Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Szczątki najstarszego Europejczyka

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Odkrycia i wyniki badań
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
A.KitonDołączył: 17 Gru 2006
Posty: 207
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 29 Mar 2008, 14:57    Temat postu: Szczątki najstarszego Europejczyka Odpowiedz z cytatem

Znaleziono szczątki najstarszego Europejczyka
Margit Kossobudzka2008-03-27, ostatnia aktualizacja 2008-03-27 09:21
Tekst pochodzi ze strony : http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80355,5058678.html

Hiszpanie odkryli szczątki należące do najstarszego hominida, który mieszkał na ziemiach europejskich ponad milion lat temu. Odkrycie przesuwa datę zasiedlenia naszego kontynentu o 300-400 tys. lat wstecz.
Znaleziska dokonał zespół Eudalda Carbonella z Katalońskiego Instytutu Paleontologii Człowieka i Ewolucji Społecznej na uniwersytecie Rovira i Virgili w Terragonie. Wyniki badań publikuje dzisiejsze "Nature".

Głęboka na 18 i szeroka na 15 m jaskinia Sima del Elefante w regionie Sierra de Atapuerca skrywała nie lada tajemnicę. Okoliczne stanowiska archeologiczne były już dobrze znane antropologom - to tutaj jedenaście lat temu odkryto szczątki nowego gatunku człowiekowatych, który nazwano Homo antecessor. Ochrzczony mianem najstarszego przodka Europejczyków budził jednak wiele kontrowersji, był bowiem bardzo dziwnym gatunkiem, który - jak pisała wtedy prasa - miał „ludzką twarz i zęby małpy”. Wydawał się zlepkiem cech innych hominidów - form zarówno wcześniejszych, jak i późniejszych. Poza tym nie do końca było wiadomo, czy jest to nowy gatunek, bo odkryte kości szczęki należały do dziesięcioletniego chłopca. Krytycy uważali, że to może fałszować obraz odkrycia, bo budowa jego kości zapewne była inna niż dorosłego osobnika.
Wiek znaleziska ustalono na 800 tys. lat. Wtedy też zaproponowano europejską ścieżkę ewolucyjną, jaką przez ostatnie dwa miliony lat podążały człowiekowate. Najpierw w Afryce miał powstać gatunek Homo ergaster, z którego „narodził się” Homo erectus. To on wyruszył na podbój świata. Zanim jednak opuścił Czarny Ląd i zaczął zdobywać nowe ziemie, wydał z siebie nową formę - Homo antecessor właśnie. Mieszkał on w Afryce, ale część populacji opuściła rodzinne strony i udała się w kierunku Europy. Tam prawdopodobnie dała początek tzw. archaicznym Homo sapiens - dziś nazywanym Homo heidelbergensis, które żyły w Europie 500 tys. lat temu. 200 tys. lat temu przyszła kolej na neandertalczyka, którego europejskie ziemie z kolei najechał 40 tys. lat temu Homo sapiens (człowiek z Cro-Magnon). Nie wiadomo do końca, jak te wszystkie formy ze sobą się łączyły i egzystowały - możliwości jest wiele, bo ewolucja człowieka bynajmniej nie przebiegała liniowo. Wiele gatunków hominidów współistniało ze sobą przez tysiące lat.

Najnowsze odkrycie Hiszpanów przesuwa datę zasiedlenia naszego kontynentu przez pierwsze hominidy o 300-400 tys. lat - do okresu nawet sprzed 1,2 mln lat. Na znalezisko składają się kości żuchwy i zęby Homo antecessor oraz prymitywne kamienne narzędzia i kości zwierząt. Noszą one wyraźnie ślady działalności naszego przodka - kamienie są zużyte, a na kościach widać ślady uderzeń i nacięć. Homo antecessor przypisuje się zresztą kanibalizm - charakterystyczne nacięcia odkryte jedenaście lat temu na szczątkach chłopca mogą świadczyć o tym, że jego plemię gustowało w mięsie pobratymców.

Co wynika z dzisiejszej publikacji? Że zasiedlenie Europy przez człowiekowatych prawdopodobnie odbyło się znacznie wcześniej i szybciej, niż dotąd sądzono. A poza tym uczeni mają kolejny kawałek (dosłownie) układanki - teraz spędzą lata na dopasowywaniu go do reszty historii powstania i wędrówek człowieka współczesnego.

Źródło: Gazeta Wyborcza

...oraz tekst zamieszczony w "Rzeczpospolitej" pod adresem :
http://www.rp.pl/artykul/112290.html

Pierwsi ludzie w Europie
Krzysztof Urbański 27-03-2008, ostatnia aktualizacja 27-03-2008 00:49

Nasi przodkowie dotarli na kontynent ponad milion lat temu, czyli wcześniej, niż dotychczas sądzili naukowcy. Dowodzą tego nowe badania
Uczeni odnaleźli ludzkie kości, kamienne narzędzia i kości zwierząt ze śladami obróbki świadczące, że wędrówka człowieka z Afryki do Europy odbyła się kilkaset tysięcy lat wcześniej, niż dotąd przyjmowano. Euduald Carbonell wraz z kolegami opisuje to sensacyjne znalezisko w dzisiejszym wydaniu magazynu „Nature”. Określenie wieku żuchwy oraz kości zwierzęcych i narzędzi z odłupanego krzemienia na 1,1 do 1,2 mln lat było możliwe dzięki najnowocześniejszym technikom datowania zastosowanym przez hiszpańskich naukowców.

Wykorzystali oni między innymi metodę paleomagnetyczną. Polega ona na badaniu pola magnetycznego utrwalonego w lawie wulkanicznej, co pozwala na określenie wieku znaleziska. Jedna z warstw wulkanicznych w grocie Sima del Elefante kryła szczątki najstarszego człowieka kontynentu. Badacze zidentyfikowali też kości wymarłych zwierząt, które żyły na tym terenie ponad milion lat temu, i zbadali narzędzia krzemienne znalezione w tej samej warstwie. Skarbem są kości ssaków ze śladami cięć kamiennymi ostrzami.

„Jaskinia, gdzie dokonano odkrycia, jawi się jako najstarsze, najbardziej pewne miejsce, gdzie znaleźliśmy ślady istoty ludzkiej w Europie” – piszą autorzy artykułu w „Nature”. „Badania żuchwy wskazują, że pojawienie się pierwszych ludzi w Europie Zachodniej wiązało się z ekspansją populacji afrykańskiej”.

Jaskinie w Sierra de Atapuerca były prawdopodobnie znakomitym miejscem schronienia. W plejstocenie (1,87 mln do 11,5 tys. lat temu) większość Europy pokryta była lodowcem. Dziś ze względu na warunki geologiczne tereny te są niezwykle bogate w stanowiska archeologiczne. Jaskinie były badane od połowy lat 70. Uczeni natrafili tam na ślady osadnictwa trwającego kilkaset tysięcy lat. W grocie Cueva Mayor pod koniec lat 90. archeolodzy odkryli kości przedstawicieli gatunku Homo erectus. Wiek szczątków 30 osobników określili na 780 tys. lat. Wykazywały one zarówno cechy charakterystyczne dla Homo erectus, jak i ich następców w Europie – neandertalczyków. Ponieważ znalezione kości nie odpowiadały w 100 procentach znanemu dotychczas gatunkowi Homo erectus, naukowcy wyodrębnili nowy podgatunek i nazwali go Homo antecessor.

Badacze doszli do wniosku, że żuchwa znaleziona w Sima del Elefante musiała należeć do jakiegoś przedstawiciela Homo antecessor. Ludzie musieli więc zamieszkiwać te groty kilkaset tysięcy lat wcześniej, niż dotychczas sądzili uczeni.

Homo erectus uważany jest przez antropologów za gatunek, od którego pochodzi człowiek współczesny. Pojawił się w Afryce 1,8 – 2 mln lat temu. Wzrostem i proporcjami ciała przypominał człowieka współczesnego. Udoskonalił produkcję narzędzi, opanował sztukę polowania i rozniecania ognia. Najpierw około 1,5 mln lat temu dotarł do Azji, potem do Europy. Odkrycie hiszpańskich uczonych precyzuje czas dotarcia do Europy, ale dalsze znaleziska mogą i tę wiedzę podważyć.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Odkrycia i wyniki badań Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB, map.
Archeolodzy.org © 2006-2016
Archeolodzy.org - forum miłośników archeologii.
Słowa kluczowe: archeologia, archeologia polski, archeologia powszechna, archeolodzy, forum archeologiczne, usługi archeologiczne, nadzór archeologiczny, archeo, wykopaliska, praca dla archeologów, praca, nadzory archeologiczne, pracownik techniczny, rysownik, epoka żelaza, epoka brązu, okres latenski, paleolit, mezolit, neolit.