Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Średniowieczne Szamotuły

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Odkrycia i wyniki badań
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Max
Administrator


Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 609
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 18 Mar 2007, 0:34    Temat postu: Średniowieczne Szamotuły Odpowiedz z cytatem

Wszedzie o tym trabia, cala Polska zachwycona to i tu wrzucam informacje Wink Zastanawia mnie jednak... I co teraz? Confused

PAP napisał(a):
Znaleziono zaginione wielkopolskie miasto

Sensacyjnego odkrycia dokonał zespół archeologów w Wielkopolsce. Wykorzystując fotografię lotniczą, umiejętność interpretacji kolorystyki roślin znajdujących się na powierzchni stanowiska, a także metody geofizyczne, 2 kilometry od centrum Szamotuł badacze odnaleźli zaginione miasto z czasów średniowiecza – tzw. Stare Szamotuły. Aktualnie zespół naukowców przygotowuje się do kompleksowych badań całej znajdującej się pod ziemią osady.

POSZUKIWANIA TRWAŁY WIELE LAT

Szamotuły uzyskały prawa miejskie w 1383 roku, jednak zostały lokowane w miejscu zupełnie nowym. Aż do teraznie umiano zlokalizować Starych Szamotuł – osady targowej, która jest wymieniana w źródłach z XIII wieku. Badania pozwolą wyjaśnić jej początki, a także zlokalizować cmentarzysko i kościół.

„Na zdjęciu lotniczym wykonanym przez prof. Włodzimierza Rączkowskiego z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu wyraźnie widać zarys rynku oraz poszczególne kwartały zabudowy miejskiej. Archeolodzy już od wielu lat próbowali w okolicach współczesnych Szamotuł odnaleźć wcześniejszą osadę. Z pomocą przyszła niespodziewanie susza, która nawiedziła Polskę latem ubiegłego roku. Dzięki niej na powierzchni ziemi łąki przybrały dość różne odcienie, reagując tak na to, co się znajduje pod warstwą gleby – ukazując naszym oczom zarysy chałup i jam” – opowiadaTomasz Herbich, biorący udział w badaniach archeolog i geofizyk z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

„Ściślejszy obraz tego, co znajduje się pod ziemią przyniosły badania geofizyczne. Zastosowana przez nas metoda magnetyczna wykryła dokładne zarysy chałup i ich zaplecza gospodarcze – paleniska, skupiska popiołów i polepy. Kolejna metoda – elektrooporowa – wykazała istnienie bruków kamiennych” – opisuje odkrycie archeolog.

WIELKOPOLSKA "ATLANTYDA" ODNALEZIONA

Jak podkreśla Tomasz Herbich Stare Szamotuły swe odkrycie zawdzięczają przede wszystkim uporowi miejscowego archeologa Ryszarda Pietrzaka. Po wielu latach poszukiwań zawęził on do niewielkiego obszaru miejsce, gdzie można było spodziewać się odkrycia.

Mając w rękach taką sensację, archeolodzy podchodzą do zagadnienia bardzo delikatnie. „To absolutnie unikalna sytuacja w skali polskiej archeologii. Chcemy przygotować staranny projekt badawczy, wykorzystujący przede wszystkim metody niedestrukcyjne. Gdy uzyskamy całkowity obraz tego, co się znajduje pod ziemią, być może będziemy badać wybrane obiekty” – tłumaczy badacz.

Wojewódzki Konserwator Zabytków w Poznaniu Aleksander Starzyński, który sfinansował badania geofizyczne, pragnie chronic to miejsce poprzez utworzenie rezerwatu archeologicznego. Czy jednak teren zostanie przebadany szerokopłaszczyznowo, czy powstaną w tym miejscu rekonstrukcje - te kwestie pozostają na razie bez odpowiedzi.

