Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

gdzie na wczesne średniowiecze?

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Studia archeologiczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ozi

PostWysłany: 12 Sty 2007, 0:50    Temat postu: gdzie na wczesne średniowiecze? Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich, mam problem. U mnie na UŁ nie ma specjalizacji z wczesnego średniowiecza, jaką chcę wybrać, a wyboru muszę dokonać w październiku przyszłego roku... Wobec tego zamierzam przenieść się na inny uniw... tylko gdzie i jak? Będę bardzo wdzięczna za jakiekolwiek rady..
Michał
Moderator

PostWysłany: 12 Sty 2007, 2:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciezko mi odpowiedziec na Twoje pytanie. Mysle ze 'starsze roczniki' moglyby sie na ten temat wypowiedziec. Ewentualnie jutro bede w szkole to podpytam ludzi. Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Ragnar

PostWysłany: 03 Lip 2007, 0:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

heh... pech. Na Akademii Humanistycznej w Pułtusku właśnie otrzymali uprawnienia do otwarcia studiów archeologicznych. Tam u Gąsowskiego i Duczki raczej na bank będzie można tą specjalizację obrać, ale to pewnie za jakiś czas=( Ja dopiero zaczynam w październiku więc się nie martwię. Ale zapytaj, nic to nie kosztuje nie?=] Chociaż fakt, że akademia to nie uniwerek.

www.ah.edu.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Filimer

PostWysłany: 03 Lip 2007, 3:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i stało się... mamy jedenastą uczelnię ze studiami archeologicznymi w kraju... Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko uzupełnić mój artykuł. I to pierwsze studia archeologiczne na prywatnej uczelni w Polsce! Co do wyboru specjalizacji - nigdzie nie spotkałem się ze specjalizacją z wczesnego średniowiecza - temat magisterki wybierasz sobie sam i piszesz o tym, co Cię interesują - np. u nas na UJ powstają prace magisterskie o Norwegii, Danii, Sarmatach etc i to z dowolnego zagadnienia - możesz sam rozwijać swoją wiedzę w określonym temacie.

Wydobywanie odnalezionych w wyniku poszukiwań przedmiotów zabytkowych z ziemi traktowane jest jako nielegalne wykopaliska i naruszenie mienia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Ragnar

PostWysłany: 03 Lip 2007, 19:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale chyba nie ubolewasz nad faktem otwarcia archeologii na AH? =] Cóż, za kilka lat pełnoprawnie dołączę do grona archeologicznego.

Nie wiem jednak, czy mimo wszystko rozwiązaliśmy problem Oziego...
Powrót do góry
Filimer

PostWysłany: 04 Lip 2007, 17:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie widzę potrzeby tworzenia nowych ośrodków akademickich na UKSW czy AH - lepiej by sie stało, gdyby studia archeologiczne znalazły się w ofercie uczelni z Opola, Szczecina czy Olsztyna. Tymczasem wyjdzie z tego najprawdopodobniej kolejna "fabryka bezrobotnych" - rynek bowiem już obecnie nie jest w stanie wchłonąć takiej liczby absolwentów, a co dopiero, jak dojdą kolejni - w dodatku idzie niż demograficzny, więc kształcenie archeologów zamiast inżynierów albo kształcenie marnych archeologów - bo tacy też kończą studia - mija się z celem. Już obecnie brakuje młodych zdolnych ludzi, którzy mogliby budować przyszłość polskiej archeologii - na uczelni czy w różnych instytucjach często zostają średniacy, bo osoby z potencjałem często rezygnują z archeologii, kiedy przychodzi problem stałej pracy czy zakładania rodziny. Tak więc dość sceptycznie podchodzę do całej sprawy - 11 uczelni w różnych rejonach kraju to byłoby dobre rozwiązanie - 8 uczelni + 3 uczelnie w Warszawie i okolicy to moim zdaniem pomyłka - zwłaszcza na UKSW. Z Kolei AH ma chyba za mało pracowników (muszę jeszcze sprawdzić, czy są odnośnie tego jakieś regulacje prawne) i dziwię się, że już otwierają studia z dość skromnym zapleczem - chyba że automatycznie wezmą najlepszych ze swojego odcinka autostrady. Co do problemu Ozi - myślę, że powinna się zorientować, który ośrodek prowadzi zaawansowane badania nad wczesnym średniowieczem - mi na myśl przychodzi Warszawa, Toruń i Kraków - nie wiem jak jest w Poznaniu w tym względzie.

Wydobywanie odnalezionych w wyniku poszukiwań przedmiotów zabytkowych z ziemi traktowane jest jako nielegalne wykopaliska i naruszenie mienia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Cleomayhem

PostWysłany: 25 Lip 2007, 10:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na Uniwersytecie Wrocławskim jedyna specjalizacją jest Archeologia Polski. W jej ramach istnieje szereg seminariów, jedno z nich to właśnie wczesne średniowiecze. Ukierunkowuje Cię to dobrze właśnie pod kątem tej epoki a uzupełnione jest dodatkowo konwersatoriami specjalistycznymi /kilka do wyboru/ traktującymi o zagadnieniach min. wczesnego średniowiecza.
Yoshi

PostWysłany: 24 Wrz 2007, 20:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jest taka specjalizacja w Rzeszowie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
anik125

PostWysłany: 21 Paź 2007, 20:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czy ktoś wie jaki profil klasy wybrać do liceum zeby na studia archeologiczne sie dostać, to by mi ułatwiło robote, odpiszcie z góry dzieki Razz
Powrót do góry
Vapnatak

PostWysłany: 22 Paź 2007, 17:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma znaczenia jaki profil wybierzesz. Mam na roku ludzi, którzy są po technikum samochodowym lub budowlanym i są na archeologii. Są też ludzie po liceum, np. po profilu humanistycznym z językami, ścisłym lub ogólnym i również są na archeologii. Ale jak już się upierasz z tym profilem i koniecznie zależy Ci na archeologii to wybierz profil humanistyczny z jakimiś elementami historii sztuki lub z językami.

vapnatak
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Studia archeologiczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: