Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Homo habilis nie był naszym przodkiem

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Odkrycia i wyniki badań
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Max
Administrator


Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 609
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 10 Sie 2007, 22:58    Temat postu: Homo habilis nie był naszym przodkiem Odpowiedz z cytatem

News z Archeowieści - na stronie artykul uzupelniony fotografiami i materialem filmowym - zachecam do odwiedzenia.

Cytat:
Homo habilis nie był naszym przodkiem
Przedstawicielki najsłynniejszego rodu paleoantropologów na świecie Meave i Louise Leakey wyrzuciły wraz ze swoimi współpracownikami Homo habilis (człowieka zręcznego) z listy naszych przodków. Wszystko przez znaleziony w 2000 r. w Turkana w Kenii fragment szczęki, który, jak wykazały badania, ma ledwie 1,44 mln lat. Dotąd naukowcy sądzili, że Homo habilis już wówczas nie żył, a jedynym Homo był jego następca i nasz poprzednik Homo erectus (człowiek wyprostowany).

Znaleziona w Kenii szczęka pokazała jednak, że Homo erectus i jego domniemany przodek Homo habilis, żyli bardzo długo obok siebie, a więc musieli zasiedlać inne nisze ekologiczne (tak jak teraz szympansy i goryle). Zdaniem naukowców nowe odkrycie wskazuje, że Homo habilis nie był przodkiem Homo erectusa, a oba gatunki praludzi zapewne pochodziły od wspólnego przodka, który żył 2-3 mln lat temu, czyli w okresie, o którym mamy nikłą wiedzę.

W opublikowanym właśnie w "Nature" artykule panie Leakey wraz ze współpracownikami opisały również znalezioną w tym samym czasie i miejscu czaszkę Homo erectusa. Ma ona 1,55 mln lat i jest najmniejszą znaną czaszką tego gatunku. Co więcej, znacznie ustępuje ona innym znanym czaszkom Homo erectusa. Zdaniem paleoantropologów, to dowód na bardzo wyraźny dymorfizm płciowy występujący choćby u goryli, ale nie u szympansów czy ludzi, których samice dużo mniej ustępują samcom rozmiarami. Występowanie wyraźnego dymorfizmu u Homo erectusa świadczy, że był on mniej ludzki niż dotąd sądziliśmy.

Więcej o tych bardzo ważnych odkryciach przeczytacie w Gazecie Wyborczej i National Geographic. Ja natomiast poniżej przedstawię Wam pokrótce rodzinę Leakeyów i jej dotychczasowe sukcesy.

Twórcą paleoantropologicznego rodu Leakeyów był nieżyjący od 35 lat Louis, biały Kenijczyk urodzony w rodzinie brytyjskich misjonarzy. Był jednym z pierwszych naukowców, którzy uważali, że ludzie pojawili się w Afryce. Przez wiele lat szukał na to dowodów i w końcu w 1959 roku jego żona Mary natknęła się podczas spaceru z psami w wąwozie Olduvai na wystającą czaszkę Zinjanthropusa (obecnie zwanego Paranthropus boisei), która miała 1,8 mln lat. Ponad 15 lat później zespół pod kierunkiem Mary Leakey odkrył w Laetoli ślady stóp, które 3,5 mln lat temu zostawiły australopiteki (patrz film niżej).

Naukowego bakcyla Leakeyowie przekazali swoim synom. Największą sławę zyskał Richard, którego zespół w 1984 r. odnalazł chłopca z Turkana - prawie kompletny szkielet około dziesięcioletniego Homo erectusa sprzed mniej więcej 1,5 mln lat. Niemałe naukowe osiągnięcie ma też na koncie jego brat Jonathan, który w 1960 roku odkrył w Olduvai pierwsze szczątki Homo habilis (sprzed 1,75 mln lat). W badaniach paleoantropologicznych (np. w Laetoli) brał też udział trzeci syn Leakeyów - Philip, który jednak zajął się polityką i przez ponad 10 lat zasiadał w kenijskim parlamencie. Syn Louisa z pierwszego małżeństwa - Colin - jest botanikiem. Meave Leakey to żona Richarda, a Louise jest ich córką. Mary Leakey zmarła w 1996 roku.

Warto też wspomnieć o Aniołkach Leakeya. Są to trzy bardzo znane badaczki naczelnych, które zaczynały swoje badania pod opieką Louisa Leakeya: Jane Goodall, Dian Fossey i Birute Galdikas. Goodall od 40 lat bada szympansy w Gombe w Tanzanii, a jej najgłośniejszym osiągnięciem było odkrycie, że posługują się narzędziami. Fossey badała górskie goryle w Rwandzie. W 1985 roku została zamordowana w swoim centrum badawczym. Do teraz nie ustalono zabójcy. Przeważa opinia, że za mordem stali ludzie, którym przeszkadzała w turystycznym wykorzystaniu rozsławionych przez siebie goryli. Birute Galdikas badała orangutany na indonezyjskiej wyspie Borneo. Jest obecnie uznawana za ich największą znawczynię.

czwartek, 09 sierpnia 2007, wojciech.pastuszka


I jeszcze jeden, bardziej upolityczniony, news z Onetu:
Cytat:
Sensacyjne odkrycie nie wstrząśnie edukacją
"Dziennik": Choć sensacyjne odkrycie szczątków naszych praprzodków z Kenii, sprzed 1,5 mln lat, zmieniające dotychczasową wiedzę na temat ewolucji, wstrząsnęło wyobrażeniem na temat pochodzenia człowieka, nie wstrząśnie polską edukacją.
Ministerstwo Edukacji, twierdzi gazeta, nie jest zainteresowane nową teorią pochodzenia człowieka, a to właśnie ministerstwo decyduje o tym, co się znajdzie w programie nauczania.

Wygląda na to, że nie pochodzimy od człowieka zręcznego, czyli od tego, co do którego byliśmy pewni, że jest naszym praprzodkiem. A homo erectus, od którego pochodzimy, przypominał bardziej goryla niż człowieka. Skąd więc się wzięliśmy? Jaki jest nasz rodowód? Kim jesteśmy?

- Te pytania zadadzą sobie uczniowie jedynie tych szkół, w których nauczyciele uznają, że warto je zadać. Bo raczej nikt im tego nie zaleci.

Sensacyjne odkrycie nie wzbudziło najmniejszego zainteresowania w MEN, pisze "Dziennik". A tylko ono decyduje o tym, co się znajdzie w programie nauczania. - Nie prowadzimy prac nad zmianą programu - poinformowało biuro prasowe resortu po wielu pytaniach, jak zareaguje na pracę w "Nature", prestiżowym piśmie naukowym, które opublikowało kenijską sensację.

***

Dwa gatunki hominidów - Homo habilis i H. erectus - nie pochodzą jeden od drugiego. Żyły one obok siebie w Afryce Wschodniej przez niemal pół miliona lat - wynika z badań skamieniałości z Kenii, o czym informuje najnowszy numer "Nature".

Dwie nowe skamieniałości, opisane w "Nature" stawiają w nowym świetle nadal mało jasny, ale ważny okres prehistorii ludzi za czasów początków naszego własnego rodzaju, Homo.

Skamieniałości te odkryto w ramach projektu Koobi Fora Research Project, realizowanego przez międzynarodowy zespół naukowców kierowanych przez Meave i Louise Leakey. Znaleziono je w 2000 r. w rejonie Ileret, na wschód od jeziora Turkana.

Ewolucję człowieka w ciągu ostatnich dwóch milionów lat przedstawia się często jako następowanie po sobie trzech gatunków: Homo habilis i Homo erectus oraz Homo sapiens.

Homo erectus pojawił się niecałe 2 mln lat temu. Homo erectusa powszechnie wskazuje się jako pierwszy gatunek, przypominający pod wieloma względami ludzi współczesnych, choć o mniejszym mózgu. Do typowo "ludzkich" cech H. erectus należą: powiększona pojemność puszki mózgowej, beczkowaty kształt klatki piersiowej, budowa nosa, proporcje kończyn oraz powiększenie rozmiarów ciała.

Uważa się go jednocześnie za pierwszego hominida, który opuścił Afrykę, docierając do Europy, Azji, Chin i na Jawę.

Z kolei Homo habilis (dosłownie - "człowiek zdolny, zręczny") pojawił się w Afryce wschodniej ok. 2,5 mln lat temu. Przed 40 laty uznano go za najwcześniejszy gatunek naszego rodzaju (Homo), choć ostatnio pojawiły się co do tego wątpliwości. Jak czytamy na stronach www.ewolucja.org, pogląd, że H. habilis jest pośrednim ogniwem pomiędzy stosunkowo prymitywnymi australopitekami a bardziej zaawansowanym Homo erectus, generalnie uznaje się za poprawny. Przyjmuje się jednak, że gatunki te nie stanowiły jednej progresywnej linii ewolucyjnej.

Nowe, opisane w "Nature" skamieniałości, są ważne dla teorii ewolucji naszych przodków, ponieważ oba mają stosunkowo podobny wiek, a ich cechy fizyczne stanowią wyzwanie dla dotychczasowych teorii na temat rodowodu człowieka.

Jedna ze skamieniałości to kość szczęki Homo habilis. Jej wiek określono na 1,44 mln lat. Jest ona młodsza od znanych do tej pory skamieniałości tegoż gatunku. Takie stosunkowo młode znalezisko świadczy o tym, że Homo habilis i Homo erectus żyły obok siebie w Afryce Wschodniej przez niemal pół miliona lat.

- Ich współistnienie sprawia, że mało prawdopodobna jest ewolucja Homo erectus z Homo habilis - wyjaśnia Meave Leakey, jedna z autorek tekstu. Obecnie naukowcy sugerują, że początki obu tych gatunków musiały sięgać okresu pomiędzy 2 a 3 mln lat temu. Znanych jest niewiele skamieniałości naszych przodków z tego okresu.

- Fakt, że przez tak długi czas oba istniały jako oddzielne gatunki, pozwala sądzić, że każdy z nich zajmował własną niszę ekologiczną, dzięki czemu unikały bezpośredniego współzawodnictwa - dodała badaczka.

Druga, znaleziona w tej samej okolicy Kenii północnej skamieniałość, to doskonale zachowana czaszka Homo erectus sprzed około 1,55 mln lat. - Uderzająca jest jej wielkość - zauważa inny autor publikacji, Fred Spoor. - To najmniejszy Homo erectus wśród tych, które dotąd znaleziono.

Naukowcy zwracają uwagę na zróżnicowanie gabarytów wschodnioafrykańskich skamieniałości Homo erectus - począwszy od drobnej, najnowszej czaszki, po wielki okaz odkryty wcześniej w wąwozie Olduvai w sąsiedniej Tanzanii. To zróżnicowanie jest niemal silniejsze niż zróżnicowanie obserwowane u współczesnych goryli, u których samce są o wiele większe od samic. "Nowa skamieniałość z Kenii pozwala sądzić, że - wbrew powszechnemu przekonaniu - to samo mogło się odnosić do Homo erectus" - zauważa inna badaczka, Susan Anton.

Ponieważ silny dymorfizm płciowy uważa się za cechę prymitywną, można wnioskować, że Homo erectus był nam mniej bliski, niż wcześniej sądzono.

_________________
Dobrze wiedzieć: wstawianie obrazkow / linkowanie do Wikipedii / nasze banery.
Forum Archeolodzy.org wspiera inicjatywy promujące archeologię...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Odkrycia i wyniki badań Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB, map.
Archeolodzy.org © 2006-2016
Archeolodzy.org - forum miłośników archeologii.
Słowa kluczowe: archeologia, archeologia polski, archeologia powszechna, archeolodzy, forum archeologiczne, usługi archeologiczne, nadzór archeologiczny, archeo, wykopaliska, praca dla archeologów, praca, nadzory archeologiczne, pracownik techniczny, rysownik, epoka żelaza, epoka brązu, okres latenski, paleolit, mezolit, neolit.