Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Identyfikacja kamiennych narzędzi
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Identyfikacja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zbyszek146

PostWysłany: 20 Kwi 2008, 19:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Bardzo podobne do poprzednika
Te dwa kamienie prawdopodobnie byly wykonane w okresie neolitu.
zastanawia mnie jednak wielkosc tego mniejszego kamienia

[URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=173ab3fd32c5beae]
[/URL]

[URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=4fd320e46ad30e44]
[/URL]

[URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=506ffc29063e5076]
[/URL]

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Zbyszek146

PostWysłany: 20 Kwi 2008, 22:45    Temat postu: Pięściak magdaleński Odpowiedz z cytatem

Witam ponownie
Podczas mojej przygody z krzemieniami trafil sie taki ,ktory bardzo mnie zaciekawil.Jest migdalowego ksztaltu i widoczne sa na nim slady obustronnej obrobki..Przypomina mi to pięsciak z epoki magdalenskiej .
Wkrotce będzie poddany weryfikacji.Jeżeli moja ocena jest prawidłowa to bedzie bardzo ciekawa sprawa ,bo /o ile wiem /piesciakow w Polsce chyba tak duzo nie znaleziono ,ale moze to byc"tylko" zgrzeblo.Oczywiście fotografia nie odda całokształtu krzemienia i najlepiej badac to bezposrednio ,co mam nadzieje wkrotce nastapi
w zalączeniu foto:

z gory przepraszam za fatyge
Mazurka

PostWysłany: 20 Kwi 2008, 23:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I wracając do prezentowanych przeze mnie fotografii...
Nie wiem jak mam dalej postąpić...komu przedstawić do oceny kamień, który jest w moim posiadaniu... ?
Czy może stanowić jakąś wartość dla zbiorów muzealnictwa regionalnych ziem...?
Przepisy czytałam...lecz nie potrafię sama na tym etapie ocenić wartości historycznej tego przedmiotu z kamienia.... Rolling Eyes ...

Bardzo proszę o podpowiedź... Smile
Powrót do góry
zini

PostWysłany: 22 Kwi 2008, 16:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak dla mnie krzemień Zbyszka, jeśli już jest artefaktem, to jest przepalonym, zniszczonym odłupkiem, (w schyłkowym paleolicie nie produkowano już pięściaków) o ile można coś wnioskować na podstawie zdjęcia. Smile
Powrót do góry
JIIIS

PostWysłany: 10 Cze 2008, 23:14    Temat postu: Panowie Odpowiedz z cytatem

Proszę o poradę, czy gdzieś zgłosić to. Jest pole, jest wzniesienie, gdzie indziej jest płasko, ale jak i na wzniesieniu, tak i punktowo są takie oto widoki jak na fotkach, duża ilość kamyków, od polnych, po coś, co wygląda jak minerały, no i oczywiście krzemienie - W CAłEJ OKOLICY TYLKO W TYM MIEJSCU Są TE ZBIOROWISKA RóżNORODNYCH KAMIENI. Po oraniu widać miejsca, gdzie o dziwo, występuje czarna ziemia i jakaś czerwonawa, a kilometry wokół naturalnie jest jakaś taka piaskowa gleba, jakby koloru gliniastego.

Ten krzemień na drugiej fotce wygląda jakby ktoś się nim bawił.

Za informacje będę wdzięczny!!
Powrót do góry
ania02101

PostWysłany: 11 Cze 2008, 21:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do JIIIS :
Zawsze warto podać namiar komuś kto się bardziej na tym zna. Ostatniego czasu sama znalazłam coś podobnego<niesety ziemi się nie przygladałam> i zgłosiłam no iiii zobaczymy co z tego wyjdzie Smile
zulus czaka

PostWysłany: 04 Lip 2008, 10:19    Temat postu: Re: Kilka "kamyków" Odpowiedz z cytatem

Zbyszku,

za słabe zdjęcia aby rozpoznac intensjonalność obrobki; co prawda nie jestem fachowcem, ale sprobuje

ten drugi to zwykły kawałek kamienia
pierwszy na 99% jest wytworzony przez człowieka i z tego co widzę jest to chyba rzadkość, w sensie coś starego. Moim zdaniem jest to pięściak. W polsce na palcach jednej ręki możemy zliczyć pięściaki. Ponieważ ten krzemień (jak rozumiem to krzemień) jest specyficznie obrobiony bo ma krawędź typu chooping tool i podastawę typowego pięściaka, może być zdecydowanie młodszy lub być współczesnym falsyfikatem. Na podstawie tych zdjęc nie można tego rozpoznać - niew widać krawędzi, fal odbica, itd.

pokaż to jakiemuś archeologowi od epoki kamienia - większość nie pwoninna mieć problemów z rozpoznaniem tego

pozdro,
Z.Cz.

Zbyszek146 napisał(a):
Witam
Wg mojej skromnej wiedzy i doswiadczenia ten krzemien mógł ]zostać poddany obrobce intencyjnej .
Szczególnie jest to widocne na krawędziach kamienia ....ale czy na pewno...?

Drugi wyglada następująco

Część przypominajaca ostrze -odłupana,także tylna cześc ,gdzie moglo byc mocowanie tak samo odłupana.
Oczywiście może to byc także dzielo przypadku-twór naturalny ,ale także ...kamienna siekiera Question
-in situ

Obydwa kamienie z okolic Strzelec Opolskich

Co o tym sądzicie Question
Powrót do góry
zulus czaka

PostWysłany: 04 Lip 2008, 10:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zbyszku,

Istotnie jest to rdzeń. Czy tył lub boki rdzeń są zaprawione? czy widać ślady po naprawiakach? lub ślady pracowania? nie mozna tego powiedziec po tych zdjęciach.

Czy można określić do jakiej kultury lub okresu przynależy?

OTOŻ NIE! Jakikolwiek zabytek (nawet piramida Cheopsa) wyrwany z kontekstu archeologicznego jest bezwartościowy. Niestety Twój zabytek może dla Ciebie jest wartościowy, ale żaden archeolog a tym bardziej żadne muzeum nie pościęci mu w ogóle uwagi lub może przelotnie spojrzy, żebyś się odczepił. Takimi zabytkami wyrwanymi z kontekstu usiane są hektary magazynów muzealnych. i nic nikomu po nich bo nie mają żadnej wartości.

Żeby Cię nie dołowac totalnie określę przynależność kulturową Twojego zabytku (oczywiście mniej więcje). Jest rdzeń wiórowy, czyli mniej więcej od górnego paleolotu (Europa) do brązu??? może żelaza????, czyli od około 40 tys lat temy do 800 lat temu. Ale na stanowisku Piekary II a mamy przykłady wiórów, a jest to środkowy paleolit, czyli żeby juz tak nie przesadzac od około 120 tyś lat temu do 800 lat.

Może jakiś archeolog na podstawie specyficznej obróbki, przygotowania, eksploatacji rdzenia doszuka się podobieństwa do kultury którą badał....

pozdro,
Z.Cz.

Zbyszek146 napisał(a):
Cleomayhem napisał(a):
Owszem zgadzam się, że są widoczne negatywy. Ale tego typu odbicia należą do naturalnych. Nie jest czasami łatwo je odróżnić od intencjonalnych /bowiem oba typy odbić mają tzw. fale odbicia - inaczej - przełam muszlowy/ i nawet specjalistom zdarza się co do tego mylić.
Co do zdjęć różnych artefaktów, z tego co widziałam na stronach polskojęzycznych nie ma tego dużo. Polecam wpisanie w grafice haseł: flint, core, striking platform, flake, blade itp.

np.
http://www.archaeology.hawaii.edu/jlg/lithics/lithmat1.jpg[url]
http://www.uwlax.edu/MVAC/ProcessArch/ProcessArch/glossary.html[/url]

Dzięki
co prawda te strony nie sa aktywne ale juz nie muszę chyba z nich korzystac
Wczoraj trafilem na jeden z najcenniejszych moich znalezisk
.To jest rdzen ze wszystkimi cechami intencyjnymi.jezeli sie nie myle nalezy do grupy dwupietowych z pietami zaprawianymi
Niestety mam awarię sprzętu foto więc pokazuje tylko skany .czy na podstawie tego mozna okreslic do jakiego okresu lub kultury mozna go zakwalifikować?
1.
2
3.
4.-pietka
Ponadto te dwa krzemienie ze sladami obrobki
5
6
jeden to na pewno wiorek i drugi z krawędzią retuszowaną
Powrót do góry
zulus czaka

PostWysłany: 04 Lip 2008, 10:45    Temat postu: Re: Zbrojnik Odpowiedz z cytatem

Tak, spękania mogą być wynikiem niskiej temperaty, ale raczej nagłych znmian temperatury. Z tym zlodowaceniem to rześ niezle przesadziłSmile)) ale strasznie brawo za entuzjazm i serce do krzemieni!

raczej krzemienie te przeleżały na powierzchni ziemie i zostały poddane nagłym zmianom temperatury - pewnie stąd te spękania, dodatkowo ten drugi krzemień pokrywa się patyną, więc na pewno przez pewien czas był poddany czynnikom atmosferycznym.

pozdr, Z.Cz.

Zbyszek146 napisał(a):
Ponizej prezentuje jeszcze jeden intencyjny krzemien
Tym razem to zbrojnik wiorowy.W zwiazku ztym mam takie pytanie ,
Czy te popekania mogly powstać na skutek dzialania mrozu czy tez wysokiej temperturya moze innych czynnikow?
1.-awers
2.-rewers
Gdyby powstaly na skutek dlugotrwalej niskiej temperatury mogloby to oznaczac ,ze te narzedzie powstalo w okresie ostatniego zlodowacenia albo i wczesniej,Jezeli mam racje to te narzedzie moze byc najstarszym jakie znaleziono dotychczas na terenie ziemi strzeleckiej
.prosze o info
Powrót do góry
Zbyszek146

PostWysłany: 17 Lip 2008, 13:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zini napisał(a):
jak dla mnie krzemień Zbyszka, jeśli już jest artefaktem, to jest przepalonym, zniszczonym odłupkiem, (w schyłkowym paleolicie nie produkowano już pięściaków) o ile można coś wnioskować na podstawie zdjęcia. Smile

Po weryfikacji okazałlo sie ,że jest to rdzen łuszczniowy dwubiegunowy
Zbyszek146

PostWysłany: 30 Wrz 2008, 10:44    Temat postu: Pomoc w identyfikacji Odpowiedz z cytatem

Witam
.Jest to chyba jakieś narzędzia na bazie odłupka ,a raczej jego ułamany fragment .Przypomina mi to fragment grota do strzał ,
Gdzieś widziałem podobne rysunki lub zdjęcia ,ale niestety nie potrafię w tej chwili ich zlokalizować
Proszę o pomoc w id
-awers
-rewers
woozeq

PostWysłany: 30 Wrz 2008, 14:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wprawdzie nie jestem specem od krzemieni, ale po tym, co widzę mogą to być spękania mrozowe(ostre załomy fal odbicia). Dla pewności przydałby się jeszcze profil Smile
THEN YOU WIN...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger
Zbyszek146

PostWysłany: 05 Paź 2008, 23:24    Temat postu: ID CD Odpowiedz z cytatem

TEN PRAWDOPODOBNIE "DZIKI" ODŁUPEK BYŁ W SKARBIE KTÓREGO FRAGMENT PRZEDSTAWIAM PONIŻEJ
PROSZĘ POMOC W IDENTYFIKACJI OKRESU POWSTANIA TEGO SKARBU
.ROBIĘ TO Z CIEKAWOŚCI ,BO I TAK CAŁOŚĆ /PO OPRACOWANIU PODSTAWOWEJ DOKUMENTACJI /TRAFI DO WKZ.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.

Zdjęcia 5-10 przedstawiają bardzo dziwny geolit . Z jednej strony widoczne są negatywy odbićw kolorze zółtawym ,natomiast po drugiej stronie odbicia sa dużo młodsze i prezentują kolor szary .Krzenień ten znalazłem wczoraj więc jeszcze nikt nie "zapoznal sie" z nim nie tak jak z poprzednimi krzemieniami.
Obok mały odłupek w tym samym kolorze ,posiadający na krawędzi znaki retuszu
lakota

PostWysłany: 22 Paź 2008, 20:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety kolego, ale wśród całego Twojego "skarbu" nie ma ani jednego rdzenia, a to co nazywasz znakami retuszu, znakiem retuszu z pewnością nie jest. Większość tych krzemieni na swych powierzchniach i krawędziach nosi ślady uszkodzeń mechanicznych i termicznych.
A.Kiton

PostWysłany: 23 Paź 2008, 17:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lakota napisał(a):
Większość tych krzemieni na swych powierzchniach i krawędziach nosi ślady uszkodzeń mechanicznych i termicznych.

..ale część jest interesująca
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Identyfikacja Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 7 z 10

Skocz do: