Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Szczątki Joanny d'Arc okazały się... egipską mumią

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Odkrycia i wyniki badań
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Max
Administrator


Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 609
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 05 Kwi 2007, 3:13    Temat postu: Szczątki Joanny d'Arc okazały się... egipską mumią Odpowiedz z cytatem

W ramach ciekawostki za Gazeta.pl: Wink

Cytat:
Szczątki Joanny d'Arc okazały się... egipską mumią
wys, PAP
2007-04-04, ostatnia aktualizacja 2007-04-04 21:20

Rzekome szczątki francuskiej bohaterki, świętej Joanny d'Arc okazały się resztkami egipskiej mumii - wynika z ekspertyz międzynarodowej grupy naukowców.

przez nich żebro, znalezione niegdyś wraz z kawałkiem szaty oraz kociej kości udowej, według domniemań pochodziło z resztek stosu w normandzkim Rouen, gdzie słynna Dziewica Orleańska spłonęła w 1431 roku. W 1909 roku, kiedy ją beatyfikowano, oświadczono, że "jest wysoce prawdopodobne", że zachowane szczątki to właśnie jej kość żebrowa.

Jednak w ubiegłym roku 20 specjalistów z Francji, Szwajcarii i Beninu rozpoczęło nowe badania. Nie kryli zaskoczenia, gdy okazało się, że badana kość pochodzi z egipskiej mumii. Ich zdaniem wszystko spreparowano w XIX wieku, w okresie przygotowań do beatyfikacji. Joannę d'Arc kanonizowano jeszcze później, w 1920 roku.

Kierownik grupy badawczej Philippe Charlier przypomina, że dawniej mumie wykorzystywano do produkcji lekarstw. Prawdopodobnie więc za tym fałszerstwem stał jakiś XIX-wieczny aptekarz, który przekształcił pozostałości mumii w nieprawdziwe relikwie Joanny d'Arc.

Analizy wykorzystujące najnowocześniejszą technikę wykazały, że kość pochodzi z VII-III wieku p.n.e. Z tego samego czasu pochodziła zmumifikowana kość kota. Badacze znaleźli też ślady pyłków sosny, prawdopodobnie z żywicy używanej w Egipcie do balsamowania zwłok.

Joanna d'Arc w czasie wojny stuletniej (1337-1453) między koroną angielską a francuską pod wpływem mistycznej wizji stanęła na czele armii, by wyzwolić Francję spod panowania Anglików. 29 kwietnia 1429 roku przełamała oblegany przez siły angielskie Orlean, odzyskała też kilka innych miast. Trzy miesiące później doprowadziła do koronacji Karola VII w katedrze w Reims.

Ta młoda, niewykształcona dziewczyna była wyjątkowo pobożna; w 13. roku życia złożyła śluby dziewictwa. W maju 1430 roku została pojmana przez sprzymierzonych z Anglikami Burgundczyków i sprzedana Anglikom. Sąd oskarżył ją o czary, herezję, rozpustę i pychę. 30 maja 1431 roku została żywcem spalona na stosie na Starym Rynku w Rouen.


Dr Philippe Charlier prezentuje domniemane szczątki Joanny d'Arc, które okazały się pozostałościami egipskiej mumii.

link do artykulu


i troche starszy artykul:
Cytat:
Relikwie z Chinon nie są szczątkami Joanny d'Arc
PAP
2006-12-18, ostatnia aktualizacja 2006-12-18 16:41

Analizy laboratoryjne fragmentu płótna oraz kości z francuskiego muzeum w Chinon wykluczyły hipotezę, że mogą to być szczątki słynnej Joanny d'Arc.

początku XX w. wielu historyków sugerowało, że depozyt przechowywany w muzeum we francuskim Chinon, miasteczku leżącym ok. 250 km na południowy-zachód od Paryża, może być szczątkami Joanny d'Arc, bohaterki narodowej Francji z czasów wojny stuletniej. Ostatnio zespół badaczy podjął się naukowej weryfikacji tej hipotezy.

Grupa 18 naukowców działających pod kierownictwem dr. Philippe'a Charliera z Centralnego Szpitala Uniwersyteckiego w Lille poddała szczątki szeregowi analiz mikroskopowych radiologicznych, chronologicznych i toksykologicznych.

Do badań wykorzystano dwie kości oraz fragment płótna. W wyniku badań jedna z kości okazała się kością udową kota. Druga z kości to fragment ludzkiego żebra pokrytego czarną substancją. Początkowo badacze podejrzewali, że może to być warstwa zwęglonej kości, jednak szczegółowa analiza wykazała, że są to organiczne i mineralne zanieczyszczenia, być może pozostałości preparatu używanego do balsamowania zwłok.

Badacze nadal oczekują na wyniki datowania szczątków metodą radiochronologiczną C14 oraz określenie płci na podstawie badań DNA, jednak już teraz są przekonani, że zawartość depozytu z muzeum w Chinon to nie szczątki słynnej Joanny d'Arc.

Joanna d'Arc spłonęła na stosie w Rouen i zgodnie z legendą jej prochy zostały wrzucone do Sekwany. Opowieść towarzysząca depozytowi z Chinon przekazuje inny przebieg zdarzeń. Rzekomo część prochów ze stosu została zatrzymana i była przechowywana w ukryciu w jednej z aptek Rouen aż do połowy XIX w. Stamtąd miała trafić do archidiecezji Tours i później do muzeum w Chinon.

Pierwsze wzmianki o depozycie z Chinon pojawiły się zaraz po beatyfikacji Joanny d'Arc w 1909 r. Bohaterka z połowy XV w. została ostatecznie kanonizowana w 1920 r.

Joanna d'Arc jest jedną z bohaterek narodowych Francji. Ta niepiśmienna nastolatka pochodząca z chłopskiej rodziny doznała, zgodnie z przekazami historycznymi, mistycznych przeżyć, które skłoniły ją do poprowadzenia wojsk francuskich przeciwko angielskim najeźdźcom.

Mimo braku jakiegokolwiek doświadczenia, po uzyskaniu zgody pretendującego do tronu Karola, oddziały pod jej komendą wyswobodziły szereg okupowanych miast, między innymi Orlean. Jej zwycięstwa umożliwiły koronację Karola na króla Francji.

Po serii zwycięstw Joanna d'Arc dostała się do niewoli i przy bierności Karola VII została skazana na śmierć. 30 maja 1431 spalono ją na stosie w Rouen.

link do artykulu


oraz artykul z Nature:
Cytat:
Nature
Published online: 4 April 2007; | doi:10.1038/446593a
Joan of Arc's relics exposed as forgery
Perfume experts help unmask remains as Egyptian mummy.


Declan Butler

Paris - The relics of St Joan of Arc are not the remains of the fifteenth-century French heroine after all, according to European experts who have analysed the sacred scraps. Instead, they say the relics are a forgery, made from the remains of an Egyptian mummy.

A vanilla smell of the alleged remains from Joan of Arc suggested natural decomposition, not burning.
J. FOUCHET/SIPA/NEWSCOM

Joan was burned at the stake in 1431 in Rouen, Normandy. The relics were discovered in 1867 in a jar in the attic of a Paris pharmacy, with the inscription "Remains found under the stake of Joan of Arc, virgin of Orleans". They were recognized by the Church, and are now housed in a museum in Chinon that belongs to the Archdiocese of Tours.

Philippe Charlier, a forensic scientist at Raymond Poincaré Hospital in Garches, near Paris, obtained permission to study the relics from the French church last year. He says he was "astonished" by the results. "I'd never have thought that it could be from a mummy."

Charlier and his colleagues didn't have much to work with: the relics comprise a charred-looking human rib, chunks of what seem to be carbonized wood, a 15-centimetre fragment of linen and a cat femur — consistent with the medieval practice of throwing black cats onto the pyre of supposed witches.

Sniff tests

The researchers used a battery of techniques to investigate the remains, including mass, infrared and atomic-emission spectrometry, electron microscopy, pollen analysis and, unusually, the help of the leading 'noses' of the perfume industry: Sylvaine Delacourte from Guerlain, and Jean-Michel Duriez from Jean Patou.

Odour analysis is a new technique for palaeopathology, but Charlier says that he hit on the idea after being struck by the variety of odours of other historical corpses. Delacourte and Duriez sniffed the relics and nine other samples of bone and hair from Charlier's lab without being told what the samples were. They were also not allowed to confer. Both smelled hints of 'burnt plaster' and 'vanilla' in the samples from the relics.

The plaster smell was consistent with the fact that Joan of Arc was burnt on a plaster stake, not a wooden one, to make the whole macabre spectacle last longer. But vanilla is inconsistent with cremation. "Vanillin is produced during decomposition of a body," says Charlier. "You would find it in a mummy, but not in someone who was burnt."

Other, more conventional, evidence pointing to a mummy origin quickly accumulated. Microscopic and chemical analysis of the black crust on the rib and on the cat femur showed that they were not in fact burnt, but were impregnated with a vegetal and mineral matrix, with no trace of muscle, skin, fat or hair. "I see burnt remains all the time in my job," says Charlier. "It was obviously not burnt tissue."

The black material was, however, consistent with an embalming mix of wood resins, bitumen and chemicals such as malachite. It was also consistent with gypsum, which gives the mix its plaster smell. The linen cloth had a coating characteristic of mummy wrappings. And large amounts of pine pollen were present. Pine trees did not grow in Normandy at the time that Joan of Arc was killed, but pine resin was used widely in Egypt during embalming.

Two other lines of evidence seem to clinch the mummy origin. Carbon-14 analysis dated the remains to between the third and sixth centuries BC. And the spectrometry profiles of the rib, femur and black chunks matched those from Egyptian mummies from the period, and not those of burnt bones.

Charlier points out that mummies were used in Europe during the Middle Ages in pharmaceutical remedies. The 1867 discovery date also fits the period when Joan of Arc, who had been forgotten for centuries, was rediscovered by historians and created as a national myth. Someone might have forged the relics at this time in an attempt to reinforce her importance.

"It is a fascinating project," says Anastasia Tsaliki, a palaeopathologist at the University of Durham, UK. Palaeopathology is a small but emerging field that attempts to use forensic science to inform history, traditionally a social science. "Philippe's work goes a step further by showing how forensic methods can be combined with tools used in archaeometry, archaeobotany and osteology," says Tsaliki.

Fire-proof organs

Part of the legend of Joan of Arc springs from the observation, documented in historical records, that some of her organs resisted the fire. Hundreds of pages of surviving manuscripts describe in vivid detail how she was burnt three times over to try to ensure that nothing but ash remained, and so prevent her remains being worshipped. The observation of remaining organs was interpreted as a miracle.

But science has another explanation. "In fact, it is very difficult to totally cremate a body; organs such as the heart and intestines, which have a high water content, are very resistant to fire," says Charlier. "We see it all the time in forensics."

Debunking the relics of Joan of Arc will be less controversial than doing the same for the Shroud of Turin, but is still likely to generate large public interest, especially in France. The Church is ready to accept the results, according to Charlier.

Article brought to you by: Nature

link do artykulu

_________________
Dobrze wiedzieć: wstawianie obrazkow / linkowanie do Wikipedii / nasze banery.
Forum Archeolodzy.org wspiera inicjatywy promujące archeologię...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
KrolewnaDołączył: 07 Mar 2007
Posty: 6
Skąd: Gdansk

PostWysłany: 08 Kwi 2007, 9:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hehehe, śmiesznie - szczegolnie z tym kotem. wiadomo, ze wiekszość relikwii to mistyfikacja, ale zeby nie rozpoznali kosci kota?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Odkrycia i wyniki badań Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB, map.
Archeolodzy.org © 2006-2016
Archeolodzy.org - forum miłośników archeologii.
Słowa kluczowe: archeologia, archeologia polski, archeologia powszechna, archeolodzy, forum archeologiczne, usługi archeologiczne, nadzór archeologiczny, archeo, wykopaliska, praca dla archeologów, praca, nadzory archeologiczne, pracownik techniczny, rysownik, epoka żelaza, epoka brązu, okres latenski, paleolit, mezolit, neolit.