Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Wystawy i konferencje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ThePetrosoftDołączył: 06 Lut 2012
Posty: 2

PostWysłany: 06 Lut 2012, 11:44    Temat postu: Skansen Archeologiczny Karpacka Troja Odpowiedz z cytatem

http://www.karpackatroja.pl/home.html

Skansen archeologiczny „Karpacka Troja” w Trzcinicy
An Outline of the Trzcinica Open-Air Archaeological Museum Project

Na bazie odkryć archeologicznych dokonanych w Trzcinicy powstał w 1998 roku pomysł stworzenia na grodzisku i u jego podnóża skansenu archeologicznego. Przystąpiono do przygotowania koniecznych działań administracyjnych oraz wykupu ziemi pod skansen. Przygotowano koncepcję naukową oraz projekt, którego celem było stworzenie nowej atrakcji kulturalnej i turystycznej, poprawa atrakcyjności kulturowej i turystycznej Podkarpacia oraz ochrona europejskiego dziedzictwa kulturowego. Projekt Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy – atrakcją turystyczną regionu zakładał utworzenie skansenu archeologicznego i kompleksu turystycznego na obszarze ponad 8 ha powierzchni. W jego skład wchodzi teren grodziska „Wały Królewskie” o powierzchni 4,84 ha, wpisany do rejestru zabytków oraz obszar u jego podnóża, o powierzchni 3,22 ha zwany parkiem archeologicznym. Na grodzisku zostało zrekonstruowanych 9 odcinków wałów obronnych, fragment drogi z bramą i dwa domy z epoki brązu oraz brama wczesnośredniowieczna, 4 chaty słowiańskie, czynne źródło z X wieku i miejsce ukrycia skarbu. Wybudowane zostały ścieżki i drogi dla zwiedzających oraz pawilon biletowy. Planowana jest budowa platformy widokowej. W parku archeologicznym zbudowany został pawilon wystawowy o powierzchni ok. 1800 m2 z salą wystawową, konferencyjną, pomieszczeniem na lekcje muzealne i zajęcia oświatowe, zapleczem administracyjnym, technicznym i obsługującym zwiedzających, pracowniami, magazynem, portiernią. Zrekonstruowana została wioska kultury Otomani-Füzesabony, sprzed 3,5 tys. lat oraz wioska słowiańska z IX wieku. Przygotowany został plac na festyny oraz parking o pow. 2000 m2, zbudowano ścieżki, drogi dojazdowe i oczka wodne. Całość jest ogrodzona i dozorowana.
Wszystkie rekonstrukcje zostały wykonane w oparciu o wyniki badań naukowych i dostępną w tym zakresie wiedzę i mają na celu jak najwierniejsze odtworzenie rzeczywistości historycznej. Projekt skansenu uwzględnia wyjątkowy charakter tego miejsca, położenie, wyniki badań naukowych i cele funkcjonalno-użytkowe. Wybór założeń technologicznych i zastosowanych rozwiązań technicznych został podyktowany specyfiką miejsca jakim jest zabytkowe grodzisko i jego otoczenie oraz troską o jak najmniejszą ingerencję w zabytkową substancję ufortyfikowanych osad. Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy jest Oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.
Pomysłodawcą skansenu i głównym twórcą projektu jest J. Gancarski – badacz grodziska. Konsultacjami naukowymi i merytoryczną pomocą służyli: prof. dr hab. J. Machnik, prof., dr hab. P. Valde-Nowak, prof. dr hab. J. Poleski oraz PhDr. D. Gasaj i PhDr. L. Olexa. Dokumentację projektową przygotował Zespół Usług Projektowych i Wykonawczych inż. Wacława Krzanowskiego w Krośnie.
Projekt Skansen archeologiczny „Karpacka Troja” w Trzcinicy – atrakcją turystyczną regionu został dofinansowany przez Mechanizmy Finansowe EOG. Budowa skansenu rozpoczęła się w październiku 2007 roku, a zakończona została w listopadzie 2009 roku. Kwota przyznanego dofinansowania wyniosła 1.747.086 euro. Pozostałą część kosztów pokryły Urząd Marszałkowski w Rzeszowie oraz samorządy lokalne. Skansen został zniszczony przez powódź 4 czerwca 2010 roku i odbudowany ze środków MSWiA. Dla zwiedzających został otwarty 24 czerwca 2011 roku.
Wystawa stała została przygotowana przez Muzeum Podkarpackie w Krośnie wg. scenariusza J. Gancarskiego i K. Gierlacha. Zabytki prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaśle oraz Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Na wystawie prezentowane są także kopie zabytków z terenu Polski, Słowacji i Węgier.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Wystawy i konferencje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB, map.
Archeolodzy.org © 2006-2016
Archeolodzy.org - forum miłośników archeologii.
Słowa kluczowe: archeologia, archeologia polski, archeologia powszechna, archeolodzy, forum archeologiczne, usługi archeologiczne, nadzór archeologiczny, archeo, wykopaliska, praca dla archeologów, praca, nadzory archeologiczne, pracownik techniczny, rysownik, epoka żelaza, epoka brązu, okres latenski, paleolit, mezolit, neolit.