Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Egipt 2008 - sprawozdanie z naszej misji archeologicznej.

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Odkrycia i wyniki badań
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tom1ekDołączył: 18 Wrz 2008
Posty: 2

PostWysłany: 18 Wrz 2008, 22:31    Temat postu: Egipt 2008 - sprawozdanie z naszej misji archeologicznej. Odpowiedz z cytatem

Polsko-Egipska misja archeologiczna w Hawarze oficjalnie rozpoczęta.


1. Kim jesteśmy?

Jestem administratorem forum "Projektu Cheops" i pragnę zamieścić tutaj to sprawozdanie. "Projekt Cheops" to inicjatywa grupy osób z Polski w którą zaangażowali się już naukowcy i wolontariusze z USA, Szwajcarii, Holandii, Egiptu i innych krajów. Jego ścisłym partnerem jest fundacja "The Mysteries of the World - Mission Pharaoh". Jeśli uda się wypełnić zamierzone cele, będzie to największy sukces polskiej archeologii na przestrzeni wielu lat.


2. Nasz cel?

Doprowadzenie do badań archeologicznych na terenie Egiptu i odkopanie dwóch niezwykle ważnych obiektów:
- grobowca faraona Cheopsa
- Wielkiego Labiryntu opisanego przez Herodota

"Projekt cheops" to coś więcej, niż tylko misja archeologiczna, jednak czytelników tego forum zainteresują pewnie najbardziej nasze wykopaliska - więc to właśnie je opiszę.


3. Co zdziałaliśmy?

16-24 czerwca 2005 >> Pierwsza wyprawa do Egiptu - rozpoznanie terenu; nawiązanie kontaktu z Wydziałem Geofizyki Uniwersytetu w Kairze w celu uzyskania pozwolenia na badania georadarowe w Gizie.

styczeń 2006 >> Specjalna komisja pod kierownictwem dr Zahi Hawassa wydaje pozwolenie na badania georadarem.

12-16 luty 2006 >> Druga wyprawa do Egiptu - badania georadarowe przy Wielkiej Piramidzie w Gizie.

6 marca 2008 >> Niestety nie dostaliśmy zgody na rozpoczecie kopania przy Wielkiej Piramidzie, ale Najwyższa Rada Starożytności wydała oficjalne pozwolenie na kompleksowe badania w rejonie piramidy mułowej w Hawarze i Nekropolii Fayum, w celu odszukania Wielkiego Labiryntu. Zaczeliśmy więc od niego - zamiast od grobu Cheopsa.

12-18 marca 2008 >> Wyjazd do Hawary - badania georadarowe wykonane przez naszą grupę pod kierownictwem dr Adama Szynkiewicza odbyły. Użyte zostały anteny o zmiennej częstotliwości w zakresie od 17 do 80 MHz, które zostały nastawione na badanie do głębokości około 25 - 30 metrów.
(pełny raport i więcej zdjęć tutaj:
http://www.cheops.fora.pl/forum-przeniesione-cheops-darmowefora-pl-egipt,2/najnowsze-informacje-na-temat-badan-i-wykopalisk,1397.html#43113)

czerwiec 2008 >> Specjalna komisja Najwyższej Rady Starożytności (stworzona specjalnie do monitorowania badań w Hawarze) wydała pozwolenie na kolejny etap badań, który ma się rozpocząć w lipcu.

5-10 lipca 2008 >> Z kolejną wizytą do Hawary pojechali Andrzej Wójcikiewicz i Bill Brown. Celem wyjazdu było ustalenie z prof. Alaa Shaheenem planu dalszych badań przy piramidzie mułowej, ustalenie budżetu do końca roku oraz wyznaczenie miejsc do wykonania wierceń.

22 sierpnia 2008 >> ODWIERTY PRZY PIRAMIDZIE MUŁOWEJ W HAWARZE ORAZ PIERWSZE ZNALEZISKA - Na początku sierpnia 2008 roku zostały wykonane dwa odwierty geologiczne przy piramidzie mułowej w Hawarze. Odwierty są jednym z elementów badań geofizycznych w celu sprawdzenia jakości podłoża w pobliżu piramidy, jak również stwierdzenia, czy i gdzie jest tam woda. Równolegle, po stronie wschodniej w pobliżu piramidy trwają prace związane z usunięciem zwałów piachu, gdzie georadar wykazał bardzo wyraźne anomalie. Prof. Dr Alaaeldin Shaheen, dziekan Wydziału Archeologii Uniwersytetu w Kairze pisze: "„Po zakończeniu odwiertów na południowej i wschodniej stronie piramidy, rozpoczęliśmy oczyszczanie i usuwanie piasku po stronie wschodniej. Odnalezione zostały pozostałości po greko-romańskich grobowcach, oraz takie rzeczy jak stare lampy, monety, naczynia, oraz ludzkie czaszki i kości. Usuwamy też ogromne nasypy piachu pozostawione po badaniach robionych 100 lat temu. Planujemy również otwarcie Muzeum przy piramidzie w Hawarze, gdzie będziemy pokazywać odnalezione w czasie wykopalisk eksponaty." Jak nas poinformował dr Adam Szynkiewicz okres greko-romański przypada na lata 700 p.n.e. do około 400 n.e., czyli obecne znaleziska pochodzą z tego właśnie okresu.
(pełny raport i więcej zdjęć tutaj:
http://www.cheops.fora.pl/forum-przeniesione-cheops-darmowefora-pl-egipt,2/najnowsze-informacje-na-temat-badan-i-wykopalisk,1397-150.html#48567)

17 września 2008 >> Jak informuje kierownik prac, dr Reda Haleem w niektórych miejscach odkryto zarysy ścian lub murów mogących być pozostałością grobowców (lub innych pomieszczeń) z okresu XX – XXIII Dynastii (tj. około 1000 lat p.n.e.). Oczyszczanie i wywożenie piachu rozpoczęło się w pewnej odległości od piramidy i jest kontynuowane w kierunku samej piramidy i zauważonych w czasie badań georadarem największych anomalii. Odnaleziono już 5 mumii, oraz szereg przedmiotów ozdobnych takich jak figurki, szpilki do włosów, części naczyń, itp. Są to oczywiście drobne znaleziska, biorąc pod uwagę fakt, że jest to tylko wstęp do właściwych badań. Pierwsze ciekawsze odkrycia powinny się pojawić na głębokości około 3 metrów. Dokopanie się do drugiego poziomu Wielkiego Labiryntu (zakładając że jest on tam, gdzie wskazuje na to Lucyna Łobos i georadar) powinno nastąpić przy wykopaliskach na głębokości około 15 – 20 metrów.

(pełny raport i więcej zdjęć tutaj:
http://www.cheops.darmowefora.pl/index.php?topic=47.msg214#msg214)Liczymy na wasze komentarze!


Strona Projektu: http://www.projekt-cheops.com/start/index.html
Forum Projektu: http://www.cheops.darmowefora.pl/index.php
Kontakt: cheops@projekt-cheops.com
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
TizocDołączył: 19 Gru 2006
Posty: 36
Skąd: Krakow

PostWysłany: 19 Wrz 2008, 12:51    Temat postu: Re: Egipt 2008 - sprawozdanie z naszej misji archeologicznej Odpowiedz z cytatem

tom1ek napisał(a):
[size=18]

2. Nasz cel?

Doprowadzenie do badań archeologicznych na terenie Egiptu i odkopanie dwóch niezwykle ważnych obiektów:
- grobowca faraona Cheopsa

Cóż nieco dziwny cel tego projektu, bo z tego co mi wiadomo to grobowiec Cheopsa jest już dawno odkryty... Confused
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tom1ekDołączył: 18 Wrz 2008
Posty: 2

PostWysłany: 19 Wrz 2008, 22:51    Temat postu: Re: Egipt 2008 - sprawozdanie z naszej misji archeologicznej Odpowiedz z cytatem

Tizoc napisał(a):
tom1ek napisał(a):
[size=18]

2. Nasz cel?

Doprowadzenie do badań archeologicznych na terenie Egiptu i odkopanie dwóch niezwykle ważnych obiektów:
- grobowca faraona Cheopsa

Cóż nieco dziwny cel tego projektu, bo z tego co mi wiadomo to grobowiec Cheopsa jest już dawno odkryty... Confused


Przykro mi bardzo, ale najnowsze ustalenia archeologiczne, ku którym przychyla się Zahi Hawass (chyba nie muszę przybliżać postaci - jeden z najbardziej znanych egiptologów na świecie) mówią co innego.

Według powszechnie akceptowanej przez środowiska naukowe teorii Wielka Piramida w Gizie jest miejscem pochówku faraona Cheopsa (eg. Chufu).

Tymczasem nawet nie jest do końca pewne czy w ogóle Cheopsa pochowano w piramidzie, chociaż większość uczonych uważa, że piramida była jego grobowcem, tylko ciało zostało później albo przeniesione, albo wykradzione, bądź zniszczone, gdyż piramida była wielokrotnie plądrowana już w czasach starożytnego Egiptu, i to nawet w okresie Starego Państwa.
Historia z piramidą Cheopsa opiera się na odkryciu dokonanym w 1837 roku przez Howarda Vysea. W piramidzie znalazł kartusze z wypisanym imieniem "Chufu", czyli "Cheops". Świadczyłoby to, że piramidę zbudowano za panowania Cheopsa, lecz gdyby dokładniej przyjrzeć się dowodom, okazałoby się, że nie jest to takie pewne. Napis ten został prawdopodobnie sfałszowany przez samego Vysea, pragnącego rozgłosu. Stwierdzono, że napis zawiera znaki, które za panowania tego faraona jeszcze nie istniały.
Istnieje jeszcze jeden dowód przemawiający za inną datą powstania piramidy. W roku 1850 Jean-Pierre Mariette wykopał w pobliżu piramidy stellę, pobudowaną dla uczczenia prac nad świątynią Izydy. Z umieszczonego na niej tekstu możemy dowiedzieć się, że piramida już stała, podczas gdy Cheops budował ową świątynię.

TAK WIĘC GROBU CHEOPSA JESZCZE TAK NAPRAWDĘ NIE ODKRYTO, DOPIERO ZAMIERZAMY GO ODKOPAĆ - GRÓB + MUMIĘ FARAONA (której do tej pory nikt nie znalazł).

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
chasechemuiDołączył: 16 Gru 2006
Posty: 35
Skąd: Kraków

PostWysłany: 23 Wrz 2008, 14:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jak nas poinformował dr Adam Szynkiewicz okres greko-romański przypada na lata 700 p.n.e. do około 400 n.e., czyli obecne znaleziska pochodzą z tego właśnie okresu.


Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Jak "misja" jedzie do Egiptu ośmieszać polska naukę na święcie to wypadało by chociaż podstaw się nauczyć.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Michał
Moderator


Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 323
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 23 Wrz 2008, 18:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zatrważające jest to że specjalistą misji "ARCHEOLOGICZNEJ" jest dr Szynkiewicz, który jest geomorfologiem..
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
TizocDołączył: 19 Gru 2006
Posty: 36
Skąd: Krakow

PostWysłany: 24 Wrz 2008, 13:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardziej przerażające jest to, że na te badania zgodził się (podobno...) Zahi Hawass! Cóż jeśli to prawda to tylko świadczy o nim również...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jerzy11Dołączył: 20 Mar 2008
Posty: 4
Skąd: New York

PostWysłany: 20 Gru 2008, 21:04    Temat postu: Piramida Cheopsa jest rzeŸbš skalnš a nie budowlš Odpowiedz z cytatem

Jestem autorem ksišżki pt. Księżyc i piramidy. W pracy tej prezentuję hipotezy, które mogš okazać się kluczem do wyjaœnienia kwestii powstawania piramid egipskich, prekolumbijskich i wszystkich monumentów megalitycznych rozsianych po całym œwiecie.
Ksišżka (w formie elektronicznej), dostępna jest w Wydawnictwie Dobry eBook pod adresem:
http://www.dobryebook.pl/piramidy_megality_kromlechy_dolmeny-e-55.html
Stworzyłem także stronę internetowš, która jest niejako internetowš wersjš ksišżki.
www.jerzykijewski.com
Teksty prezentujš nowš teorię i sš kontrowersyjne, jak np. teza autora mówišca, że piramida Cheopsa i wszystkie inne piramidy w Egipcie zostały wyskrobane i wyrzeŸbione w naturalnych górach wapiennych - a nie zbudowane z bloków skalnych.

Pozdrawiam
Jerzy Kijewski
New York
_________________
Jerzy Kijewski, New York
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
tangenteDołączył: 24 Gru 2008
Posty: 2

PostWysłany: 24 Gru 2008, 23:45    Temat postu: Egipt 2008 sprawozdanie... Odpowiedz z cytatem

Nie rozumiem tych kpin. Zwłaszcza, że na forum jest wiele wypowiedzi (w tym moderatorów ) w których można znaleźć niezłe wpadki np ortograficzne Confused . Najbardziej rozbawił mnie wpis stwierdzający " że ktoś tam poprawił błędy ortograficzne i skarcił uczestnika dyskusji za 2 posty "pod rząd". Kochani, zeby porawiać, trzeba samemu coś umieć Very Happy . Jeśli chodzi o projekt cheops, sprawa wcale nie jest tak banalna. Ta grupa "idzie jak burza", dostaje zezwolenia na badania i co najciekawsze...znajduje. Bedę obserwować z sympatią. A teraz pozwólcie, że się rozglądnę na tym forum, jako osoba zupełnie nowa. Pozdrawiam świątecznie Wink .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
VapnatakDołączył: 01 Cze 2007
Posty: 251
Skąd: Rzeszów

PostWysłany: 28 Gru 2008, 12:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na forum egiptologicznym rozwinęła się w związku z tym zaciekła dyskusja, w której miałem okazję i ja wziąć udział. Smile Zachęcam do lektury.
http://www.egiptologia.fora.pl/sprawy-forum,3/projekt-cheops,201.html

vapnatak
_________________
BARBARUS HIC EGO SUM, QUI NON INTELLEGOR ULLI ET VIVENT STOLIDI VERBA LATINE GETAE!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Odkrycia i wyniki badań Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB, map.
Archeolodzy.org © 2006-2016
Archeolodzy.org - forum miłośników archeologii.
Słowa kluczowe: archeologia, archeologia polski, archeologia powszechna, archeolodzy, forum archeologiczne, usługi archeologiczne, nadzór archeologiczny, archeo, wykopaliska, praca dla archeologów, praca, nadzory archeologiczne, pracownik techniczny, rysownik, epoka żelaza, epoka brązu, okres latenski, paleolit, mezolit, neolit.