Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Wydarzenia w Egipcie

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Odkrycia i wyniki badań
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Max
Administrator


Dołączył: 30 Paź 2006
Posty: 609
Skąd: Wrocław

PostWysłany: 01 Lut 2011, 20:53    Temat postu: Wydarzenia w Egipcie Odpowiedz z cytatem

Z niepokojem obserwujemy wydarzenia w Egipcie. Niestety docierają również informacje o rabowaniu muzeów i bezmyślnym niszczeniu zbiorów archeologicznych... Szkoda, że mieszkańcy w porywie chwili, tak traktują to co jest symbolem Egiptu i głównym walorem turystycznym tego kraju. Obawiam się, że tym samym odcięto drogę do odzyskania zbiorów starożytności egipskich z europejskich muzeów o co ponownie postulowano zaledwie miesiąc temu. Confused

Kilka artykułów z sieci:

Cytat:
Rabunkowe ataki na muzea i stanowiska archeologiczne w Egipcie

Autor PAP – wczoraj

31.01. Warszawa (PAP) - Egipskie muzea i stanowiska archeologiczne na terenie całego kraju stają się celami ataków rabusiów i uzbrojonych bandytów wykorzystujących zamieszki w Egipcie - alarmuje dr Zahi Hawass, Sekretarz Generalny Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, na swojej oficjalnej stronie internetowej DrHawass.com.

Dr Hawass przedstawił szczegóły incydentu, do którego doszło w Muzeum Egipskim w Kairze w nocy z ubiegłego piątku na sobotę, kiedy grupa około 10 osób przedarła się do wnętrza muzeum w poszukiwaniu kosztowności, stłukła 13 szklanych witryn - rozrzucając ich zawartość na podłodze, rozbiła posąg faraona Tutanchamona na panterze, obrabowała sklep z pamiątkami i dokonała innych zniszczeń.

Jego zdaniem większość zniszczonych zabytków prawdopodobnie uda się odrestaurować.

W ostatnią sobotę, podczas obowiązywania godziny policyjnej, od godz. 16.00, dr Hawass przez całą noc otrzymywał sygnały o atakach od współpracowników - inspektorów archeologicznych z całego kraju - w tym z Sakkary, Dahszur i Mit Rahiny koło ruin Memfis, stolicy starożytnego Egiptu w okresie Starego Państwa (III-VI Dynastia).

Jak wynika z tych relacji, niestrzeżone magazyny i składy na stanowisku w Abusir, nekropoli staroegipskiej w odległości 2,5 kilometra od Sakkary zostały otwarte, a na stanowisku koło Qantary na Półwyspie Synaj, gdzie znajdują się składy z antykami z Muzeum Narodowego w Port Saidzie, duża uzbrojona grupa bandytów otworzyła skrzynie składowane w magazynach, załadowała przechowywane w nich artefakty na ciężarówkę i wywiozła.

Inne grupy rabusiów usiłowały wedrzeć się do Muzeum Koptyjskiego i Muzeum El Manial w Kairze oraz Królewskiego Muzeum Biżuterii i Muzeum Narodowego w Aleksandrii.

Nie wszędzie doszło jednak do grabieży, np. przezorni pracownicy Królewskiego Muzeum Biżuterii w Aleksandrii przed zamknięciem muzeum umieścili wszystkie eksponaty w podziemnym skarbcu, gdzie pozostały bezpieczne.

Jak podkreślił dr Hawass, na szczególne uznanie w tych tragicznych dla kultury Egiptu dniach zasługuje postawa inspektorów, archeologów i pracowników obiektów muzealnych Egiptu, którzy zgłaszają gotowość obrony starożytnych eksponatów i reliktów egipskiej kultury przed próbami rabunku. (PAP)

jot/ krf/

1999 - 2008 Polska Agencja Prasowa SA


Z Archeowieści:

Cytat:
Jak początkowo donosił Reuters, podczas piątkowych demonstracji w Kairze, rabusie włamali się do Muzeum Egipskiego i zniszczyli dwie mumie. Okazuje się jednak, że zniszczenia są bardziej rozległe. Doktor Zahi Hawass, od poniedziałku pełniący funkcję ministra ds. zabytków w nowym egipskim rządzie, poinformował na swoim blogu, że w piątek do muzeum wdarło się około tysiąca ludzi.

