Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

kogo to interesuje?

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Varia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mati

PostWysłany: 26 Wrz 2011, 21:22    Temat postu: kogo to interesuje? Odpowiedz z cytatem

Witam Wszystkich.
Kilka miesięcy temu uczestniczyłem w wykopaliskach jako wolontariusz. Poznałem tam bardzo ciekawych ludzi i rozmowy o średniowiecznych osadach i grodach bardzo mnie zainteresowały. Zacząłem dużo czytać na te tematy, prowadziłem rozmowy z poznanymi archeologami. Dowiedziałem się się sporo na temat ceramik, miejsc w których były lokalizowane osady wczesno- i średniowieczne. W okolicach mojego miasteczka są tereny wprost wymarzone na zakładanie takich właśnie osad. Chyba od 1907 roku poszukiwane jest miejsce gdzie stał gród - bezskutecznie jak na razie. Mając mikrowiedzę poszedłem w miejsce, gdzie bym się osiedlił Smile Znalazłem dużo fragmentów ceramiki. Zachwycony tym skontaktowałem się z zaprzyjaźnionym archeologiem. Przyjechał, pokazałem mu tereny i ceramikę. Wstępnie wydatował ją na wczesne średniowiecze - nazwał wręcz pradziejową. Zachęcony tym wszystkim postanowiłem kontynuować swoje poszukiwania. Archeolog jest z Warszawy, polecił mi kontakty bliżej mojego miejsca zamieszkania. No i tak łażąc od lipca znalazłem jeszcze cztery skupiska ceramik w miejscach, które na mój nos nadawały się na osady. W dwóch z nich znajduje się ceramika wczesna. W dwóch troszkę późniejsza. W jednym ceramika "siwa" lecz w ilościach bardzo dużych. Wpadłem w ten wir całkowicie. Analizowałem naturalne wjazdy i zjazdy w dół rozległej doliny rzecznej. Łączyłem brody ze szlakami, prowadziłem drogi pomiędzy średniowiecznymi budynkami w mieście. Dokopałem się do starych zapisów, map, powieści, przekazów, prac innych, informacji archeologicznych. Łączyłem to wszystko do kupy i odkrywałem nowe miejsca ze skupiskami ceramik. Analizowałem starorzecze, położenie bagien, dawnego uskoku skarpy doliny w mieście. Nanosiłem to na mapy i co? I kompletnie nic, a nic. Przekazałem znalezioną ceramikę do muzeum. Ooo, bardzo ładnie pan postąpił. Jak jeszcze coś znajdzie, to powie. Fajne skorupki, nie wiemy czy rejestrować to, a co pan mówi? Że musi iść? To na razie.
No właśnie.
Szukam kogoś, kto by się tym na poważnie zainteresował. Jeżdżę w teren tylko w niedziele. Wszystko co odkryłem, znalazłem to te kilka godzin raz w tygodniu. Nie mogę nic więcej "znaleźć", bo mi przecież nie wolno. Zebrałem tylko z wierzchu.
Może ktoś z Państwa mi poradzi co mam zrobić. Tereny są wspaniałe, miasto zaczęło się w 1043 roku, prawa w 1322. Stare z historią. Znam tu wszystkie zakamarki w promieniu 15 km. Dosłownie potrafię przejść przez tutejsze bagna nie mocząc butów. Chętnie oprowadzę, pokaże wszystko, tylko szukam poważnych osób. Widziałem w lipcu co zrobili poszukiwacze skarbów z grobami z XII wieku przez noc z soboty na niedzielę. Jestem bardzo ostrożny w podawaniu lokalizacji.
Pozdrawiam wszystkich
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
samon75

PostWysłany: 30 Lip 2013, 12:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj.Masz ten sam problem co ja.Kompletna ignorancja służb odpowiedzialnych za ochronę.Zgłaszasz coś,i zero zainteresowania z ich strony,choć pewnie o kulturze przeworskiej(mieszkam na Kujawach) wiem pewnie więcej,niż niejeden zawodowy archeolog.Pozdrawiam.
Powrót do góry
Markopolo

PostWysłany: 07 Paź 2013, 20:26    Temat postu: Re: kogo to interesuje? Odpowiedz z cytatem

Mati napisał(a):
Ooo, bardzo ładnie pan postąpił. Jak jeszcze coś znajdzie, to powie. Fajne skorupki, nie wiemy czy rejestrować to, a co pan mówi? Że musi iść? To na razie.
No właśnie.

Skąd się bierze taka ignorancja. Nie wiem czy taka ignorancja w stosunku do dziedzictwa to domena jedynie polska, czy też w innych krajach równie lekko i z pobłażaniem traktują ten temat. Zainteresowanie takimi sprawami leży przecież w naszym dobrze pojętym interesie!
Powrót do góry
MirMił

PostWysłany: 15 Paź 2013, 14:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prawda jest taka, że niewiele osób docenia wartość takich spraw...
autaj

PostWysłany: 08 Lis 2014, 13:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mati, jeśli jeszcze nie zniechęciłeś się do archeologii i mimo wszystko zaglądasz na to forum, to bardzo Cię proszę o opublikowanie Twojego listu na profilu https://www.facebook.com/ochronadziedzictwa , lub zgodę na jego opublikowanie. Pozdrawiam!
Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Varia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: