Profan29 napisał mi na forum, że na polu pod wioską X jest spora ilość ceramiki"?? Przecież to nonsens i chyba każdy logicznie myślący przyzna mi rację.
Poza tym dlaczego sam tego nie zgłosisz? A może po prostu boisz się, ze to "nowe" stanowisko już od dawna jest w karcie AZP i WKZ zainteresuje się Twoim numizmatycznym hobby??
Profan29

PostWysłany: 12 Mar 2007, 21:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niczego się nie obawiam.
Jeśli ktoś z Łodzi się do mnie odezwie to chętnie mu pokażę.
Pozatym napisałem wyrażnie że to stanowisko mnie NIE INTERESUJE !!! - brak monet . Tak więc nie mam się czego obawiać.
W każdym razie oferta jest nadal aktualna.
Przecież można pojechać i naocznie sprawdzić zanim się zgłosi do WKZ.
A może nawiąże się jakaś ciekawa współpraca-a nie jakaś bezsensowana rywalizacja ?
Pozdrawiam Wszystkich Wink
Powrót do góry
Stysz

PostWysłany: 12 Mar 2007, 21:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gdyby na stanowisku archeologicznym były monety - to by cię już zainteresowało? Dwulicowość i obłuda...
"Badania archeologiczne są pozbawione cech naukowości sensu stricte wówczas, kiedy ogranicza się je do formalnego porządkowania w czasie i przestrzeni faktów archeologicznych, poznanych w nawarstwieniach kulturowych."

W. Hołubowicz, 1959
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Profan29

PostWysłany: 12 Mar 2007, 22:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W porządku jak przy okazji na polu oprócz monet coś znajdę,albo wogóle jak znajdę takie miejsce jak to - to zabiorę ze sobą do trumny tą wiedzę.
Pozatym to chyba dobrze o mnie świadczy że chcę się jakąkolwiek wiedzą z wami dzielić-większość poszukiwaczy nawet nie myśli o współpracy z archeologami. A twoje wypowiedzi mogą tylko zniechęcać do podejmowania współpracy.
Powrót do góry
Krolewna

PostWysłany: 12 Mar 2007, 22:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Profan29 napisał(a):
Z ręką na sercu przyznaję ci że monety pozyskuję z pola-natomiast inne rzeczy jak garnki itp zostawiam w ziemi.

no tak. swietne podejscie i to wlasnie rozni archeologow od "poszukiwaczy skarbow". czlowieku! co z tego ze wykopujac monety zostawisz w ziemi garnki!? nie zdajesz sobie sprawy z tego, ze dzieki temu cala stratygrafie ch... strzelil??? (przepraszam, ale sie zdenerwowalam) i nie tylko stratygrafie bo to czy tam byly monety czy nie tez ma ogromna wartosc poznawcza i te twoje laskawie pozostawione garnki nie maja juz zadnej wartosci poza kolekcjonerskim ustawieniem ich na kominku! to jest twoje podejscie, prawda?

a wracajac do pytania Lukasza 12341 to wyglada to tak: kazdy zabytek pozyskany z ziemi czy w ogole znaleziony jest wlasnoscia panstwa i musisz go zglosic i wtedy zazwyczaj go juz nie odzyskujesz, choc zdarza sie, ze po przebadaniu dostajesz go z powrotem (lub gdy ma mala wartosc poznawcza). natomiast zabytki pozostajace w rodzinie naleza do ciebie (nie wiem jak to jest ze sprzedaza, podejrzewam, ze powinien byc jakis rejestr, ale kto by zglaszal fotel dziadka lub barokowa rame, w ktorej wisi lustro?). jednak jezeli zastanawiasz sie nad pozyskaniem jakiegos zabytku warto od sprzedawcy zazadac jakiegos dokumentu/umowy, jednak wczesniej musialbys sie dowiedziec np u konserwatora czy cos takiego w ogole istnieje (wzor dokumentu - bo moze nie ma takiego wymogu). no i definicja zabytku jest prosta: jest nim wszystko sprzed 1945 roku. pozdrawiam Smile
Powrót do góry
Max
Administrator

PostWysłany: 12 Mar 2007, 22:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie chodzi o nie dzielenie sie wiedza. Takich stanowisk sa tysiace.. albo dziesiatki tysiecy.. Owszem, chcielibysmy zeby ktos sie tym zajal. Ale znamy realia. Chcialbym zeby ktos wyslal powierzchniowke (o ile nie zostalo juz to zrobione). Mozesz zglosic to do WKZ. Nawet telefonicznie czy mailowo, nie musisz sie fatygowac.. Moze sie tym zajma, a moze nie.. Moze chociaz ktos od KZ przejedzie zobaczyc czy cos sie pojawia i naniesie stanowisko na mapy. Bedzie przynajmniej o nim wiadomo, i z czasem, w ramach potrzeb, badz nadchodzacej inwestycji pojawia sie tem jakies wykopaliska. My sami nic nie jestesmy w stanie zagwarantowac, sami badan nie zorganizujemy, a i nie chcemy za cale towarzystwo archeologow odpowiadac.

