Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Zasiedlenie Ameryk

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Varia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Cleomayhem

PostWysłany: 09 Gru 2006, 16:25    Temat postu: Zasiedlenie Ameryk Odpowiedz z cytatem

Dobrze! Zaczynam temat, który mnie od dłuższego czasu nurtuje, a że co kilka głów to nie jedna, to może łatwiej będzie o jakieś konstruktywne wnioski.
Mianowicie - kiedy według was nastąpiło zasiedlenie Ameryk? Proszę jednak o jedną bardzo ważną rzecz, aby jeszcze trochę utrudnić sprawę. Podając konkretne daty, bądź przedziały czasowe, chciałabym aby każdy napisał z jakiego źródła to wziął. Tzn. jeśli ze strony to link, jeśli z literatury to pełną bibliografię. / Aby uniknąć "gdybań" na ten temat, liczą się tylko fakty udokumentowane w jakiś sposób, swoją drogą jeśli jest jakieś pieprznięcie w datowaniu przez samych naukowców to już nic na to nie poradzimy /
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Judym
Moderator

PostWysłany: 12 Gru 2006, 19:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj był o tym wykład profesora Burdukiewicza. Niestety zaspałem... Twisted Evil Może ktoś kto był powie jakie najnowsze teorie przedstawił profesor? Słysząłem tylko, że różne teorie wahają się w swoich przypuszczeniach w granicy od 300 tysięcy do 15 tysięcy p.n.e. z czego ta bliższa data wydaje się być bliższa prawdy.
woozeq

PostWysłany: 13 Gru 2006, 22:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Miałem okazję być na tym wykładzie, ale niestety go przespałem(nie spałem oczywiście, tylko wyłączyłem się mniej więcej po 20 minutach i obudziłem się na 10 min. przed końcem, na swoje usprawiedliwienie podam fakt, że chorowałem i miałem gorączkę itd), jednak z tego, co moje ucho wychwyciło i znalazło się w moich notatkach mogę coś napisać.

Koncepcje:
1. przybycie h. erectus do Brazylii ~300 tys. BP przez tzw. pomost południowy, czyli lodowiec antarktyczny, który w tamtym czasie sięgał dłuugo na północ. Koncepcję tą badał i uznał za mało prawdopodobną prof. A. Lumley(nie do końca jestem pawien pisowni).
i to by było na tyle,jeśli chodzi o konkrety, dalej mam tylkok powierzchowne notatki, ale może one coś dadzą
2. przybycie ~255 kaBP gdzieś w Meksyku
3. to już bardziej prawdopodobna wersja, stanowisko Calico Hills w Kaliforni,USA datowane na ok 50 kaBP

Później mam długą przerwę i zanotowałem coś o Archeolicie, czyli okresie na terenie Ameryk, od czasu pojawienia się tradycji odłupkowej (~40kaBP), aż do pojawienia się tradycji liściakowej.

X. kolejną koncepcją jaką wychwyciłem, była KONCEPCJA SOLUTREJSKA, czyli przejśćie ludków kultury solutrejskiej z terenów Francji do Ameryki przez przejście północne
X'. wiodąca koncepcja zasiedlenia Ameryk przez cieśninę Beringa. Wydaje się proste, ale w tamtym czasie przejście blokowały 2 lodowce: jakiś na "L", kontynentalny z ternów Kanady i Kordylieryjski, górski. Gdy tylko można było przejść, ludkowie przechodzili i tym sposobem rasą pierwotną na kontynencie amerykańskim jest rasa żólta. Profesor pokazał też mapę USA z naniesionym zagęszczeniem stanowisk, otóż okazyje się, że najwięcej stanowisk jest na wschodnim wybrzeżu i w Kaliforni.
Ogólnie przez cały wykład przewijało się zdanie, że Amerykanie inwestują ogromne pieniądze w badania swojej przeszłości(tej najstarszej, dotyczącej tożsamości), bo bardzo chcą znaleźć pawdę i mają na to duże rezerwy budżetowe.
Sorki za skrótowe info, ale nie dałem rady więcej wynieść z tego wykładu.
THEN YOU WIN...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger
Sally

PostWysłany: 14 Mar 2007, 18:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

