Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Wielka wspólnota kulturowa nad średniowiecznym Bugiem

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Odkrycia i wyniki badań
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Max
Administrator


Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 609
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 11 Cze 2007, 10:31    Temat postu: Wielka wspólnota kulturowa nad średniowiecznym Bugiem Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Wielka wspólnota kulturowa nad średniowiecznym Bugiem
2007-06-11 04:50

Wspólnota europejska trwała przez kilkaset lat nad górnym Bugiem – tak można określić sytuację w tej części Europy tysiąc czy osiemset lat temu. Mieszkańcy tych ziem nie potrzebowali dowodów osobistych ani żadnych innych znaków identyfikacji – jednoczyło ich terytorium, wspólna rzeka, interesy ekonomiczne, a w okresie późniejszym – powinowactwo władców polskich i ruskich, a na grungruncie religijnym - cudowny obraz Matki Boskiej Chełmskiej.

Pozostałości tej swoistej cywilizacji górnego Bugu bada prof. Andrzej Buko, archeolog z Instytutu Archeologii UW oraz Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Profesor Buko wraz z ekipą chełmskich archeologów kierowanych przez mgr. Stanisława Gołuba prowadzi badania osadnictwa ziemi chełmskiej w czasach wczesnego średniowiecza. Ostatnio rozpoznano wielkie grodzisko w Busównie, oraz zespoły osadnicze w Czułczycach i Horodysku, świadczące o istnieniu w tym rejonie znaczącej wspólnoty terytorialnej.

JESZCZE ANI POLACY ANI RUSINI

Wielki, 7-hektarowy gród w Busównie istniał bardzo długo - na przestrzeni niemal 400 lat (od końca IX do końca XIII w.), zatem w okresach zarówno przed powstaniem państwowości polskiej i ruskiej jak i w czasach późniejszych. W czasie ostatnich prac wykopaliskowych badano 3 pierścienie wałów, zabudowę mieszkalną oraz przetrwałe w tym miejscu, już po zakończeniu funkcjonowania grodu, cmentarzysko przykościelne funkcjonujące aż po wiek XVI. Przebadano też rozległą osadę z IX wieku w Horodysku. Jest tam świetnie zachowany układ przestrzenny zabudowy mieszkalnej i gospodarczej oraz kilkadziesiąt tysięcy zabytków.

Również na polach w Czułczycach k. Chełma, tuż pod warstwą ziemi ornej stwierdzono pozostałości wielowiekowego zespołu osadniczego. Składa się nań wielka ilość obiektów datowanych od pradziejów po schyłek średniowiecza.

Prof. Buko szukając określenia na mieszkających ludzi mówi: „to jeszcze +ani Polacy ani Rusini+. Było ta jedna z wielu w tym czasie, wspólnot terytorialnych pogranicza. Ludzie ci zamieszkiwali ziemie położone po obu stronach Bugu. Od IX w. rzeka ta była główną arterią komunikacyjną, którą wiodły szlaki handlowe od Bałtyku nad Morze Czarne. To handel i przewożone tędy towary był źródłem prosperity ówczesnych mieszkańców tych ziem”.

Według prof. Buko na szczególną uwagę ziemia chełmska zasługuje w XII i XIII w. „Przechodzi ona wówczas głębokie transformacje polityczne i kulturowe, a sam Chełm staje się nieformalną stolicą księstwa halicko-wołyńskiego. Ośrodek ten nabiera charakteru wielkiego centrum politycznego i kulturowego, staje się również pomostem ideologicznym pomiędzy Wschodem a Zachodem. Tak rozumieć należałoby bowiem inicjatywę Stolicy Apostolskiej, gdy w roku 1253 papież Innocenty IV ofiarował koronę królewską władcy tej dziedziny, Danielowi, synowi Romana” – tłumaczy.

PRZYKŁADY JEDNOŚCI WSPÓLNOTY KULTUROWEJ

„Nie bez znaczenia są także liczne powinowactwa między książętami piastowskimi i ruskimi. Roman Halicki (ojciec Daniela) był synem Agnieszki – córki Krzywoustego i księcia Mścisława II, a żona Daniela - księżna Anna (Maria?) najpewniej wywodziła się z kręgów bizantyjskiej arystokracji; dodajmy do tego udokumentowane związki dynastyczne Romanowiczów z dworem węgierskim. Krzyżowały się tu zatem różne interesy i dynastie. Ta wspólnota krwi i interesów powodowała, że wydarzeniami na Rusi było zainteresowanych wiele dworów ówczesnej Europy” – wyjaśnia prof. Buko.

Mieszają się zatem prądy kulturowe zawierające w sobie pierwiastki ruskie, bizantyjskie oraz zachodnioeuropejskie, w tym polskie. „Widać to na przykładzie chociażby imion książąt halickich, takich jak Daniel, Roman, Jerzy, Lew, czy Herakliusz – wykazujące ewidentne związki się z południem Europy. Wyśmienitym przykładem łączenia różnych nurtów cywilizacji europejskiej są zachowane nadal relikty architektury Chełma i jego okolic. Na szczególną uwagę zasługuje w tym kontekście badany przez nas ostatnio zespół wieżowy w Stołpiu związany z kulturą bizantyjską” – tłumaczy naukowiec.

Szczególnym przykładem jedności wspólnoty regionalnej jest cudowny obraz Matki Boskiej Chełmskiej – do dzisiaj święta ikona Rosjan, Ukraińców i Polaków. „W nowej stolicy umieścił ją książę Daniel Halicki. Została przywieziona do Chełma, w nieznanych okolicznościach, prawdopodobnie poprzez Kijów z Konstantynopola około 1260r. Zatem już u zarania państwowości religia była zwornikiem Wschodu i Zachodu, a sam Chełm stał się nie tylko naczelnym ośrodkiem Rusi Halicko-Wołyńskiej, ale wieloetniczną i wielokulturową stolicą europejską” – stwierdza prof. Buko

„Te wspaniale epizody historii pogranicza stanowią w dobie poszukiwania wspólnych korzeni Europy oraz inicjowania procesów integracji europejskiej, wyraziste przesłanie dla Ukraińców i Polaków, dzisiejszych mieszkańców tych ziem” – konkluduje profesor.

PAP – Nauka w Polsce, Adam Lisiecki

bsz/ tot/

Źródło - PAP Nauka w Polsce

_________________
Dobrze wiedzieć: wstawianie obrazkow / linkowanie do Wikipedii / nasze banery.
Forum Archeolodzy.org wspiera inicjatywy promujące archeologię...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
RoksolanaDołączył: 23 Maj 2008
Posty: 22
Skąd: Chełm

PostWysłany: 31 Maj 2008, 19:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jesteśmy wdzięczni profesorowi Buko za promowanie naszego regionu w nauce ogólnopolskiej i światowej. Uzupełnieniem powyższej wypowiedzi może być mój artykuł pt. "GÓRKA CHEŁMSKA - SERCEM MIASTA", który akurat publikuję na swoim blogu pt. "NASZE KORZENIE" www.archeologia.bitmar.net

Na terenie Chełmszczyzny mamy wiele średniowiecznych grodów na ogół słabo rozeznanych. Poza Stopiem, Busównem i Horodyskiem na Pojezierzu Łęczysko - Włodawskim wśród bagien są w Tarnowie - Karczunku IX-XI w., w Andrzejowie stożkowate z XII- XIII w. identyfikowane z latopisowym Wereszczynem, w Kulczynie z bogatą osadą przygrodową z IX-X w., w Dorohuczy - Ewopolu i Kaniach - Pawłowie nad Wieprzem, w Sajczycach nad Uherką koło Czułczyc oraz na południe od Chełma w Buśnie z czasów plemiennych i w obrębie lessowych Działów Grabowieckich w Horodysku XII-XIII w., Majdanie Nowym, Skibicach z X w. i Grabowcu z XII - XIII w. Trudno nie wspomnieć o Czrmnie koło Zamościa indentyfikowanym z historycznym Czerwieniem oraz o Uhrusku po drugiej stronie Bugu wymienianym przez Latopis Hipacki w XIII w. , który również wymienia Kumów - niestety nie zidentyfikowane w terenie.

Grodzisko w Majdanie Nowym koło Wojsławic badałam przed laty i ostatnio opracowałam, a publikacja ukaże się wkrótce. Jest to grodzisko pierścieniowate dwuwałowe położone na wysokim cyplu lessowym, u stóp którego znajdują się źródliska. Niezbyt liczna ceramika datuje je na koniec X - początek XI w. Niestety nie mamy z niego dat absolutnych, któreby uściśliły chronologię.

Wymienione grody świadczą o intensywnym zasiedleniu tego regionu już w czasach plemiennych wczesnego średniowiecza i atrakcyjności tych terenów dla władców Polski i Rusi od X w., a nie wykluczone, że także Węgier. Mamy tu nazwy miejscowe pochodzenia węgierskiego Uher. Uhrusk i rzeka Uherka , a w kurhanie w Haliczanach kolega A. Bronicki znalazł brązową sprzączkę lirowatą nawiązującą do kultury staromadziarskiej. Obok grodów mamy tu jeszcze liczniejsze kurhany, które są w mniejszym stopniu rozeznane niż grody.
_________________
Jestem maleńkim ogniwem ogólnoludzkiej ewolucji wśród niezliczonych pokoleń przeszłych, teraźniejszych i przyszłych.
KU PRZESZŁOŚCI. HISTORIA NAUCZYCIELKĄ ŻYCIA http://archeologia.ularuszkowska.pl
KU PRZYSZŁOŚCI. DROGI SAMOREALIZACJI http://ularuszkowska.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Odkrycia i wyniki badań Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB, map.
Archeolodzy.org © 2006-2016
Archeolodzy.org - forum miłośników archeologii.
Słowa kluczowe: archeologia, archeologia polski, archeologia powszechna, archeolodzy, forum archeologiczne, usługi archeologiczne, nadzór archeologiczny, archeo, wykopaliska, praca dla archeologów, praca, nadzory archeologiczne, pracownik techniczny, rysownik, epoka żelaza, epoka brązu, okres latenski, paleolit, mezolit, neolit.