Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Stan, potrzeby i perspektywy badań... Lublin, 2-4 IV 2008

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Wystawy i konferencje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Max
Administrator


Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 609
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 30 Gru 2007, 16:57    Temat postu: Stan, potrzeby i perspektywy badań... Lublin, 2-4 IV 2008 Odpowiedz z cytatem

Stan, potrzeby i perspektywy badań archeologicznych nad wczesnym średniowieczem na Lubelszczyźnie.
Lublin 2 - 4 kwietnia 2008


"Planowana konferencja naukowa pt. „Stan, potrzeby i perspektywy badań archeologicznych nad wczesnym średniowieczem na Lubelszczyźnie”, odbędzie się w dniach 2-4 kwietnia (środa - piątek) 2008 roku w salach Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. (...)"

Adres organizatorów:
Instytut Archeologii UMCS w Lublinie
Plac M. Curie-Skłodowskiej 4
20-031 Lublin
e-mail: gflorek@wp.pl

Dodatkowe informacje: http://archeo.umcs.lublin.pl/files/konf_1_2008.php

PROGRAM:

02.04.2008 (środa)

godz. 10.00 Otwarcie Konferencji

10.30 - 14.30 Sesja I. Pogranicze polsko-ruskie - część I

Marcin Wołoszyn (Rzeszów-Kraków) - „Złote jabłko“ polskiej archeologii, czyli o pograniczu polsko-ruskim w świetle badań archeologicznych.

Katarzyna Skrzyńska-Jankowska (Warszawa) - „Ziemia niczyja”? Południowa część dorzecza środkowego Bugu w perspektywie badań nad kształtowaniem się wczesnośredniowiecznego pogranicza polsko-ruskiego.

Tomasz Dzieńkowski (Chełm) - Stan i perspektywy badań nad wczesnym średniowieczem ziemi chełmskiej.

Joanna Kalaga (Warszawa) - Sąsiadka. Gród pogranicza polsko-ruskiego.

Marek Florek (Lublin) - Zespół grodowy w Czermnie gm. Tyszowce. Wyniki dotychczasowych badań archeologicznych a dyskusja o lokalizacji latopisowych „Grodów Czerwieńskich”.

16.00 - 19.00 Sesja II. Pogranicze polsko-ruskie - część II

Dariusz Dąbrowski (Bydgoszcz) - Dzieje Chełmszczyzny w świetle informacji latopisów (do końca XIII w.).

Teresa Rodzińska-Chorąży (Kraków) - Architektura kamiennej wieży w Stołpiu w kontekście późnoromańskiej architektury Lubelszczyzny i ziem sąsiednich.

Aneta Bukowska (Kraków) - Architektura dawnej cerkwi Przemienienia Pańskiego we wsi Podgórzu (Spas). Możliwości interpretacji.

Wacław Panasiewicz (Hrubieszów) - Wyniki badań archeologicznych osadnictwa wczesnośredniowiecznego w regionie hrubieszowskim.

03.04.2008 (czwartek)

9.00 - 13.30 Sesja III. Struktury osadnicze

Wołodymyr Petehyrycz (Lwów) - Struktury osadnicze V/VI-X w. Górnego Pobuża.

Ewa Marczak (Warszawa) - Ponad obecnymi granicami. Wybrane zagadnienia osadnictwa.

Wojciech Mazurek (Chełm) - Mikroregion krowiego Bagna na Polesiu Lubelskim we wczesnym średniowieczu. Stan badań i postulaty badawcze.

Światosław Tersky (Lwów) - Osadnictwo wczesnośredniowieczne w okolicach Włodzimierza Wołyńskiego w świetle najnowszych badań.

Andrzej Rozwałka (Lublin) - Osadnictwo pogranicznych parafii ziem lubelskiej i chełmskiej w średniowieczu.

Zbigniew Robak (Kraków) - Szlaki komunikacyjne na Lubelszczyźnie we wczesnym średniowieczu. Możliwości badawcze archeologii.

15.00 - 19.00 Sesja IV. Grody, miasta, cmentarze

Michał Wojenka (Kraków) - Plemienne grody z terenu Lubelszczyzny na tle założeń obronnych południowo-wschodniej Polski.

Ewa Banasiewicz-Szkuła, Agnieszka Stachyra (Lublin) - Zabytki archeologiczne o charakterze obronnym w woj. lubelskim.

Paweł Lis (Kazimierz Dolny) - Problem datowania wczesnośredniowiecznych zespołów osadniczych na przykładzie Kotliny Chodelskiej.

Urszula Ruszkowska (Chełm) - Wczesnośredniowieczne grodzisko w Majdanie Nowym, pow. Chełm.

Wasyl Petryk (Lwów) - Rozwój urbanistyczny Bełza w średniowieczu na podstawie badań historycznych, archeologicznych i architektonicznych.

Marta Polańska (Lublin) - Cmentarzysko na Sławinku w Lublinie (stan. 1/47-2/48) na tle badań nad wczesnośredniowiecznym szkieletowym obrządkiem pogrzebowym na Lubelszczyźnie.

Łukasz Miechowicz (Warszawa) - Stan i perspektywy badań nad wczesnośredniowiecznym obrządkiem pogrzebowym w Kotlinie Chodelskiej.

04.04.2008 (piątek)

9.00 - 13.30 Sesja V: Źródła i metody - część I

Piotr Kotowicz (Sanok) - Perspektywy badań bronioznawczych nad wczesnośredniowiecznym uzbrojeniem na Lubelszczyźnie.

Radosław Liwoch (Kraków) - Skarby zachodnioruskie doby przedmongolskiej.

Marcin Wołoszyn (Rzeszów, Kraków) - Wczesnośredniowieczne znaleziska z Gródka, pow. Hrubieszów w zbiorach Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Michał Auch (Warszawa) - Wczesnośredniowieczne naczynia szkliwione ziemi chełmskiej w świetle badań laboratoryjnych.

Marcin Piotrowski (Lublin) - Kilka uwag na temat wypału naczyń ceramicznych we wczesnym średniowieczu na podstawie odkryć z województwa lubelskiego i jego najbliższych okolic.

Beata Borowska-Strugińska (Łódź) - Metodyka badań antropologicznych populacji wczesnośredniowiecznych ze wschodniej Lubelszczyzny.

15.00 - 18.00 Sesja V: Źródła i metody - część II

Radosław Dobrowolski, Krystyna Bałaga, Agnieszka Pidek (Lublin) - Badania paleośrodowiskowe w obrębie wczesnośredniowiecznych stanowisk archeologicznych Lubelszczyzny - stan i perspektywy.

Leszek Gawrysiak, Piotr Zagórski (Lublin) - Wykorzystanie metod GIS w badaniach archeologicznych.

Elizabeth Zadora-Rio, Andrzej Buko, Xavier Rodier (Tours, Warszawa) - Badania powierzchniowe w Stołpiu: analiza przestrzenna rezultatów przy pomocy GIS.

Jarosław Kusiak (Lublin) - Metoda termoluminescencyjna w badaniach archeologicznych.

Stanisław Gołub (Chełm) - Różne metody badań archeologicznych na osadzie w Czułczycach stan. 2, gm. Sawin w aspekcie systematycznego rabowania.

18.00 - Zamknięcie Konferencji
_________________
Dobrze wiedzieć: wstawianie obrazkow / linkowanie do Wikipedii / nasze banery.
Forum Archeolodzy.org wspiera inicjatywy promujące archeologię...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Wystawy i konferencje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB, map.
Archeolodzy.org © 2006-2016
Archeolodzy.org - forum miłośników archeologii.
Słowa kluczowe: archeologia, archeologia polski, archeologia powszechna, archeolodzy, forum archeologiczne, usługi archeologiczne, nadzór archeologiczny, archeo, wykopaliska, praca dla archeologów, praca, nadzory archeologiczne, pracownik techniczny, rysownik, epoka żelaza, epoka brązu, okres latenski, paleolit, mezolit, neolit.