A poza tym to ze nam powiesz gdzie to jest nic nam nie daje. Wiekszosc z nas nie bedzie znala tego terenu. Jestesmy z roznych stron wiec nawet szansa na przejscie sie dla spaceru jest niewielka. Placowki takze nie beda planowaly tam zadnych prac wykopaliskowych - maja wlasne plany badawcze.

A to, ze znasz ciekawe miejsce, to zachowaj w miare mozliwosci dla siebie. Lub dziel sie tym rozsadnie. Szkoda, zeby upowszechniac informacje, aby chwile potem pojawili sie tam poszukiwacze pozostawionych przez Ciebie np. fibul.. A oni sa szybsi niz archeolodzy..
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Profan29

PostWysłany: 13 Mar 2007, 9:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ktoś się na privie w końcu zainteresował stanowiskiem opisanym przezemnie--chwała mu za to.
Królewno-nie będę w nieskończoność ciągnął tematu poszukiwań na polach-jest to opisane w Poszukiwacze vs Archeolodzy.
Max-najchętniej rzuciłbym na forum mapkę,ale jak sam napisałeś nie wiadomo kto to czyta. W każdym razie pozdrawiam
Powrót do góry
Cleomayhem

PostWysłany: 13 Mar 2007, 12:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Profanie29. Co różnego typu "powierzchniówek" prowadzonych prze eksploratorów, może warto zrócić uwagę na jedną rzecz. O ile cenniejsze byłoby takie znalezisko - monety, lub jakiegokolwiek innego metalu, gdyby zostało ona z dużą dokładnością namierzone i naniesine na mapę. Nie mówię tutaj o żadnych GPS, bowiem zdaję sobie sprawę, że nie każdego stać na taki sprzęt. Ale gdyby, ktoś - załóżmy - pisał pracę magisterską o monetach np. Polski piastowskiej, czy zdajesz sobie sprawę, jak pomocne byłyby dla niego te informacje?
Nie twierdzę, że wszyscy poszukiwacze tego nie robią, ale naprawdę wystarczy to trochę rozpropagować, podkszałcić się z geografii oraz zaopatrzyć w odpowiednie mapy terenu.
Jest to o tyle ciekawe przedsięwzięcie, co również trudne. Bowiem wiele inicjatyw kończy się tylko na pustych słowach, bądź zagorzałych dyskusjach pomiędzy wąską grupą użytkowników forów.
Swoją drogą zdaję sobie sprawę iż posiadacie na pewne tematy znacznie większą wiedzę, niż archeolodzy. Niestety tak się od pewnego czasu porobiło, że większość ludzi - dziubie w jakiejś wąskiej specjalizacji, nie posiadając przy tym elementarnej wiedzy ogólnej.
A niestety taka wiedza ogólna - nieco jednak szerzej zakrojona, musi towarzyszyć archeologowi, który zamierza w ten sposób współpracować z poszukiwaczami.
Dotyczy to w zasadzie większości kierunków studiów obecnie.

/ja na przykład odpadam, właśnie z powodu wąskiej specjalizacji/

Druga sprawa jest taka, /hmm to pewnie już podlega dyskusji poszukiwacz vs archeolodzy - przyznam się, że nie czytałam tej dyskusji, bo wg mnie to niekończąca się opowieść/ czy zakładając, że istnieje już taki rejestr załóżmy, że nawet samych monet - czy podzielilibyścię się wiedzą i udostępnilibyście taki przedmiot do badań ? Zdaję sobie też sprawę z tego, że niestety państwo mamy takie a nie inne, a ktoś kto chciałby opublikować tego typu materiał, mógłby mieć sporo problemów typu: dlaczego na przykład nie zgłosił przestępstwa.

Dlatego naprawdę nie wiem co robić w takiej sytuacji.
Profan29

PostWysłany: 21 Mar 2007, 9:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak by nikt mi nie zabrał monet0to chętnie pokazałbym tu i ówdzie Smile
Max-co do twojego pytania na priwie-jak będę miał chwilkę to wyślę (bo to chwilę zajmuje). Pozdrawiam
Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Varia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: