Nowa podstrona serwisu:
http://wydarzenia.archeolodzy.org
Informacje o nadchodzących imprezach archeologicznych!
Konferencje, wykłady, wystawy i festyny...
Jak określić wiek drewna leżącego w ziemi

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Metody badawcze i dokumentacja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Listek



Dołączył: 20 Lut 2009
Posty: 1
Skąd: Łęczna

PostWysłany: 20 Lut 2009, 10:36    Temat postu: Jak określić wiek drewna leżącego w ziemi Odpowiedz z cytatem

Witam

Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób i z jaką dokładnością można zbadać wiek drewna wykopanego z ziemi.
Podczas kopania fundamentów wykopałem kawałek drewna iglastego, w miejscu, gdzie wiem, że co najmniej od 100 lat było pole uprawne (żadnych drzew). Ponieważ jest to ziemia 'rodzinna' (zakupiona przez dziadka mojej babci) ciekawi mnie kiedy został tutaj wyrąbany las i zajęty pod uprawę.
Druga sytuacja to kiedy podczas remontu w starej pożydowskiej kamienicy, pół metra pod obecną podłogą znalazłem drugą podłogę, spaloną od góry - więc wcześniejszy dom się spalił i zbudowano nowy. Wiem, że kamienica została zbudowana w 1930 r. ale ciekawi mnie kiedy istniał tamten poprzedni...

jakie są szanse aby do zbadać? jakie mogą być koszty takiego badania?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Max
Administrator


Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 574
Skąd: Wrocław (Ostrów Wlkp.)

PostWysłany: 20 Lut 2009, 23:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Domowym sposobem sie nie da. Trzeba wykonac analize dendrochronologiczna. Zajmuje sie tym np. Marek Krąpiec z AGH (http://www.zsg.agh.edu.pl/kadra.php#M.K). Cennika nie znam, trzeba jednak liczyc kilkaset zlotych.

W wielkim skrocie metoda ta polega na analizie sekwencji tworzonych z rocznych przyrostow slojow dla poszczegolnych gatunkow drzew w danym regionie. Za jej pomoca mozemy okreslic konkretny rok sciecia drzewa lub jesli nie ma partii przykorowej - podac date troche starsza. Wiecej chociazby na Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dendrochronologia . Warto zerknac w linki z anglojezycznej wersji strony.

Co do piwnicy i podlogi, warto zaprosic archeologa lub architekta (najlepiej z doswiadczeniem w badaniach archeologiczno-architektonicznych), pomoga to zinterpretowac, byc moze wstepnie okreslic chronologie.
_________________
Dobrze wiedzieć: wstawianie obrazkow / linkowanie do Wikipedii / nasze banery.
Forum Archeolodzy.org wspiera inicjatywy promujące archeologię...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
A.Kiton



Dołączył: 17 Gru 2006
Posty: 130
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 21 Lut 2009, 14:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Andrzej Zielski, Marek Krąpiec "Dendrochronologia" Wydawnictwo Naukowe PWN 2004

http://www.if.pw.edu.pl/~pluta/pl/dyd/mtj/zal99/marzantowicz/Siec/Dendrochronologia%20i%20kalibracja.html#Dendrochronologia
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Metody badawcze i dokumentacja Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB, map.
Archeolodzy.org © 2006-2010
Archeolodzy.org - forum miłośników archeologii.
Słowa kluczowe: archeologia, archeologia polski, archeologia powszechna, archeolodzy, forum archeologiczne, usługi archeologiczne, nadzór archeologiczny, archeo, wykopaliska, epoka żelaza, epoka brązu, okres latenski, paleolit, mezolit, neolit.