Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Wielkopolskie cmentarzysko z grobami typu Alt Kabelich

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Odkrycia i wyniki badań
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Max
Administrator


Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 609
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 02 Lut 2008, 3:25    Temat postu: Wielkopolskie cmentarzysko z grobami typu Alt Kabelich Odpowiedz z cytatem

Nowe odkrycia z Wielkopolski:

Cytat:
Cmentarzysko o ciekawych konstrukcjach grobowych odkryte w Wielkopolsce
2008-01-31 00:40Wczesnośredniowieczne cmentarzysko o specyficznej konstrukcji grobów - tzw. typ Alt K˝belich (od nazwy miejscowości w Meklemburgii, w której w latach 80-tych ub. wieku po raz pierwszy odkryto w większej liczbie tego rodzaju zespoły grobowe) odkryli archeolodzy w Wilanowie (woj. wielkopolskie). "Ten typ obiektów od wielu lat +dostarcza+ trudności we właściwym rozpoznaniu ich funkcji" - przyznaje Andrzej Krzyszowski, archeolog z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, kierujący badaniami stanowiska. Badania Wilanowa przyniosły odkrycie aż 42 takich grobów.

Są to w większości ciałopalne i bezpopielnicowe groby jamowe, co oznacza, że spalone na stosie szczątki zmarłych wsypywano następnie do jamy w ziemi. Prochów nie umieszczano zatem w urnach. Były to jamy o założeniu czworobocznym lub rzadziej owalnym, o wymiarach przeciętnych od około 150 długości do około 120 cm szerokości i o zróżnicowanej głębokości od 12 do 60 cm.


POZOSTAŁOŚCI DREWNIANYCH KONSTRUKCJI

Oprócz jam archeolodzy odkryli też wiele elementów konstrukcyjnych prawdopodobnie związanych z grobami. "Zwęglone drewniane belki to prawdopodobnie pozostałości bliżej nieokreślonych drewnianych konstrukcji wznoszonych na zsypanych wcześniej do jamy resztek stosu. Dołki posłupowe, bezpośrednio przylegające do jam grobowych oraz pojedyncze, znacznych rozmiarów otoczaki kamienne mogły mieć pierwotną funkcję sprowadzającą się jako oznaczenia lokalizacyjne danego grobu. Drewniane słupy mogły też być nośnikiem bliżej nieokreślonych pojemników" - zastanawia się Krzyszowski.

Niektóre próbki pobrane z belek są obecnie poddane ekspertyzie na skład gatunkowy drewna i dendrochronologicznej, celem ustalenia daty ścięcia drewna na podstawie czytelnej struktury przyrostów rocznych.

Interesujące jest także to, co znajdowało się w samych jamach. "W ich wypełniskach, zazwyczaj w warstwie końcowej w postaci intensywnej spalenizny przemieszanej ze zwartym brukiem kamiennym i węglami drzewnymi zalegały nieliczne ułamki naczyń ceramicznych" - opisuje Krzyszowski.

"Ponadto w kilku jamach również w warstwie spalenizny wystąpiły - prócz nieprzepalonych kości zwierzęcych - liczące zaledwie od kilku- lub rzadziej do kilkunastu fragmentów prawdopodobnie przepalone kości ludzkie. Jednak w tym ostatnim przypadku nie dysponuję jednak obecnie ewidentnym potwierdzeniem tego faktu przez analizę antropologiczną" - dodaje archeolog.

Jako przejaw stosowanych praktyk pogrzebowych na tym cmentarzysku należy również uznać dość powszechnie tutaj rejestrowane zwierzęce szczątki kostne: bydła, owcy/kozy, rzadziej konia. Według naukowca prawdopodobnie są one pozostałościami składanego w trakcie obrzędów pogrzebowych pożywienia.

WYPEŁNIANIE 'BIAŁEJ PLAMY'

Na cmentarzysku znaleziono także fragmenty glinianych naczyń. To bardzo dobra wiadomość dla archeologów. Jej analiza przyniosła informacje dotyczące datowania całego cmentarzyska. "Większość materiału ceramicznego - jak nam się wstępnie wydaje - odpowiada regułom wykonawstwa charakterystycznym dla przedziału chronologicznego zawartego między VIII a IX wiekiem i przypomina pod względem technicznym ceramikę poznaną wcześniej z wczesnośredniowiecznego kompleksu osadniczego z pobliskiego grodziska w Bonikowie k/Kościana" - mówi Krzyszowski.

"I tak wstępnie można datować cmentarzysko w Wilanowie. Jednak rozwiązania problemu datowania odkrytych źródeł upatruję w pozyskaniu kolejnego zbioru ceramiki w wyniku planowanych badań terenowych w 2008 roku oraz w uzyskaniu dat na podstawie metody fizycznej - rozpadu węgla C14 i dendrochronologicznej" - wyjaśnia archeolog.

Andrzej Krzyszowski jest zdania, że odkryte w Wilanowie groby typu Alt K˝belich w zasadniczym stopniu zniwelują "białą plamę" w zakresie znajomości występowania cmentarzysk z tego typu grobami we wczesnych fazach wczesnego średniowiecza na terenach Wielkopolski. "Ponadto trzeba zaznaczyć, że ten typ obiektów sepulkralnych (związanych z kultem zmarłych - PAP) od wielu lat +dostarcza+ nawet wytrawnym badaczom wczesnego średniowiecza trudności we właściwym rozpoznaniu ich funkcji" - dodaje.

PAP - Nauka w Polsce, Adam Lisiecki

bsz

link do artykulu

_________________
Dobrze wiedzieć: wstawianie obrazkow / linkowanie do Wikipedii / nasze banery.
Forum Archeolodzy.org wspiera inicjatywy promujące archeologię...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Odkrycia i wyniki badań Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB, map.
Archeolodzy.org © 2006-2016
Archeolodzy.org - forum miłośników archeologii.
Słowa kluczowe: archeologia, archeologia polski, archeologia powszechna, archeolodzy, forum archeologiczne, usługi archeologiczne, nadzór archeologiczny, archeo, wykopaliska, praca dla archeologów, praca, nadzory archeologiczne, pracownik techniczny, rysownik, epoka żelaza, epoka brązu, okres latenski, paleolit, mezolit, neolit.