Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Skarby starożytnej Łotwy, PMA w Warszawie

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Wystawy i konferencje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Max
Administrator


Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 609
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 18 Maj 2007, 12:23    Temat postu: Skarby starożytnej Łotwy, PMA w Warszawie Odpowiedz z cytatem

Info z Polska.pl:

Cytat:


Skarby starożytnej Łotwy
2007-04-30, 09:37

Od 1 maja do 29 lipca 2007 r. w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie czynna będzie wystawa „Skarby starożytnej Łotwy” przygotowana przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie i Narodowe Muzeum Historii Łotwy w Rydze, z którego zbiorów pochodzą eksponaty.
Wystawa ta jest pierwszą w historii polskiego muzealnictwa prezentacją kultury materialnej plemion łotewskich, od czasów najdawniejszych, od połowy IX tysiąclecia p.n.e. po okres średniowiecza. Zaplanowano pokaz prawie 1200 przedmiotów zabytkowych, większość o unikatowym charakterze, poczynając od pochodzących z paleolitu i mezolitu bogato zdobionych ozdób z kości oraz wykonanych z bursztynu zoomorficznych figurek i innych eksponatów reprezentujących sztukę epoki kamienia. Kulturę duchową najdawniejszych epok ilustrować będą dwa modele grobów z epoki kamienia. W kolejnych gablotach zaprezentowane zostaną zabytki ukazujące obróbkę kamienia i krzemienie, kości i poroża a także początki metalurgii brązu i żelaza. Od momentu wykorzystania metalu do produkcji narzędzi, ozdób i broni rozpoczyna się okres intensywnego rozwoju cywilizacyjnego w oparciu o nowe surowce. Kultura materialna ludów zamieszkujących obszary dzisiejszej Łotwy charakteryzuje się wyjątkowym bogactwem. Wystawa „Skarby starożytnej Łotwy” prezentuje tę niespotykaną na pozostałych ziemiach bałtyjskich obfitość znalezisk pochodzących z grobów czy skarbów, odkrywanych przez archeologów na osadach i grodziskach. Wiele ze znajdowanych przedmiotów, takich jak miecze czy zapinki do spinania szat, jest dowodem na wymianę handlową z terenami odległymi o wiele setek kilometrów, z Wikingami czy Słowianami. Unikatowym w muzealnictwie archeologicznym są drobiazgowe rekonstrukcje strojów poszczególnych plemion łotewskich z okresu wczesnośredniowiecznego, wykonane na podstawie wydobytych z grobów, świetnie zachowanych tkanin.

Wystawa „Skarby starożytnej Łotwy” jest wynikiem wieloletnich kontaktów polskich archeologów zajmujących się problematyką bałtyjską z łotewskimi środowiskiem naukowym. Jednym z bardziej znaczących przejawów tej współpracy jest wydany w 2005 r. przez nasze muzeum katalog archeologicznych zabytków z ziem łotewskich w zbiorach polskich. Planowana ekspozycja stanie się ukoronowaniem kulturowych i historycznych związków między naszymi krajami. W trakcie eksponowania wystawy „Skarby starożytnej Łotwy” w Państwowym Muzeum Archeologicznym planowane są działania mające na celu upowszechnienie wiedzy o historii i kulturze plemion łotewskich, takie jak sesje, spotkania naukowe oraz koncerty i występy zespołów muzyki dawnej.

Narodowe Muzeum Historii Łotwy w Rydze skąd pochodzi wystawa „Skarby starożytnej Łotwy” jest największą łotewską placówką muzealną.

Dopełnieniem ekspozycji będzie 500-stronicowy katalog, pierwszy w języku polskim wykład o starożytności i wczesnohistorycznych dziejach ziem łotewskich, współ finansowany przez Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich Oddział w Warszawie.

Jednym ze współautorów wystawy i katalogu jest dyrektor tego muzeum - Arnis Radiņš. Autorem projektu wystawy jest Ģirts Boronovskis, artysta-plastyk z Narodowego Muzeum Historii Łotwy. Autor zdjęć: Roberts Kaniņš

Patronat Honorowy nad wystawą objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kazimierz Michał Ujazdowski i Minister Kultury Republiki Łotwy - Helēna Demakova

Wystawa czynna w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, ul. Długa 52 (Arsenał) od 1 maja do 29 lipca br. od wtorku do czwartku w godzinach 9–16, w piątki, w godz. 11-18, w niedziele w godz. 10–16. Ceny biletów: normalny 8 zł, ulgowy 4 zł.
(AK)

_________________
Dobrze wiedzieć: wstawianie obrazkow / linkowanie do Wikipedii / nasze banery.
Forum Archeolodzy.org wspiera inicjatywy promujące archeologię...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Wystawy i konferencje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB, map.
Archeolodzy.org © 2006-2016
Archeolodzy.org - forum miłośników archeologii.
Słowa kluczowe: archeologia, archeologia polski, archeologia powszechna, archeolodzy, forum archeologiczne, usługi archeologiczne, nadzór archeologiczny, archeo, wykopaliska, praca dla archeologów, praca, nadzory archeologiczne, pracownik techniczny, rysownik, epoka żelaza, epoka brązu, okres latenski, paleolit, mezolit, neolit.