Na szczęście tłum ten spustoszył głównie sklepik z pamiątkami, który najpewniej uznano za część wystawy i mało kto zapuścił się w głąb budynku. Dużo większe zniszczenia są efektem rabunkowego rajdu 10 osób, które dostały się do muzeum przez szklany dach. Kiedy bandyci nie znaleźli złota, zdewastowali 13 gablot w dziale Epoki Później i ich zawartość wyrzucili na ziemię. Następnie skierowali się w poszukiwaniu łupów do galerii Tutanchamona, gdzie zniszczyli statuetkę władcy na panterze oraz polującego faraona na czółnie. Rozrzucone na podłodze zniszczone zabytki pokazała telewizja Al Jazeera. Oglądając relację można zidentyfikować kolejne zniszczone artefakty, jak złoty wachlarz Tutanchamona, rzeźby przedstawiające życie codziennie w Środkowym Państwie, zniszczone figury modelu armii Mehsetiego, model łodzi rzecznej, brązową statuetkę boga Apisa w postaci byka, alabastrową wazę i fajansową biżuterię.

W wypowiedzi dla CNN Hawass potwierdził oficjalnie zniszczenie dwóch mumii, którym bandyci oderwali głowy, oraz zniszczenie jednej statuetki faraona. Dyrektor Muzeum Wafaa el-Saddik, w wywiadzie dla Zeit Online, donosi zaś o kradzieży paru drobnych przedmiotów.

Zdaniem Hawassa większość zniszczonych zabytków najpewniej uda się odrestaurować.

Niestety muzeum w Kairze nie było jedynym celem rabusiów. W swojej relacji doktor Hawass informuje o tragicznej sytuacji w jakiej znalazły się Muzeum Koptów, Narodowe Muzeum w Aleksandrii, Muzeum Królewskiej Biżuterii i Muzeum El Manial. Uzbrojona grupa bandytów wdarła się także do miejsca, gdzie przechowywane były antyki z Narodowego Muzeum w Port Said, okradziono również magazyn muzealny koło Ismailli. Abu Sir, gdzie do tej pory pracowali czescy archeolodzy, pozostawiono niestrzeżone. Doktor nie ma wiadomości o sytuacji w Sakkarze, ale jest w stały kontakcie z inspektorami w Dahszur oraz Memfis.

Poruszający jest jednak fakt, że Egipcjanie bronią swojego dziedzictwa. Dziewięciu złodziei z piątkowej kradzieży w Muzeum Kairskim zostało złapanych przez policję turystyczną oraz studentów. Świat obiegło również zdjęcie przedstawiające żywy łańcuch utworzony w celu chronienia muzeum. Jak donosi PAP, do dnia dzisiejszego zatrzymano około 50 złodziei, a na dachu muzeum umieszczono snajperów. Z kolei w Karnaku mieszkańcy ochronili świątynie przed rabunkiem, a pojmanych i rozbrojonych napastników przekazali wojsku.

Army Secures Egyptian Museum From Looters

Relacja dr Hawassa, wywiad w CNN , wywiad z Wafaa el-Saddik
Zdjęcia z Al Jazeery w porównaniu z pierwotnym wyglądem zabytków

Tekst: J.C, redakcja: W.P.


Wirtualna Polska o sytuacji polskich archeologów.

Cytat:
Polscy archeolodzy w Egipcie; "na razie są bezpieczni"

W Egipcie przebywa ok. 50 archeologów z Polski. Na razie są bezpieczni, nie ma powodu, żeby zarządzać ewakuację - poinformował dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW prof. Piotr Bieliński.

- Na razie archeolodzy są bezpieczni. Nie przewidujemy ewakuacji. Przebywają w miejscach oddalonych od stolicy, gdzie nie odbywają się żadne manifestacje, nie są niczym zagrożeni - powiedział Bieliński. Zastrzegł jednak, że to, czy zostanie zarządzona ewakuacja, zależy od rozwoju sytuacji. - Na razie jeszcze żaden kraj nie ewakuował stamtąd archeologów - zauważył.

- W tej chwili w Egipcie pracują dwie nasze misje archeologiczne: misja w Deir el-Bahari w Tebach zachodnich, gdzie jest świątynia bogini Hatszepsut, oraz druga misja - jeszcze dalej - na południowo-wschodnich rubieżach Egiptu, z dala od wielkich miast, w miejscowości Berenika - wyjaśnił kierownik Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk prof. Karol Myśliwiec. - Obie misje są bezpieczne. Miejsca te nie są centrami rozruchów - zaznaczył.

- Teby są miejscem bardzo archeologicznym, gdzie każdy mieszkaniec jest w turystyce. Powiedziałbym, że tam istnieje swoista symbioza pomiędzy archeologami a mieszkańcami. Nie ma mowy, żeby tam doszło do jakiegoś aktu przemocy przeciw archeologom - ocenił badacz.

Druga misja prowadzona jest w Berenike, na samym południu Egiptu. - Badania prowadzone są w pobliżu małej wioski, gdzie przecież nikt nie będzie niszczył dochodu, jakim jest jedyna działająca tam misja archeologiczna. Myślę więc, że te akurat dwie misje nie są w najmniejszym stopniu zagrożone wypadkami - powiedział prof. Myśliwiec.

W ciągu najbliższych kilku dni ma rozpocząć się także misja w Dahla. Ma w niej uczestniczyć czterech polskich badaczy. Są już w drodze na miejsce.

- Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego znajduje się w części Kairu nazywanej Heliopolis, czyli Nowy Kair. To nie jest miejsce położone w centrum - zaznaczył Myśliwiec. Przyznał, że gdyby miało dojść do utrzymania się niebezpiecznej sytuacji w mieście, to fale grabieży czy agresji mogłyby się skierować przeciw polskim archeologom, którzy są tam obcokrajowcami. - Nie ma mowy, żeby oni, jako przedstawiciele Polski, mieli ulec specjalnym sankcjom czy prześladowaniom. Trzeba być jednak bardzo ostrożnym - zastrzegł.

- Prosiliśmy kolegów, którzy prowadzą w Kairze badania biblioteczne, żeby się zastanowili, czy chcą wrócić. Kto chciał, to wrócił, np. dzisiejszym samolotem - poinformował prof. Bieliński. Według niego, w stolicy Egiptu zostało jeszcze trochę polskich studentów i stypendystów.

Niektórzy archeolodzy powrócą do Polski 12 lutego. Bieliński zaznacza jednak, że jest to powrót planowy, wynikający z zakończenia misji. Zaprzecza, że ma to związek z zamknięciem banków w Egipcie i brakiem gotówki na prowadzenie badań. Przyznaje jednak, że brak możliwości podjęcia pieniędzy może być dla archeologów poważnym utrudnieniem. - Opracowujemy już sposoby dostarczenia im gotówki - podkreśla.

Na razie wstrzymano wyjazdy kolejnych archeologów na misje do Egiptu. Bieliński i Myśliwiec zgadzają się jednak, że nie ma to związku z niebezpieczeństwem grożącym badaczom na misjach, lecz wynika z trudności, jakie mieliby z dojazdem na miejsce badań.

(po, pp)


Sad
_________________
Dobrze wiedzieć: wstawianie obrazkow / linkowanie do Wikipedii / nasze banery.
Forum Archeolodzy.org wspiera inicjatywy promujące archeologię...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
MirMiłDołączył: 16 Lip 2013
Posty: 101

PostWysłany: 10 Paź 2013, 13:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tam nikt nie jest bezpieczny. Uspokajanie MSZu jest trochę zabawne. Tam gdzie drwa rąbią tam wióry lecą. Wystarczy jeden głupi zamachowies-samobójca
_________________
Od młodzieży zależy jak historia Polski zostanie zapisana na wieki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Odkrycia i wyniki badań Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB, map.
Archeolodzy.org © 2006-2016
Archeolodzy.org - forum miłośników archeologii.
Słowa kluczowe: archeologia, archeologia polski, archeologia powszechna, archeolodzy, forum archeologiczne, usługi archeologiczne, nadzór archeologiczny, archeo, wykopaliska, praca dla archeologów, praca, nadzory archeologiczne, pracownik techniczny, rysownik, epoka żelaza, epoka brązu, okres latenski, paleolit, mezolit, neolit.