Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Problem z bibliografią

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Biblioteka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
werewolf88

PostWysłany: 02 Sie 2009, 20:34    Temat postu: Problem z bibliografią Odpowiedz z cytatem

Witam!
Jeśli obrałem zły dział, proszę Administratora o przeniesienie tematu.
Podjąłem się napisania pracy licencjackiej pt. "Przyrodnicze uwarunkowania rozwoju sieci osadniczej w dolinie Nidy na odcinku Pasturka-Chroberz", jednak moja wiedza jaką posiadłem studiując na kierunku geografia dwa lata, jest lekko mówiąc skromna w temacie archeologii.
I stąd płynie moja prośba do Was, o podanie jakiejś literatury archeologicznej obejmującej podany przez mnie obszar, lub mogącej wnieść coś ciekawego w moją pracę na wyżej wymieniony temat.
Zapoznałem się już powierzchownie z dokumentacją AZP z danego obszaru. Są tam podane odwołania do literatury... i tu powstaje moje kolejne pytanie: W jakich bibliotekach czy instytucjach szukać książek "typu DĄBROWSKA E., Sprawozdanie z badań powierzchownych przeprowadzonych w 1959 r. w dorzeczu dolnej Nidy, Sprawozdania Archeologiczne, XIII, 1961" czy np. "DĄBROWSKA E., Problem grodu wczesnośredniowiecznego w Chrobrzu. Uwagi w świetle badań sondażowych w 1959 r. Sprawozdanie PAN, 1959,"?

Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Vapnatak

PostWysłany: 02 Sie 2009, 21:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Andrzej Buko - Archeologia Polski wczesnośredniowiecznej.

vapnatak
Max
Administrator

PostWysłany: 03 Sie 2009, 2:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak na szybko:

Franciszek F., Studia nad osadnictwem Małopolski, 2001.

Jankuhn H., Wprowadzenie do archeologii osadnictwa, 2004.

Renfrew C., Bahn P., Archeologia. Teorie, metody, praktyka, 2002.
Zwlaszcza rozdzialy o osadnictwie i archeologii srodowiska.

Buczek K. Ziemie polskie przed tysiacem lat. Zarys geograficzno-historyczny, 1960.

Dla porownania, czy ogolnego zapoznania sie z badaniami osadnictwa, mozesz przekartkowac serie Studia nad Osadnictwem Średniowiecznym Ziemi Chełmińskiej. Podaje akurat to, gdyz wszystkie tomy dostepne sa online http://kpbc.umk.pl/publication/16524 .

Z tego co jeszcze w sieci: Badania nad osadnictwem pradziejowym i sredniowiecznym w południowo-wschodniej Polsce
http://www3.uj.edu.pl/alma/alma/99/06.pdf . Krotki artykul.

Na poczatek proponuje odpuscic sobie sprawozdania z prac wykopaliskowych czy badan powierzchniowych. Czesto sa pisane specyficznym, malo przystepnym jezykiem, a do tego beda poruszaly temat bardzo szczegolowo i wybiorczo. Na poczatek na zapoznanie sie z tematem proponowalbym jakies zarysy czy syntezy.

Literatury mozesz szukac w bibliotekach w uniwersyteckich instututach archeologii lub bibliotekach glownych. Mozna zajrzec do bibliotek muzalnych (zwlaszcza muzeow archeologicznych). Sprobuj takze pogooglowac czy zajrzyj do internetowych bibliotek cyfrowych.

Pozdrawiam!
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
werewolf88

PostWysłany: 05 Sie 2009, 10:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję za odpowiedź, zaraz zabieram się do czytania:)
Powrót do góry
malaglizdka

PostWysłany: 10 Lis 2009, 17:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Mam prośbę czy moglibyście wymienić mi książki w których spotkaliście się z tematem archeologia a społeczeństwo? wszelkiego rodzaj badania społeczne oraz archeologia w tv filmach radio gazetach festynach organizacjach zajmujących się promowaniem archeo i opiekujących się zabytkami. Chciałabym napisać pracę o sposobach promowania archeologii a kiepsko idzie mi znajdowanie książek
Pozdrawiam
Powrót do góry
MirMił

PostWysłany: 13 Paź 2013, 19:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Biblioteka Narodowa :p Tam jest wszystko Smile
kotecki

PostWysłany: 10 Mar 2016, 15:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tam na pewno znajdziesz tego czego szukasz.
Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Biblioteka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: