Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Groby celtyckie na terenach Polski, Czech, Niemiec - POMOCY

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Epoka metali
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
stonehenge

PostWysłany: 10 Maj 2010, 17:22    Temat postu: Groby celtyckie na terenach Polski, Czech, Niemiec - POMOCY Odpowiedz z cytatem

Witam poszukuje wszelkich informacji na temat grobow, cmentarzysk celtyckich z terenow podanych w temacie. Chodzi mi tu glownie o Wyżyne Głubczycką, Morawy oraz jakies najistotniejsze stanowiska z terenow Niemiec. Ze wzgledu na slaba znajomosc jezyka naszych zachodnich sasiadow preferuje wlasnie nasze tereny oraz Czechy. Prosze wiec o mozliwie najwieksza ilosc pozycji. Wszystko jedno czy beda to ksiazki czy tez publikacje w naukowych czasopismach archeologicznych.
Pozdrawiam
Beata
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ania02101

PostWysłany: 10 Maj 2010, 22:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grób celtycki ze stan. 11 w Kornicach woj. Katowice - J. Chochorowski [w] Silesia Antiqua t. XXVIII; 1986

Graber der Latenekultur in Kietrz bezirk Opole - M. Gedl [w] Zeszyty archeolgiczne UJ CCCCLXXXV; 1978

Ciałopalny grób celtycki z Kietrza pow. Głubczyce - M. Gedl [w] Materiały archeologiczne; Kraków

Groby celtyckie w Kietrzu pow. Głubczyce - M. Gedl [w] Spr. PAN

Wyniki badań na cmentarzysku z okresów lateńskiego i wpływów rzymskich w Kietrzu pow. Głubczyce [w] Sprawozdania archeologiczne

Ocena antropologiczna pochówków celtyckich z Kietrza pow. Głubczyce stan. 1 - Kaczanowski K. [w] Spr. PAN

Chronologia celtyckich cmentarzysk w Polsce [w] Wiadomości Archeologiczne t. XXVI Warszawa 1959- 1060; s. 135 tabela 7 - Z. Woźniak
Filimer

PostWysłany: 11 Maj 2010, 1:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O Celtach chcesz pisać a Niemieckiego nie znasz? Zapomnij Wink

Poza tym z jakiego okresu cmentarzyska? To, co podałaś, to nie temat pracę na poziomie studiów.

Na początek:
Z. Woźniak - Osadnictwo celtyckie w Polsce
Z. Woźniak - Wschodnie pogranicze kultury lateńskiej

Odnośnie Czech musiałabyś napisać jaki okres Cię interesuje i szukać w miejscowych periodykach - domyślam się, że raczej okolice La Tene C1.

Wydobywanie odnalezionych w wyniku poszukiwań przedmiotów zabytkowych z ziemi traktowane jest jako nielegalne wykopaliska i naruszenie mienia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
stonehenge

PostWysłany: 11 Maj 2010, 11:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Grób celtycki ze stan. 11 w Kornicach woj. Katowice - J. Chochorowski [w] Silesia Antiqua t. XXVIII; 1986

Cytat:
Ciałopalny grób celtycki z Kietrza pow. Głubczyce - M. Gedl [w] Materiały archeologiczne; Kraków

Cytat:
Groby celtyckie w Kietrzu pow. Głubczyce - M. Gedl [w] Spr. PAN

Cytat:
Ocena antropologiczna pochówków celtyckich z Kietrza pow. Głubczyce stan. 1 - Kaczanowski K. [w] Spr. PAN

Chronologia celtyckich cmentarzysk w Polsce [w] Wiadomości Archeologiczne t. XXVI Warszawa 1959- 1060; s. 135 tabela 7 - Z. Woźniak

Mysle ze te pozycje moga mi sie przydac. Dziekuje bardzo. Jestem ciekawa czy dostane je we Wroclawiu.

Jesli chodzi o Pana Filimera to owe pozycje sa mi juz znane. Mowiac natomiast o okresie, to praca dotyczyc bedzie porownania pochowkow z wlasnie takich odleglych sobie terenow (Polska-Niemcy, Polska-Morawy). Nie wiem wiec, czy najlepszy nie bylby La Tene B, gdyz z tego co mi wiadomo w La Tene C1 zaczyna upowszechniac sie ekshumacja. Ciezko byloby wiec zestawic ze soba 2 groby, z ktorych jeden to szkielet a drugi urna. Chodzi mi raczej o pochowki szkieletowe, gdzie bede mogla porownac jak zmarly zostal ulozony, w co zostal wyposazony, czy byly stosowane jakies dodatkowe rytualy posmiertne. Ewentualnie wlasnie porownanie dwoch cmentarzysk cialopalnych.
La Tene C wydaje sie tutaj jednak bardzo atrakcyjny pod wzgledem wlasnie wyposazenia. Zapinki o konstrukcji srodkowolatenskiej, sapropelit, lignit, rytualne giecie broni.
Co Wy byscie wybrali? W dalszym ciagu prosze o jakies ciekawe pozycje. Prosze o tytoly prac prof. Marka Gedla, gdyz te znam najslabiej, niestety...
Powrót do góry
theodor

PostWysłany: 11 Maj 2010, 12:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

stonehenge napisał(a):
Nie wiem wiec, czy najlepszy nie bylby La Tene B, gdyz z tego co mi wiadomo w La Tene C1 zaczyna upowszechniac sie ekshumacja.

A nie przypadkiem "inhumacja"? Cool
stonehenge

PostWysłany: 11 Maj 2010, 12:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jezu, oczywscie ze inhumacja Embarassed
Powrót do góry
Filimer

PostWysłany: 11 Maj 2010, 13:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spróbuj w czytelni znaleźć jakieś najnowsze prace odnośnie okresu lateńskiego i tam szukaj. Najprościej po prostu wziąć ostatnie wydawnictwa odnoszące się do latenu P. Poleskiej i "Celts on the Margin. Studies In European Cultural Interaction 7th Century BC – 1st Century AD Dedicated to Zenon Woźniak", gdzie powinna być wymieniona najnowsza literatura. Poza tym należało by raczej trzymać się jakiejś prowincji kulturowej, bo każdy z subregionów wyglądał nieco inaczej. Dla przykładu ja robię pobieżny przegląd morawskich cmentarzysk typu Ponetovice w celu wykrycia powiązań na linii obrządku pogrzebowego z kulturą przeworską, ale dalej nie szukam, bo musiałbym znowu wklepywać ponad 1000 grobów w excela, żeby mieć ładnie pokazane różnice pomiędzy poszczególnymi cmentarzyskami i żeby miało to ręce i nogi. Jakieś czeskie i słowackie stanowiska gdzieś mi chodzą po głowie, więc pewnie przy okazji je podam, ale najlepiej będzie jak weźmiesz najnowszą literaturę czeską i zrobisz jej przegląd pod kątem latenu, z najnowszych publikacji w samych Czechach wyszło coś takiego:
Venclová, Natalie (ed.) et al.: Doba laténská. Archeologie pravěkých Čech - powinni mieć w bibliotekach, a jeżeli nie - za jakieś 50 zł można zamówić z Pragi.

Do tego rzecz jasna Meduna Cizmar, Venclova...
Marne, ale podające literaturę kompendium masz tutaj.

Jak znajdę u siebie wieczorem coś więcej u siebie, to podam literaturę.

Wydobywanie odnalezionych w wyniku poszukiwań przedmiotów zabytkowych z ziemi traktowane jest jako nielegalne wykopaliska i naruszenie mienia.
Powrót do góry
Corneek

PostWysłany: 16 Mar 2011, 1:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Poszukuję męskich grobów celtyckich ze środkowego La Tenu z ziem polskich. Chodzi głównie o groby wojowników. Spodziewam się, że znajdę to w Silesia Antiqua i Wiadomościach Archeologicznych, ale gdyby wiedział w których tomach konkretnie szukać to bym był wdzięczny za pomoc.
Powrót do góry
Filimer

PostWysłany: 26 Mar 2011, 22:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z. Woźniak - osadnictwo Celtyckie w Polsce, nie wiem czy z Wrocławskich autostrad czegoś nowego nie ma.

Powrót do góry
Corneek

PostWysłany: 28 Mar 2011, 19:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Woźniaka już mam. Znalazłem również kilka artykułów, ale ciągle szukam więcej. Przydało by się "Die Kelten in Schlesien" (wprawdzie z językiem niemieckim jest u mnie kiepsko, ale mimo tego ta pozycja była by mi pomocna), ale niestety w moim ośrodku jej nie dostanę.
Powrót do góry
Filimer

PostWysłany: 09 Kwi 2011, 9:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po Woźniaku mało co więcej odkryto, generalnie badania nad Celtyką leżą i Kwiczą, a publikację Jahna możesz sobie sfotografować w bibliotece, ja chyba jej nie w wersji fotograficznej nie mam, przynajmniej sobie nie przypominam.

Powrót do góry
Corneek

PostWysłany: 09 Kwi 2011, 10:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znajomy już mi zrobił zdjęcia bo ja nie mam za bardzo dostępu do biblioteki, w której ta pozycja się znajduje.
Powrót do góry
Filimer

PostWysłany: 09 Kwi 2011, 20:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To życzę powodzenia w tłumaczeniu Wink

Powrót do góry
Corneek

PostWysłany: 10 Kwi 2011, 18:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki. Na szczęście zbyt dużo nie muszę tłumaczyć bo potrzebne mi głównie rysunki (zwłaszcza grobów męskich)
Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Epoka metali Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: