Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Gdzie się zarcheologizować
Idź do strony 1, 2, 3  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Studia archeologiczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jormungund

PostWysłany: 18 Cze 2007, 18:43    Temat postu: Gdzie się zarcheologizować Odpowiedz z cytatem

Mam zamiar od tego roku studiować archeologię, która od zawsze była moją wielką pasją (jeden z powodów, dla których skończyłem "Plastyka").
Maturę pisałem (zdałem, nie zdałem - ale pisałem) z rozszerzonej Historii Sztuki i roz. Historii. Do tego podst. Polski i Ang.

Pytanie moje brzmi: Gdzie najlepiej Archeologię w Polsce studiować? Myślałem nad UW i UJ, ale nie jestem pewien wyniku z Historii, a sam proces rejestracji na Jagiellonie mnie odstrasza.

Interesuje mnie głównie archeologia starożytna śródziemnomorska i prekolumbijska. Z drugiej strony wczesnym średniowieczem w Europie też jestem zafascynowany.

Wiem, że po archeo pracy właściwie nie ma, ale nie traktuję tego zarobkowo. Only passion Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Michał
Moderator

PostWysłany: 19 Cze 2007, 0:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

We Wroclawiu wymagana jest matura z historii i geografii, odsylam do kolegow z innych miast. Jesli chodzi o archeologie srodziemnomorska to pierwsze skojarzenie pada na Krakow badz Lodz.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Jormungund

PostWysłany: 19 Cze 2007, 3:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedź.

Hm.. a w czym specjalizuje się UW? Na pierwszy rzut oka bliski wschód i Egipt.
Powrót do góry
Filimer

PostWysłany: 22 Cze 2007, 0:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zapraszam do lektury mojego artykułu:
http://filimer.w.interia.pl/studiowanie.htm
tam znajdziesz więcej informacji.

Wydobywanie odnalezionych w wyniku poszukiwań przedmiotów zabytkowych z ziemi traktowane jest jako nielegalne wykopaliska i naruszenie mienia.
Powrót do góry
Aelius

PostWysłany: 22 Cze 2007, 10:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli zdawałeś tylko historię (bez geografii) to pozostają chyba 4 opcje: Kraków, Łódź, Toruń i Wawa (UKSW, nie UW). Nie wiem jak to się prezentuje na wschodzie (Lublin). Swoją drogą jestem w podobnej sytuacji, aczkolwiek porywam się tylko na Kraków. Jednak prestiż UŁ nie jest jakiś tam specjalny, Toruń za daleko, a Wawy to ja nie trawię niestety. A szkoda, bo mają tam jeden jedyny i niepowtarzalny instytut moich marzeń: archeologii prowincji rzymskich... no ale to już UWawski, a tam wstęp tylko z geografią.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jormungund

PostWysłany: 22 Cze 2007, 12:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdawałem również Historię Sztuki Wink

Na UW, cytuję:

Cytat:

Kandydaci, którzy zdali „nową maturę”, muszą mieć na świadectwie ocenę z jednego z przedmiotów do wyboru:

* historii – wymagany poziom podstawowy,
* geografii – wymagany poziom podstawowy,
* historii sztuki – wymagany poziom podstawowy,
* języka greckiego i kultury antycznej – wymagany poziom rozszerzony,
* języka łacińskiego i kultury antycznej – wymagany poziom rozszerzony.

Warszawy, jako miasta, także nie cierpię, ale cóż...może warto przeboleć?

Toruń ma ciekawe specjalizacje, ale to II stopnia, więc mogę spróbować po licencjacie np. w Krakowie.
Dystans raczej niesitotny.
Powrót do góry
Tizoc

PostWysłany: 22 Cze 2007, 14:45    Temat postu: Re: Gdzie się zarcheologizować Odpowiedz z cytatem

Jormungund napisał(a):

Interesuje mnie głównie archeologia starożytna śródziemnomorska i prekolumbijska. Z drugiej strony wczesnym średniowieczem w Europie też jestem zafascynowany.

Wiem, że po archeo pracy właściwie nie ma, ale nie traktuję tego zarobkowo. Only passion Very Happy

Jesli interesuje Cie archeologia srodziemnomorska to oczyiwscie polecam UJ (jako jego student Wink ), chociaz z gory musze niestety przyznac, ze ciekawsza oferte w tym zakresie proponuje UW (wiecej badanych stanowisk; UJ bada tylko [a moze az] Tell el Farcha- stan.predynastyczne w Egipcie, bardzo interesujace! i Koshary-kolonie grecka nad M. Czarnym). Co do archeologii Nowego Swiata to polecam UJ z tego wzgledu, ze tylko ta uczelnia prowadzi badania w Mezoameryce (Nakum-osrodek Majow, radze poszukac w internecie jakie rewelacje tam znaleziono!). Istnieje rowniez mozliwosc wyjazdu do Peru i uczestnictwo w badaniach prof. Makowskiego z Katolickiego Uniwersytetu w Peru. Jesli chodzi o wczesne srednioweicze to w mojej opinii zdecydowanie przoduje UJ! Natomiast co do Twojego pesymizmu w sprawie pracy po archeologii dziwie Ci sie bo ja jakos tego problemu jakos nie widze (przynajmniej po UJ).
Powrót do góry
Aelius

PostWysłany: 22 Cze 2007, 15:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:

Kandydaci, którzy zdali „nową maturę”, muszą mieć na świadectwie ocenę z jednego z przedmiotów do wyboru:

* historii – wymagany poziom podstawowy,

Ooo, a to coś nowego Smile Teraz widać jak dawno skreśliłem UW z listy potencjalnych uczelni.
Będzie trzeba rozpatrzeć tą sprawę ponownie... tylko ta Warszawa... Warszawa...ech
Chociaż z drugiej strony skoro biorą podstawę, a rozszerzenie przeliczają x1,5 (czy ile tam) to może nie być tak trudno się dostać. I jeszcze więcej miejsc w porównaniu z np. UJ.
Ale z kolei rozpatrywana też jest geografia, na równi z historią, a jak powszechnie nam wiadomo z geografii o bardzo dobry wynik nie trudno i ktoś z dobrym wynikiem z podstawy (geo) może przebić tego z hist. roz. Takie to już niesprawiedliwe jest Wink
Powrót do góry
Jormungund

PostWysłany: 22 Cze 2007, 17:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z geografią - fakt.
Miejsc jest bodajże z 90. Zakres przedmiotów też bardzo duży. Więc może być jednak konkurencja.

Co do przeliczenia.
Niestety - jak wszystkie niemalże uczelnie poza UWr, UW używa przelicznika Romana. Tabela w rozporządzeniu na stronie MENu.

TK w tej sprawie.
Sławetna Tabelka
(Str. 13)

Tizoc
UJ brzmi kusząco, bo Wawy nie cierpię, ale boję się o wyniki matury z historii. W dodatku UJ twierdzi iż w 06/07 było 7 osób na miejsce...

Filimer
Dzięki za link, udało mi się jednak wczesniej znaleść ten artykuł na Imagina.pl
Bardzo pomocny! Jedyny tak kompleksowy.
Powrót do góry
Filimer

PostWysłany: 22 Cze 2007, 18:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jarmungund napisał(a):

Dzięki za link, udało mi się jednak wczesniej znaleść ten artykuł na Imagina.pl
Bardzo pomocny! Jedyny tak kompleksowy.

Dzięki, obecnie pracuję nad jego uzupełnieniem i mam nadzieję, że uda mi się go rozbudować o pewne dodatkowe zagadnienia.
Co średniowiecza w IA UJ - zakład ten ma w zasadzie najmniejszą kadrę w Instytucie i nie ejst najaktywniejszym ośrodkiem zajmującym się problemami wczesnego średniowiecza - jest to cały czas w jakimś sensie pięta achillesowa Ośrodka Krakowskiego - z każdej bowiem dziedziny mamy wybitnych specjalistów na których tle średniowiecze nie wygląda najlepiej, a szkoda. Generalnie UW i UJ mają najszerszy zakres specjalizacji, a z kolei Poznań jest najbardziej "obrotnym" ośrodkiem.

Wydobywanie odnalezionych w wyniku poszukiwań przedmiotów zabytkowych z ziemi traktowane jest jako nielegalne wykopaliska i naruszenie mienia.

Ostatnio zmieniony przez Filimer dnia 24 Cze 2007, 5:33, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Tizoc

PostWysłany: 23 Cze 2007, 12:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Filimer napisał(a):

Co średniowiecza w IA UJ - zakład ten ma w zasadzie najmniejszą kadrę w Instytucie i nie ejst najaktywniejszym ośrodkiem zajmującym się problemami wczesnego średniowiecza - jest to cały czas w jakimś sensie pięta achillesowa Ośrodka Krakowskiego - z każdej bowiem dziedziny mamy wybitnych specjalistów na których tle średniowiecze nie wygląda najlepiej, a szkoda.

No nie za bardzo masz racje, ze zaklad sredniowiecza ma najmniejsza kadre (Parczewski, Poleski, Niemiec, Nocuń, Wojenka, Sztyber-to jest 6 osob, wcale nie wiem czy tak malo). Z tego co wiem to jest porownywalny liczebnie z innymi zakladami. Co do jego aktywnosci to tez nie jest tak do konca ze to "pieta achillesowa". W obrebie wczesnego sredniowiecza tez mamy tutaj wybitnych specjalistow, np. Parczewski czy Poleski.

Jormungund- nie pomyslales o tym zeby skladac papiery na diwe uczelnie. Twoje szanse wtedy by rosly. A co do tych 7 osob na jedno na miejsce to nie trzeba panikowac. Dostac sie na UJ wcale nie jest tak trudno, ze wrecz jest to niemozliwe! Chociaz wy juz macie gorzej rzeczywiscie z ta nowa matura, bo decyduje tutaj pewien "przypadek" w naborze a nie rzeczywiste predyspozycje. Ja mialem lepiej bo zdawalem normalny egzamin wstepny.
Powrót do góry
Aelius

PostWysłany: 23 Cze 2007, 12:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tizoc napisał(a):
A co do tych 7 osob na jedno na miejsce to nie trzeba panikowac. Dostac sie na UJ wcale nie jest tak trudno, ze wrecz jest to niemozliwe!

Słyszałem, z mniej oficjalnych źródeł, że osoba o najniższym wyniku, którą przyjęli na IA UJ w zeszłym roku miała 74%. Nie wiem ile w tym prawdy. Może Tizoc ma bardziej sprawdzone informacje o zeszłorocznym naborze, bylibyśmy wdzięczni za uchylenie rąbka tajemnicy Wink Z tym, że zeszłoroczna matura była dwuczęściowa i nijak się odnieść do tegorocznej.
"Wpatrzmy się tylko w ziemię naszą. Może Słowianie zostawili ją dla nas jako najtrwalszą księgę (...) aby mogła służyć za świadectwo odwiecznej własności najpóźniejszym wnukom" Zorian Dołęga-Chodakowski
Powrót do góry
simon

PostWysłany: 23 Cze 2007, 12:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Filimer napisał(a):

Dzięki, obecnie pracuję nad jego uzupełnieniem i mam nadzieję, że uda mi się go rozbudować o pewne dodatkowe zagadnienia.
Co średniowiecza w IA UJ - zakład ten ma w zasadzie najmniejszą kadrę w Instytucie i nie ejst najaktywniejszym ośrodkiem zajmującym się problemami wczesnego średniowiecza

Filimer nie zapominaj, że ostatnio się to zmieniło dzięki zakrojonej na szeroką skalę operacji "ogródek profesorski"

Aelius napisał(a):

Słyszałem, z mniej oficjalnych źródeł, że osoba o najniższym wyniku, którą przyjęli na IA UJ w zeszłym roku miała 74%. Nie wiem ile w tym prawdy. Może Tizoc ma bardziej sprawdzone informacje o zeszłorocznym naborze, bylibyśmy wdzięczni za uchylenie rąbka tajemnicy Z tym, że zeszłoroczna matura była dwuczęściowa i nijak się odnieść do tegorocznej.

Nie jest tak źle, w zeszłym roku owszem był wysoki próg punktowy dla nowej matury, ale tez około 10 osób przyjętych nie potwierdziło chęci studiowania i przyjmowano z odwołań. Najgorzej mają ci ze starą maturą bo na rozmowie kwalifikacyjnej jak nie dostaniesz 100% możliwych punktów to raczej nie masz szans Wink

pozdrawiam i życze pomyślnej rekrutacji Wink
Powrót do góry
Filimer

PostWysłany: 23 Cze 2007, 15:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

simon napisał(a):

Filimer nie zapominaj, że ostatnio się to zmieniło dzięki zakrojonej na szeroką skalę operacji "ogródek profesorski"

Nie widzę aby ogródek profesorski coś zmienił - w dalszym ciągu zakład zatrudnia 3 osoby plus doktoranta, do tego pracuje u nich jeszcze jedna osoba techniczna (o ile dobrze kojarzę, że jako taka została zatrudniona), a w ogródku dodatkowo prace nazdoruje Jacek, który jest zatrudniony tylko na te wykopaliska i w dodatku zajmuje się zupełnie innym zagadnieniem - epoką żelaza. Tak więc oficjalnie zakłąd zatrudnia trzech pracowników, przty czym Prof. Parczewski jest też na etacie w Rzeszowie a Darek chyba jeszcze nie jest zatrudniony jako pracownik naukowy. Agata jest pracownikiem technicznym, P.Nocuń jest chyba zatrudniony tylko jako pracownik dydaktyczny - tzn prowadzi tylko zajęcia na tej samej zasadzie co dr Mizera Filozfię (dr Nocuń ma własną firmę na Śląsku), a nie jest pracownikiem naukowym - no chyba że w kwestiach zatrudnienia w zakładzie średniowiecza zmieniło się dużo więcej niż mi się wydaje przez ostatnie 2 lata a nie zostało to odnotowane na stronie www IAUJ. Tak czy siak dorobek zakładu jest zdecydowanie mniejszy niż dorobek pozostałych zakładów (przynajmniej pradziejowych), pomijając oczywiście zakład Nowego Świata, który co dopiero powstał.

Ostatnio zmieniony przez Filimer dnia 24 Cze 2007, 5:36, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Jormungund

PostWysłany: 24 Cze 2007, 0:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tizoc napisał(a):

Jormungund- nie pomyslales o tym zeby skladac papiery na diwe uczelnie. Twoje szanse wtedy by rosly. A co do tych 7 osob na jedno na miejsce to nie trzeba panikowac. Dostac sie na UJ wcale nie jest tak trudno, ze wrecz jest to niemozliwe! Chociaz wy juz macie gorzej rzeczywiscie z ta nowa matura, bo decyduje tutaj pewien "przypadek" w naborze a nie rzeczywiste predyspozycje. Ja mialem lepiej bo zdawalem normalny egzamin wstepny.

Ależ pomyślałem! Wink
Kwestia jest taka, że wynik mojej historii na maturze napewno nie będzie zbyt zachwycający. Ale zarejestrowałem się w ERK. Jak otrzymam wyniki, wtedy się zastanowię.
Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Studia archeologiczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

Skocz do: