Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Piece kaflowe w zbiorach muzealnych..., Frombork 5-7.09.2008

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Wystawy i konferencje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Max
Administrator


Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 609
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 31 Sie 2008, 18:36    Temat postu: Piece kaflowe w zbiorach muzealnych..., Frombork 5-7.09.2008 Odpowiedz z cytatem

Konferencja

Piece kaflowe w zbiorach muzealnych w Polsce
Frombork 5 - 7 września 2008 r.


pod patronatem Jacka Protasa
Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Info: http://www.frombork.art.pl/Pol130konferencja2008.htm


Muzeum Mikołaj Kopernika we Fromborku w ramach obchodów sześćdziesięciolecia swojego istnienia organizuje konferencję naukową pt. Piece kaflowe w zbiorach muzealnych w Polsce

Konferencja odbywać się w będzie w ramach obchodów 60-lecia istnienia Muzeum Mikołaj Kopernika we Fromborku. Zaproszenie do udziału w konferencji Piece kaflowe w zbiorach muzealnych w Polsce jest adresowane do muzeów, które posiadają w swoich zbiorach zabytki z tej dziedziny, prowadzą nad nimi prace badawcze, publikują, prezentują na wystawach stałych lub czasowych, poddają konserwacji, rekonstruują i wykonują repliki. Temat ten nie bez powodu wpisuje się w szeroki muzealny program rocznicowy. Tu, w obrębie kompleksu Wzgórza Katedralnego wraz z otaczającymi go kanoniami i zespołem poszpitalnym św. Ducha, w pomieszczeniach muzealnych oraz administrowanych przez kościół, znajduje się ogromne bogactwo zabytkowych urządzeń grzewczych, na które składają się: średniowieczne hypocausta, różnoczasowe kominki, barokowe piece kaflowe, czy unikatowy zespół XIX-wiecznych pieców berlińskich. Jedną z muzealnych kolekcji tworzą zabytki kaflarstwa, których trzon stanowi materiał ceramiczny pozyskany drogą wieloletnich badań archeologicznych, prowadzonych przez Instytut Historii Kultury Materialnej PAN w Warszawie. Ponadto pracownicy muzeum od lat prowadzą inwentaryzację XIX i XX- wiecznych pieców kaflowych na terenie Warmii, Mazur i Pomorza, a działania te, w latach 2002 i 2005, otrzymały wsparcie ze strony Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w postaci dwóch stypendiów.

Konferencja ma także na celu integrację środowiska muzealników poprzez nawiązanie kontaktów z muzeami z różnych stron Polski w omawianej dziedzinie. Głęboko wierzymy, że wymiana doświadczeń oraz wiedzy przyniesie nam wszystkim wiele korzyści i umożliwi realizację wspólnych projektów naukowych, co bez wątpienia korzystnie wpłynie na promowanie tej dziedziny wiedzy w całej Polsce.


Propozycja programowa

Dzień I - piątek, 05 września 2008 r. dawny zespół poszpitalny św. Ducha we Fromborku, ul. Stara 6, Frombork

9.00 - 10.00 REJESTRACJA przybyłych uczestników i gości. Zaproszenie na kawę.

10.00 - 10.30 OTWARCIE konferencji przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Jacka Protasa, przy udziale dyrektora Muzeum Mikołaj Kopernika we Fromborku Henryka Szkopa

10.30 - 10.40 mgr Barbara Niemcewicz-Ledwoń, mgr Joanna Fonferek, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Piece na ekspozycji w Muzeum Archoelogiczno-Historycznym w Elblągu. Komunikat.

10.45 - 10.55 dr Justyna Słomska , Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Kilka uwag o XVIII-wiecznym piecu kaszubskim w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Komunikat.

11.00 - 11.20 dr Barbara Pospieszna, Muzeum Zamkowe w Malborku, Piece kaflowe na zamku malborskim. Referat.

11.25 - 11.35 Alina Sawicka, Muzeum Zamkowe w Malborku, Kolekcja miniatur zabytkowych pieców. Komunikat.

11.40 - 11.50 mgr Wiesława Chodkowska, mgr Jadwiga Wieczerzak, Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, Piece kaflowe w zbiorach Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Komunikat.

11.50 - 12.30 PRZERWA NA KAWĘ

12.30 - 12.50 mgr Monika Ostaszewska-Symonowicz, Muzeum Mazurskie w Szczytnie Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Piece i kafle w zbiorach Muzeum Mazurskiego w Szczytnie. Referat.

13.00 - 13.20 mgr Witold Hawajski, Redaktor Naczelny pisma "Świat kominków", Piece kaflowe w Świecie Kominków. Referat.

13.25 - 13.45 mgr inż. Anita Jaśkiewicz-Sojak, konserwator Miejski w Urzędzie Miasta Wejherowo, Piece kaflowe i ich ochrona w woj. Pomorskim. Referat.

13.50 - 14.00 dr Magdalena Sacha, Muzeum Regionalne w Krokowej, Piece kaflowe w pałacu w Krokowej k. Pucka. Komunikat.

14.00-15.00 PRZERWA NA POSIŁEK

15.05 - 15.25 mgr Anna Brochocka, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Zabytkowe piece i kafle w zbiorach Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Referat.

15.30 - 15.50 mgr Ewa Czaplińska-Stec, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Piece kaflowe w spalonej kamienicy przy ul. Solskiego 17 w Słupsku. Referat.

15.55 - 16.10 mgr Beata Bielec-Maciejewska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Piece kaflowe z XIX i XX wieku z Bydgoszczy. Komunikat.

16.15 - 16.35 mgr Maria Rudy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Zasady postępowania konserwatorskiego w procesie konserwacji, restauracji i rewaloryzacji zabytkowych kafli stanowiących elementy pieca kaflowego. Referat.

16.35 - 17.05 PRZERWA NA KAWĘ

17.05 - 17.25 mgr Romualda Uziębło, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Nieznane piece w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Referat.

17.30 - 17.50 mgr Sylwia Tatara, Muzeum w Kwidzynie Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku, Piece kaflowe w zbiorach Muzeum w Kwidzynie. Komunikat.

17.55 -18.15 mgr Halszka Granek, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Problematyka restauracji i rekonstrukcji Pieca Wulkana z Muzeum Narodowego w Gdańsku. Referat.

18.20-19.00 DYSKUSJA

20.30 - KOLACJA - SPOTKANIE TOWARZYSKIE
Dzień II - sobota, 06 września 2008 r. dawny zespół poszpitalny św. Ducha we Fromborku, ul. Stara 6, Frombork

8.00-9.00 ŚNIADANIE

9.05 - 9.25 mgr inż. Ziemowit Nowakowski, Firma zduńska Forest-Natura, Orzesze, Dawna i współczesna technika zduńska. Referat.

9.35 - 9.55 dr Elżbieta Bimler-Mackiewicz, Muzeum w Rybniku, Piece w zbiorach muzeów śląskich. Referat.

10.00-10.20 mgr Beata Fekecz-Tomaszewska, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Wrocławskie piece kaflowe. Referat.

10.25-10.45 mgr Kateriny Zisopulu-Bleja, mgr Piotr Wawrzyniak, Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, Piece w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Referat.

10.50 - 11.20 PRZERWA NA KAWĘ

11.30 - 11.50 mgr Ewa Leszczyńska, mgr Joanna Nowak, Pałałc w Rogalinie Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, Dzieje pieców kaflowych w pałacu w Rogalinie. Referat.

11.55 - 12.15 mgr Beata Gajewska, Muzeum Zespół Pałacowo-Parkowy w Dobrzycy, Piece kaflowe w obiektach muzealnych na terenie Wielkopolski. Referat.

12.20 - 12.30 mgr Beata Gajewska, Muzeum Zespół Pałacowo-Parkowy w Dobrzycy, Wyposażenie wnętrz pałacu w Dobrzycy w zabytkowe piece kaflowe oraz kopie pieców kaflowych. Komunikat.

12.35-12.55 mgr Dorota Berbelska. Muzeum Sztuki w Łodzi Oddział Rezydencja Księży Młyn (Pałac Herbsta), Prezentacja pieców kaflowych zachowanych w pałacu Herbsta w Łodzi. Referat.

13.00-13-20 dr Ewa Barylewska?Szymańska, mgr Wojciech Szymański, Dom Uphagena, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Osiemanstowieczne piece gdańskie w dawnych i współczesnych zbiorach Domu Uphagena. Referat.

13.30 - 14.30 PRZERWA NA POSIŁEK

14.30 - 14.40 Koncern Energetyczny ENERGA S.A. Oddział Zakład Energetyczny Toruń - wystąpienie sponsora

14.45 - 15.05 dr Maria Dąbrowska, Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, Piec jako eksponat muzealny. Referat.

15.10 - 15.30 mgr Barbara Szelegejd, Muzeum Pałac w Wilanowie, Przyczynek do badań nad historią pieców w pałacu wilanowskim. Referat.

15.35 - 15.45 mgr Mariola Kwiatkowska, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Piece i kafle ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Komunikat.

15.50 - 16.10 mgr inż. Andrzej Karbowski, Zabytki Duże i Małe, Firma konserwatorska Kraków, Piece w kamienicy hipolitowskiej, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Referat.

16.15 - 16.45 PRZERWA NA KAWĘ

16.50 - 17.10 mgr Bożena Kostuch, Muzeum Narodowe w Krakowie, Piece z domu Jana Matejki, Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Referat.

17.15 - 17.35 dr Marta Trojanowska, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, Piece kaflowe w pałacu biskupów unickich, dawnej siedzibie, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu. Referat.

17.40 - 18.00 mgr Lucyna Czarska, mgr Dorota Zahel, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, Rekonstrukacja wczesnobarokowego pieca kaflowego w wielkiej izbie Kamienicy Brzykowskiej w Przemyślu. Referat.

18.00 - 18.30 DYSKUSJA

18.45 - 19.30 mgr Jagoda Semków, mgr Weronika Wojnowska, Piece kaflowe we Fromborku, zwiedzanie nowego pałacu biskupiego, wystawy w Muzeum Mikołaja Kopernika i wystawy w dawnej dzwonnicy na Wzgórzu Katedralnym.

18.30 - 18.35 Zakończenie konferencji, wystąpienie dyrektora Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

20.00 - KOLACJA
_________________
Dobrze wiedzieć: wstawianie obrazkow / linkowanie do Wikipedii / nasze banery.
Forum Archeolodzy.org wspiera inicjatywy promujące archeologię...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Wystawy i konferencje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB, map.
Archeolodzy.org © 2006-2016
Archeolodzy.org - forum miłośników archeologii.
Słowa kluczowe: archeologia, archeologia polski, archeologia powszechna, archeolodzy, forum archeologiczne, usługi archeologiczne, nadzór archeologiczny, archeo, wykopaliska, praca dla archeologów, praca, nadzory archeologiczne, pracownik techniczny, rysownik, epoka żelaza, epoka brązu, okres latenski, paleolit, mezolit, neolit.