KOLEJNE STANOWISKO – KRAJENKA

O przydatności metod niedestrukcyjnych w archeologii może świadczyć kolejne równie ciekawe odkrycie z terenu wielkopolski, z miasteczka Krajenka. Przeprowadzono tam wśród pozostałości XV-wiecznego zamku badania mające na celu rekonstrukcję całego założenia. Współcześnie zachowane jest tylko jedno skrzydło dawnego zamku przebudowane na kościół. „Zastosowana przez nas geofizyka przyniosła odkrycie drugiego skrzydła budowli, muru oraz bramy wjazdowej. Jest to tym cenniejsze odkrycie, że nie zachowała się żadna ikonografia, przedstawiająca wygląd dawnego zamku” – opowiada Tomasz Herbich.

Wyniki badań geofizycznych w pełni potwierdziły wykopaliska prowadzone przez Mirosławę Dernogę z Wielkopolskiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu.

PAP – Nauka w Polsce, Adam Lisiecki

kol

Link do artykułu


Gazeta Wyborcza napisał(a):
Średniowieczne miasto odkryte z lotu ptaka
Piotr Bojarski, Poznań

Po raz pierwszy w Europie bez jednego ruchu łopatą odnaleziono średniowieczne miasto i ustalono szczegóły jego zabudowy. Dzięki zdjęciom lotniczym - i suszy - archeolodzy odkryli pozostałości pierwszych, XIII-wiecznych Szamotuł koło Poznania

Dzięki suszy i zróżnicowanej reakcji roślinności na trudne warunki bytowania na zdjęciu łatwo można było dostrzec zarys kwadratowego rynku pierwszego miasta Szamotuły, a także poszczególnych drewnianych zabudowań. Dziś wiemy, że rynek miał wymiary 75 na 75 m, a każda pierzeja - siedem domów. Pierwszego miasta nie zabudowano w całości, co sugeruje nagły kataklizm w jego dziejach.


Początki archeologii lotniczej sięgają lat 20. ubiegłego wieku, ale dopiero w latach 90. ta metoda badawcza znalazła w Polsce powszechne zastosowanie. Archeolodzy, szukając znanej ze źródeł pisanych, datowanej na połowę XIII w. wsi Stare Szamotuły, sięgnęli po lotniczy rekonesans z konieczności. Tradycyjne wykopaliska w tym rejonie nie przyniosły bowiem oczekiwanych rezultatów - wsi nie odnaleziono. Przez przypadek odkryto za to coś znacznie ważniejszego - miasto widoczne na tle uprawnego pola. - To naprawdę unikalna sprawa. Świetne stanowisko archeologiczne, o którym będzie głośno w całej Europie - emocjonuje się prof. Włodzimierz Rączkowski z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Przenieśli całe miasto

3 lipca ubiegłego roku na prośbę Ryszarda Pietrzaka, szamotulskiego archeologa, profesor wykonał rekonesans lotniczy nad północnymi rubieżami gminy Szamotuły. - Gdy wykonywałem zdjęcia, nie byłem świadomy, co na nich widać. Wydawało mi się, że to glinianki. Dopiero po komputerowej analizie zrozumiałem, że na zdjęciach są wyraźnie zarysy dawnego rynku z czterema regularnymi pierzejami (ciągami frontowych elewacji budynków ustawionymi w szeregu po jednej stronie placu) W każdej z nich jest po siedem domów i ulice wytyczone zgodnie z zasadami sztuki lokacyjnej - opowiada archeolog.

Miasto ukazało się oczom naukowców w wyniku suszy, jaka panowała latem ub. roku. Rośliny wybarwiły się w sposób, który nie pozostawiał najmniejszych wątpliwości co do tego, co znajduje się pod ziemią.

Jeszcze do niedawna sądzono, że założone między 1284 i 1296 r. Szamotuły do dziś stoją w tym samym miejscu. Przyjmowano też, że ponowną lokację miasta przeprowadzono w końcu XIV wieku. Lotnicze zdjęcia prof. Rączkowskiego wywróciły tę wiedzę do góry nogami.

Odkrywcy zwrócili się o pomoc w interpretacji swojego odkrycia do historyków. Ci orzekli, że ukryte w ziemi pozostałości drewnianych zabudowań to ślady pierwszej lokacji miasta dokonanej przez Tomisława z Szamotuł. Powstało więc ono ok. 2 km na północ od miejsca, w którym znajduje się obecnie.

Dzięki badaniom prof. Tomasza Herbricha, geofizyka z Instytutu Etnologii i Archeologii PAN, stworzono dokładną siatkę zabudowań. Na powiększeniach zdjęć lotniczych można było wyodrębnić tak charakterystyczne elementy architektoniczne jak podcienie budynków, dobudówki na ich zapleczach czy płoty.

Z badań prof. Herbricha wynika, że w odkrytych obiektach zachowało się dużo spalenizny i popiołu. - Być może to pożar był przyczyną przeniesienia Szamotuł - mówi prof. Rączkowski. - Mógł on mieć związek z toczącą się w tym czasie wojną domową możnowładców wielkopolskich - Grzymalitów z Nałęczami.

Zasieją, aby ocalić?

Wielkopolski konserwator zabytków wpisał stanowisko archeologiczne (nazwane zespołem archeologicznym Mutowo) do rejestru zabytków. - To będzie świetny poligon doświadczalny dla różnych nieinwazyjnych metod archeologicznych, np. geomagnetycznych - uważa prof. Rączkowski. - W Polsce są one słabo rozwinięte. Niewykluczone, że skorzystamy też z pomocy ekip zagranicznych. Najlepsi specjaliści od badań nieinwazyjnych są w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Austrii.

Teren, na którym dokonano odkrycia, to w tej chwili nieużytki należące do Agencji Nieruchomości Rolnych. Zdaniem profesora najlepszym rozwiązaniem dla kolejnych badań byłaby uprawa zboża. - Orka nie mogłaby być zbyt głęboka - zastrzega się profesor. - Najlepiej nadawałyby się pszenica lub jęczmień. Zboża te świetnie odwzorowują to, co znajduje się pod ziemią.

Oczekiwania lokalnych władz są zgoła inne. Burmistrz Szamotuł Jacek Grabowski i starosta Paweł Kowzan mają nadzieję, że prace wykopaliskowe i odkrywkowe uczynią z odkrytego średniowiecznego miasta atrakcję, która przyciągnie do Szamotuł turystów. - Jak zawsze trzeba będzie znaleźć rozsądny kompromis - ostrożnie komentuje prof. Rączkowski.

Przed lokalnymi władzami otwiera się inne pole do popisu - zdobycie środków finansowych na ambitny program badawczy. Starosta już zabiega u ministra kultury o wpisanie nowego stanowiska archeologicznego do jednego z ministerialnych programów.

A prof. Rączkowski i prof. Pietrzak nadal szukają osady targowej Stare Szamotuły. Cenną wskazówką może być układ ulic odkrytego miasta. - Niewykluczone, że długa ulica, która biegnie od rynku na południe, sugeruje, że właśnie tam znajdowała się wieś - zastanawia się profesor.


Dzięki suszy i zróżnicowanej reakcji roślinności na trudne warunki bytowania na zdjęciu łatwo można było dostrzec zarys kwadratowego rynku pierwszego miasta Szamotuły, a także poszczególnych drewnianych zabudowań. Dziś wiemy, że rynek miał wymiary 75 na 75 m, a każda pierzeja - siedem domów. Pierwszego miasta nie zabudowano w całości, co sugeruje nagły kataklizm w jego dziejach.

Link do artykułu


Dyskusja takze na zaprzyjaznionym Forum archeologii zawodowej:
http://www.archeologiczne.fora.pl/viewtopic.php?t=236
_________________
Dobrze wiedzieć: wstawianie obrazkow / linkowanie do Wikipedii / nasze banery.
Forum Archeolodzy.org wspiera inicjatywy promujące archeologię...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Odkrycia i wyniki badań Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB, map.
Archeolodzy.org © 2006-2016
Archeolodzy.org - forum miłośników archeologii.
Słowa kluczowe: archeologia, archeologia polski, archeologia powszechna, archeolodzy, forum archeologiczne, usługi archeologiczne, nadzór archeologiczny, archeo, wykopaliska, praca dla archeologów, praca, nadzory archeologiczne, pracownik techniczny, rysownik, epoka żelaza, epoka brązu, okres latenski, paleolit, mezolit, neolit.