Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Brud i człowiek, czyli dzieje niechcianej przyjaźni

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Wystawy i konferencje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gibilDołączył: 19 Lis 2007
Posty: 4
Skąd: Kraków

PostWysłany: 19 Lis 2007, 11:39    Temat postu: Brud i człowiek, czyli dzieje niechcianej przyjaźni Odpowiedz z cytatem

Interdyscyplinarna Konferencja Studencka, Kraków 2008
Koło Naukowe Studentów Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
Instytut Archeologii UJ
ul. Gołębia 11, 31-007 Kraków
e-mail: konferencja.brud@gmail.com


25-26 IV 2008 (piątek – sobota)


Koło Naukowe Studentów Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z władzami tegoż Instytutu mają zaszczyt zaprosić do udziału w Pierwszej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej „Brud a Człowiek, czyli dzieje niechcianej przyjaźni”. Konferencja ta odbędzie się w dniach 25 – 26 kwietnia 2008 (piątek – sobota) w siedzibie Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ulicy Gołębiej 11 w Krakowie

Podczas konferencji przewidziane są 20 minutowe wystąpienia tak studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego (archeologia, etnologia, religioznawstwo, prawo, historia sztuki), pracowników naukowych UJ jak i zaproszonych gości z innych ośrodków naukowych.

Konferencja ta, której tytuł z reguły wzbudza uśmiech na ustach ma na celu odarcie z mitu pewnych tabu, naukowe podejście do rzeczy przez wiele kultur spychanej w sferę zakazaną. Będziemy starali pokazać się z zachowaniem naukowej metodologii dzieje brudu i nieczystości w różnych okresach i różnych częściach świata.

Publikacja materiałów po konferencji w Wydawnictwie Księgarni Akademickiej będzie ciekawym źródłem wiedzy dla wielu, którzy nigdy właściwie nie zastanawiali się jaką ogromną rolę pełni BRUD w kulturze człowieka, będzie też ciekawym studium metodologicznego podejścia do tak rzadko omawianego tematu.

Organizując tę konferencję mamy nadzieję na zacieśnienie kontaktów w krakowskim środowisku akademickim, a także na poznanie studentów i pracowników naukowych z innych ośrodków w Polsce i za granicą.

Chętnych do wzięcia udziału w konferencji jako prelegenci lub jako uczestnicy prosimy o kontakt mejlowy (konferencja.brud@gmail.com) lub telefoniczny z organizatorami konferencji. Osoby chcące wygłosić referat powinny przysłać jego temat (do końca grudnia) i abstrakt na 900 znaków (do końca lutego), które umieścimy w programie konferencji. Prosimy też o zapianie prezentacji multimedialnych w formacie programu Power Point i przesłanie jej do 2 tygodni przed konferencją. Możliwe jest również używanie slajdów i folii.

Serdecznie zapraszam

Anna Maria Kotarba (annakotarba@wp.pl , +48512318138)
organizator
Mejle w sprawie referatów i chęci uczestnictwa w konferencji proszę kierować konferencja.brud@gmail.com lub telefonicznie do Pawła Cembrzyńskiego +48 602186691.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger
KamilaDołączył: 15 Sty 2008
Posty: 1

PostWysłany: 15 Sty 2008, 23:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W imieniu Organizatorów Interdyscyplinarnej Konferencji Studenckiej "Brud i człowiek" pragnę poinformować Państwa o zmianie terminu konferencji. Odbędzie się ona w dniach 8-9 maja 2008 . Za zmianę terminu, wywołaną przez problemy techniczne przepraszamy. Jednocześnie informuję, ze przedłużony został do końca lutego termin nadsyłania zgłoszeń.
Serdecznie proszę o przekazanie powyższych informacji studentom zainteresowanym wzięciem udziału w Naszej konferencji.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gibilDołączył: 19 Lis 2007
Posty: 4
Skąd: Kraków

PostWysłany: 01 Maj 2008, 17:00    Temat postu: PROGRAM Odpowiedz z cytatem

Brud i człowiek - dzieje niechcianej przyjaźni

W Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagielońskiego, w dniach 8-9 maja, odbędzie się Studencka Konferencja Naukowa - "Brud i człowiek - dzieje niechcianej przyjaźni".


Program:

czwartek, 8 maja
12:00 – Otwarcie konferencji przez Dyrektora Instytutu Archeologii UJ prof. dr hab. Jana Chochorowskiego. (s. gotycka)
12:10 – Prof. dr hab. Jerzy Piekalski – Słowo wstępne

Sesja Średniowieczna (sala gotycka)
12:30 – mgr Zbigniew Robak (Kraków, UJ, archeologia) - Platae palustres et lutosae. Czy grody wczesnego średniowiecza rzeczywiście tonęły w brudzie?
13:00 – Joanna Wilk (Kraków, UJ, archeologia) - Przyrządy higieniczne i higiena osobista we wczesnym średniowieczu.
13:30 – Paweł Cembrzyński (Kraków, UJ, archeologia) - „Sracz czynić” – czyli o gospodarce odpadami w mieście późnośredniowiecznym słów kilka.
15:30 – Magdalena Babiarz (Wrocław, UWr., archeologia) - Miłość za pieniądze – obraz prostytucji w średniowiecznym mieście.
16:00 – Piotr Lasek, Piotr Sypczuk (Warszawa, IS PAN, UW, historia sztuki) - Brudne i śmierdzące, czy czyste i schludne? - czyli o kwestii higieny w średniowiecznych rezydencjach.
16:30 – Marta Pawlik (Toruń, UMK, archeologia) - Kronika nocnika(urynału), o tym jak człowiek ułatwiał sobie życie.
17:30 – Marta Höffner (Kraków, UJ, religioznawstwo) - Metaforyka brudu i oczyszczenia w tekstach monastycznych (IV-VI w.).
18:00 – Marcin Kiełbus (Katowice, UŚ, filologia polska) - Smród, brud i cud. Antynomia brudu i czystości w literaturze polskiego średniowiecza.
18:30 – Lidia Iwicka (Kraków, UJ, polonistyka) - Nieczystość jako kategoria etyczna na podstawie średniowiecznej homiletyki.

Sesja Etnologiczna (sala 210)
12:30 – dr Agnieszka Pieńczak (Cieszyn, UŚ, etnologia) - Zakazy tabuiczne i praktyki magiczne związane z ekskrementami i innymi nieczystościami w polskiej obrzędowości urodzinowej.
13:00 – mgr Emilia Obarzanek (Rzeszów, UR, historia) - Kwestie higieny i czystości wśród mieszkańców wsi polskiej w okresie międzywojennym.
13:30 – mgr Nadiia Ivashchenko (Poznań, UAM, socjologia) - Brud i brudas w tradycyjnych i współczesnych przysłowiach: pozytywne czy negatywne pojęcie.
15:30 – dr Anna Drożdż (Cieszyn, UŚ, etnologia) - Funkcje magiczne i zabezpieczające nieczystości w tradycyjnych wierzeniach na Śląsku na przełomie XIX i XX wieku.
16:00 – Anna Mrozowicka (Wrocław, UWr., etnologia) - Symbolika skalania i oczyszczenia w tradycji judeochrześcijańskiej w ujęciu psychologii głębi, fenomenologii i hermeneutyki.
16:30 – mgr Rafał Majka (Bielsko Biała, ATH, anglistyka) - Higiena tożsamości w dyskursach antysemickim i homofobicznym. "Odmienność" jako zanieczyszczenie, "Inny" jako brud; praktyki społecznego wykluczania Żydów oraz osób homoseksualnych jako praktyki prewencyjne, higieniczne, lecznicze.
17:30 – Anna Zaczkowska (Kraków, UJ, religioznawstwo) - „Święty nawet nóg nie myje, by nie znać rozkoszy” - zmiana perspektywy postrzegania nieczystości w kulturze współczesnej.
18:00 – Hubert Wierciński (Warszawa, UW, etnologia) - Martwe ciała, sztuka i medycyna. Różne przestrzenie, różne spojrzenia.
18:30 – mgr Bartłomiej Lis (Wrocław, UWr., socjologia) - Brudny seks -Inny seks. Nie(hetero)normatywne praktyki seksualne w nowoczesnym i ponowoczesnym dyskursie.

piątek, 9 maja

Sesja Archeologiczna (sala gotycka)
10:00 – mgr Jacek Jeremicz (Rzeszów, UR, archeologia) - Walka społeczności epoki brązu z insektami i bakteriami.
10:30 – Nina Ziębioska (Kraków, UJ, archeologia) - Medycyna ludowa w pradziejach. Zielarstwo i dziegciarstwo w walce z chorobami i brudem.
11:00 – mgr Tina Wnukowska (Łódź, UŁ, archeologia, historia sztuki) - Tam, gdzie każdy obywatel chadza (piechotą) czyli funkcja i architektura łaźni i latryn publicznych na obszarze Imperium Rzymskiego, na wybranych przykładach.
11:30 – Kamila Nocoń (Kraków, UJ, archeologia) - Wygląd łazienek w starożytnej Grecji na przestrzeni wieków.
12:30 – Łukasz Banaszek (Poznań, UAM, archeologia) - Ciało, zwłoki, szkielet. "Zanieczyszczone" zwłoki w żywym społeczeństwie Rzymian okresu Republiki.
13:00 – Anna Maria Kotarba (Kraków, UJ, archeologia) - Łaźnie (hammany) w kulturze islamu.
13:30 – mgr Marcin Krzyżanowski (Kraków, UJ, filologia perska) - Czystość cielesna, czystość rytualna- wzajemne relacje i transcendentność w islamie.
15:30 – Katarzyna Koziarz (Pułtusk, Akademi Humanistyczna im. A. Gieysztora, historia) - Stan zdrowia wojsk polskich podczas wyprawy wiedeńskiej (1683)
16:00 – mgr Paweł Korzeniowski (Rzeszów, UR, historia) - Wojna z brudem - kwestia czystości i higieny w armii II RP. Wybrane przykłady.

Sesja Humanistyczna (sala 210)
10:00 – Wojciech Michalec (Kraków, UJ, historia sztuki) - Brud jako tworzywo artystyczne w sztuce artystów XX wieku.
10:30 – mgr Anna Adamczyk (Lublin, UMCS, filologia polska) - Naturalistyczna ablucja rzeczywistości miejskiej na przykładzie wybranych nowel Zygmunta Niedźwieckiego.
11:00 – mgr Marcin Jurzysta (Toruń, UMK, literaturoznawastwo) - Kropla brudu bez której nie bylibyśmy sobą...
11:30 – Przemysław Chodań (Kraków, UJ, religioznawstwo) - Estetyka brudu. Analiza zjawiska na przykładzie Orgien Mysterien Theater.
12:30 – Rafał Jaźwioski (Pułtusk, Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora, historia,Politologia, politologia) - Mit jako „zabrudzenie” historii.
13:00 – mgr Anna Chromik-Krzykawska (Sosnowiec, UŚ, anglistyka) - Oświecona czystość: higiena a tożsamość w projekcie nowoczesności.
13:30 – mgr Łukasz Miszk (Kraków, UJ, archeologia, historia) - Walka o higienę wśród chłopów polskich w XIX w.
15:30 – mgr Marcin Borys (Rzeszów, UR, historia) - Brudna Ameryka – obraz dziewiętnastowiecznych Stanów Zjednoczonych w relacjach polskich podróżników i emigrantów.
16:00 – mgr Izabela Wodzińska (Rzeszów, UR, historia) - Czystość i higiena kobiet doby pozytywizmu.
16:30 – Zakończenie konferencji
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Wystawy i konferencje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB, map.
Archeolodzy.org © 2006-2016
Archeolodzy.org - forum miłośników archeologii.
Słowa kluczowe: archeologia, archeologia polski, archeologia powszechna, archeolodzy, forum archeologiczne, usługi archeologiczne, nadzór archeologiczny, archeo, wykopaliska, praca dla archeologów, praca, nadzory archeologiczne, pracownik techniczny, rysownik, epoka żelaza, epoka brązu, okres latenski, paleolit, mezolit, neolit.