Nie jestem co prawda studentką archeologii, ale interesują mnie kultury prekolumbijskie i "pochłaniam" wszelkie informacje, jakie znajdę na ich temat. Wink Moja wiedza na temat zasiedlenia Ameryk, w dużym skrócie, przedstawiają się następująco:

a) najpopularniejsza jest w dalszym ciągu tzw. "Krótka chronologia", która zakłada migrację pewnej grupy łowców z terenu okolic jeziora Bajkał do Ameryki Północnej za stadami zwierząt i następnie w bardzo szybkim tempie ich rozprzestrzenienie się w kierunku południowym. Oficjalnie uważa się, że ta teoria powstała w latach trzydziestych XX wieku, ale tak naprawdę jej początki sięgają konkwisty. Już w 1589 roku jezuita Jose de Acosta proponował twierdzenie, według którego Indianie mieliby przybyć ze Starego Świata, przez jakiegoś rodzaju pomost lądowy (de Acosta widocznie był wizjonerem, gdyż w jego czasach nie znano terenów północnego Pacyfiku).Naukowe podstawy do prawdziwości takiego założenia poddane zostały dopiero w wieku XX. W 1932 roku w Clovis w Nowym Meksyku odnaleziono kamienne groty o specyficznej budowie- bardzo zbliżone do tych, które wytwarzali polujący na grubego zwierza łowcy Syberyjscy. Znalezisko z Clovis jest datowane na ok. 11.500 lat, wtedy też istniał pomost łączący obecną Kamczatkę i Alaskę, tworząc ląd znany dziś jako Beringia. Już w latach powstawania tej teorii znane były jednak narzędzia typu Clovis na terenie Ameryki Południowej datowane na ok. 11 tys. lat. Łowcy z Azji mieliby więc „zaledwie” 500 lat na pokonanie olbrzymich połaci Ameryk. Bez teleportera to trudne do zrealizowania, choć wykonalne. Tak szybka migracja lądowa byłaby mało prawdopodobna, choć możliwa, gdyby nie pewne przeszkody. Pierwsza z nich jest natury geologicznej- w okresie, o którym mowa znaczne obszary Północnej Ameryki zajmował lodowiec. Przejście przez niego nie mogło mieć miejsca (przynajmniej według obecnego stanu wiedzy) wcześniej, niż 12 tys. lat temu. Druga przeszkoda pojawiła się w świadomości badaczy dopiero 10 lat temu w postaci znaleziska z Monte Verde w południowym Chile. Odkryte na tym stanowisku artefakty mają 12.5 tys. lat, są więc starsze od północnoamerykańskich i pochodzą sprzed okresu Clovis
b) tu pojawia się teoria tzw. "Kelp highway" ("autostrada brunatnicowa")- stosunkowo nowa, choć bardzo prawdopodobna. Zakłada ona istnienie grupy ludzi polujących na faunę morską, przemieszczających się wzdłuż lasów brunatnicowych z terenów Azjatyckich do Ameryk. Lasy brunatnicowe rozciągające się od wybrzeży północno- wschodniej Azji, przez Japonię, Alaskę, wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej i, pomijając obszar tropikalny, dalej na południe mogły być wystarczającym powodem do odbycia takiej wyprawy. Przede wszystkim stanowiły jeden z najbogatszych dotąd znanych habitatów jako miejsce życia ryb, skorupiaków, fok. Hamowały też siłę fal, co ułatwiało bezpieczną, przybrzeżną podróż. podróż łodziami w dużym stopniu uniezależnia ludzi od lodowców- ich wielkość nie miałaby w tym wypadku znaczenia w drodze na południe. To tłumaczyłoby zarówno pojawianie się wczesnych stanowisk, jak również szybkość, z jaką grupy z Północy rozprzestrzeniły się na oddalone obszary Ameryki Południowej. Pośrednim dowodem na słuszność takiego założenia jest intensywniejszy niż gdzie indziej rozwój pierwsza ludność okresu archaicznego wzdłuż wybrzeży. Ocean zapewniał im nie tylko bogaty w proteiny pokarm ale też materiał budulcowy (np. żeber wielorybich używano do tworzenia stropów w ziemno- kamiennych budowlach mieszkalnych).
c) liczne ślady multiregionalności przemawiają jednak za tym, że było kilka, niezależnych od siebie zasiedleń Ameryk. Przede wszystkim trzeba tu wymienić słynnego "Człowieka z Kennwick" (typ morfologicznie kaukazoidalny), "Lucię" (typ morfologicznie kapoidalny), stanowiska takie jak Pedra Furada (datowane na 17- 47 tys. BP) i wiele innych. Za multiregionalnością stoją też badania genetyczne i lingwistyczne. uff... Za bardzo się rozpisałam, więc reszta już na prawdę w skrócie: wszystkie znaki na ziemi i w jej wnętrzu wskazują na to, że było kilka migracji gdzieś pomiędzy 50 a 12.000 lat temu, z różnych terenów położonych na zachód od Ameryk- od Syberii, przez Japonię i wyspy Pacyfiku aż po Australię. Teoria multiregionalna, aczkolwiek wysoce prawdopodobna, jest bardzo kontrowersyjna. Sprzeciwiają się jej z oczywistych względów kulturowych Indianie, ale to już mógłby być kolejny temat w dziale Amerykańskim tego forum, na co po cichu liczę Wink

Więcej można poczytać na: http://www.livescience.com/history/ap_050705_human_footprints.html
http://news.nationalgeographic.com/news/2003/09/0903_030903_bajaskull.html
http://www.discover.com/issues/jan-05/features/archaeology/first-americans-from-australia/
http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,1169905-1,00.html

Pozdrawiam wszystkich, którym udało się doczytać do końca tego posta. Obiecuję, że następnym razem postaram się pisać zwięźlej Rolling Eyes

Sally
Max
Administrator

PostWysłany: 15 Lut 2008, 22:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najnowsze doniesienia za posrednictwem Archeowieści:

Cytat:
Długa podróż do Ameryki

Około 40 tysięcy lat temu grupy ludzi z Azji zaczęły przedzierać się przez Syberię na wielką trawiastą równinę - Beringię. Myśliwi nie mieli tutaj kłopotów ze zdobyciem jedzenia. Żyły na niej bizony, mamuty, karibu, woły piżmowe, nosorożce włochate, konie i owce.

Ludzie żyli w Beringii aż 20 tysięcy lat. Nie mogli iść dalej na wschód gdyż drogę blokowały im dwa wielkie lodowce. Jednak jakieś 15 tysięcy lat temu klimat zaczął się zmieniać. Topniejące lodowce cofnęły się i otworzyła się droga na nieznany wielki ląd. Jakieś 1000-5000 ludzi wyruszyło na wschód. Ameryka została odkryta po raz pierwszy.

Kilka tysięcy lat później podnoszące się wody oceanów zalały Beringię. Obecnie w tym miejscu znajduje się Cieśnina Beringa oddzielająca Alaskę od Syberii.

Powyższa teoria, która zaprezentowali właśnie w PLoS ONE naukowcy z University of Floryda pozwala wytłumaczyć dlaczego badania jednych sekwencji genetycznych wskazywały, że Amerykę odkryto 30 000 lat temu, a innych że kilkanaście tysięcy lat temu.

Teoria na pewno spotka się jednak z dość silnym sprzeciwem wielu naukowców, a zwłaszcza zwolenników koncepcji, że Amerykę zasiedlono już co najmniej 30 tysięcy lat temu. Główną słabością nowej teorii jest brak dowodów archeologicznych potwierdzających, że ludzie rzeczywiście przez 20 tysięcy lat żyli w Beringii.

Jednak ich brak nie jest niczym dziwnym. Większość Beringii jest teraz pod wodą. Reszta jej terenów to współczesne wybrzeża Alaski i Syberii. Nie są to tereny zbyt miłe dla badań archeologicznych. W dodatku znalezienie śladów po niewielkich grupach prehistorycznych myśliwych nie jest takie łatwe.

Na podstawie Yahoo/LiveScience.

~ autor Wojciech Pastuszka w dniu 15.02.2008.

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
glaude

PostWysłany: 14 Paź 2008, 9:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam nadzieję, ze dyskusja się rozrusza od nowa. Podaję 2 wiadomości, które są nie do końca sprawdzone:

1. Japoński etnograf, niejaki dr Kindaichi z uniwersytetu w Tokio przypuszczał, ze Ajnowie to potomkowie ludów europejskich, którzy zasiedlili Amerykę północną jako pierwsi, a następnie Japonię. Po fali migracji Azjatów do Ameryki płn. zostali wytępieni/ wchłonięci przez nich.

2. Niejaki Jaworski (notka była bez imienia) zauważył, że silne spłaszczenie kości ramiennych i goleniowych u Ajnów było obserwowane jedynie u niewielu wymarłych ludów jaskiniowych w Europie.

3. W "Archeologii żywej" był na ten temat także artykuł (nie pamiętam z jakiego roku ten nr,- jak znajdę w domowej biblioteczce to napiszę). Była tam nawet stara fotografia brodatego Indianina z okolic Kaliforni.

4. Na Viasat History jakiś czas temu puszczali dokument o tej tematyce i padło tam stwierdzenie, że grupa z Europy była czasowo równa lub wcześniejsza niż azjatycka, ale na pewno mniej liczna. Do tego pozostawiła swoje DNA w ok. 1% rdzennych Amerykanów z Ameryki płn.

Bardzo interesuje mnie emigracja Kapoidów w Amerykach- poproszę o jakieś źródła w języku polskim.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MirMił

PostWysłany: 27 Lis 2013, 16:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Wam za ten temat ! Bardzo się przydał ! Smile
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Varia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: