Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

pas rycerski

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Średniowiecze
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wlodek

PostWysłany: 21 Sty 2008, 0:03    Temat postu: pas rycerski Odpowiedz z cytatem

Czy wszystko co opinało rycerza w talii można nazwać pasem rycerskim ?
Na pewno nie. Nazwa winna być zarezerwowana dla bogato zdobionych pasów skóry , nabijanych płytkami ze srebra , złoconych czy też wysadzanych drogimi kamieniami. Były również całkowicie metalowe - bez skórzanego podkładu. Noszono je okazjonalnie , bardziej podkreślały status właściciela niż służyły do prozaicznego spinania szat.
Z wielu źródeł ikonograficznych wynika , iż nie miały możliwości regulacji długości .Spinane były sztyftem metalowym przechodzącym przez końce pasa -podobnie jak w meblowych zawiasach pasowych - i krytym fałszywą klamrą lub bardziej ozdobną i okazałą płytką.Były i spinane klamrą podobną do klamry paska harcerskiego.
Mnie interesuje pas z możliwością regulacji i szczegóły techniczne takiego rozwiązania.
Proszę o podanie źródeł.
Pozdrawiam . Włodek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
wlodek

PostWysłany: 27 Sty 2008, 10:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widzę,że moj poprzedni post to kijem w mrowisku nie będzie. Nawet patykiem. Jak Was, drodzy forumowicze, połechtać by Was zaczęły świerzbieć paluszki a przepełniony garniec wiedzy historycznej chlusnął nią na klawiaturę? Może nie po polsku coś macie?
Preferowany nośnik to angielski choć podziękuję i za każde źródełko szemrzące w innym języku.
Pozdrawiam .
Powrót do góry
A.Kiton

PostWysłany: 27 Sty 2008, 11:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A może tu :
http://www.historycy.org/index.php?s=0c432c8c98df584a2486246684a8b919&showforum=60
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
wlodek

PostWysłany: 27 Sty 2008, 14:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i z tej jednej odpowiedzi dowiedziałem się wiecej o sobie i temacie niż bym chciał. Wprawdzie podejrzewałem już od dawna żem usiadł nie do tego stolika / i nie w tym rewirze / i zamówiłem jakieś dziwne danie metalowo-skórzane w kuchni , która serwuje raczej kamienne artefakty o trzech stopniach świeżości a obsługa sali podaje to na żelaznych misach i zaleca jeść używając noża i szpili z brązu - ale napisałem. No to mi każą iść do innej restauracji. Jeszczem tam nie był ale cóż ....chlip, chlip / tu pociągam nosem a łzy wycieram rękawem - a może odwrotnie /... pójdę bo jak wyganiają to albo nie chcą albo..... nie mają ochoty teraz.
A tak bardziej poważnie : za link dziękuję i czekam na inne źródełka.
Proszę mi wybaczyć moję znaki przestankowe lub ich brak - mam na to papiery.
Pozdrawiam Włodek.
Powrót do góry
Ragnar

PostWysłany: 28 Sty 2008, 16:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Włodku! Niezwykle pięknie i poetycko żeś to ujął =)

Jak odpowiedzieć na twoje pytanie...

"Czy wszystko co opinało rycerza w talii można nazwać pasem rycerskim"

Jeżeli było to na rycerzu to raczej już był to pas rycerski. Odpowiednio zdobiony itd. Ja jestem akurat specem od wczesnego średniowiecza, jednak tradycja zdobienia pasów była tam bardzo bogata i stanowi korzenie dla pasów rycerskich.

Owszem, zdobiony pas miał na celu podkreślenie statusu właściciela. Formy zdobień ewoluowały zarówno stylistycznie jak i technologicznie.
Pasy nie były nabijane ot zwykłymi płytkami srebra czy też złota. Były to "nabijki", odlewane ze zdobieniami, bądź ryte/rzeźbione. Do VI wieku dominował polichrom zaczerpnięty od Hunów. Ozdoby do pasów (i nie tylko) robione były ze złota, posiadały specjalne komórki wysadzane granatami (kamień półszlachetny), potem zostało to wyparte przez odlewy i filigran. Nie wiem, jak w późnym średniowieczu, ale wcześniej pas nie był noszony okazjonalnie, a permanentnie by okazywać status (i nie tylko, miał dużo bardziej bogatą symbolikę).

Powiedz mi, jak ze źródła ikonograficznego można wywnioskować, że pas nie miał możliwości regulacji długości? Osobiście znam sporo znalezisk normalnych klamer od pasów późnych. Co do klamry "harcerskiej" to nie było to tak popularne z tego co się orientuję, jest niewiele znalezisk o ile dobrze pamiętam (ale to nie moja specjalizacja, mogę być w błędzie).

Jeżeli jesteś zainteresowany mogę podesłać zdjęcia replik elementów od pasów późnośredniowiecznych.
wlodek

PostWysłany: 29 Sty 2008, 21:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za uznanie.
Oczywiście , proszę o jak najwięcej zdjęć. Może jakieś linki ?
Pozdrawiam serdecznie , Włodek.
Powrót do góry
Ragnar

PostWysłany: 31 Sty 2008, 13:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Linków niestety nie posiadam =( Ewentualnie do wczesnych pasów.
I prosił bym o maila bo niestety na forum nie mogę wrzucić tych fotek.

Jeszcze ciekawostka na temat zmiany symboliki pasów.
O tym, że tradycja pasów jest pogańska nie trzeba się rozwodzić. Mieli ją Rzymianie, Hunowie, Germanie itd.
Podczas rozprzestrzeniania się religii chrześcijańskiej noszenie zdobionych pasów zostało zakazane, przez papieża (nie pomnę którego) jako relikt pogaństwa.
Jeden z władców w "świeżym chrześcijańsko" państwie, prosił papieża o dyspensę, ponieważ chodząc bez zdobionego pasa, ludzie (zwłaszcza wojownicy) nie uznawali jego godności i autorytetu władcy. Dyspensę dostał z tego co pamiętam =).

Tak więc, pasy rycerskie musiały zmodyfikować ideologiczny aspekt, ale w jakim kierunku nie wiem bo nie wtajemniczałem się w ten temat.
wlodek

PostWysłany: 03 Lut 2008, 0:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Ragnarze !
Dzięki za fotki. Zaciekawił mnie bardzo , wspomniany przez ciebie zakaz noszenia bogato zdobionych pasów.Rozbuduj ,proszę ten wątek a może ktoś inny napisze coś ciekawego ?
A ja wrócę do tematu i tego co napisałem w pierwszym swoim poscie.
Ruch odtwórczy w Polsce rozwija sie bardzo dynamicznie i jak wszystko co "żyje" ewoluuje. Dziwacznie ubrane i uzbrojone , jak statyści z planu filmowego, grupy mieniące się bractwami rycerskimi, zaczynają wymierać .To takie ślepe uliczki "ewolucji rycerstwa".
Był okres , gdy rycerzem mógł być każdy kto wyklepał sobie miecz z resora a na kolczugę z podkładek sprężynujących narzucił tunikę uszytą ze starej zasłony. O butach to w ogóle nie wspomnę.Szczęściem obraz takiego rycerza odchodzi w niepamięć. Ale zbyt powolny to proces. Nadal, co widać na wielu imprezach historycznych , długi, merdający między nogami koniec paska jest jego wyznacznikiem.
A ja jakoś nie mogę się z tym pogodzić - bo ani to rycerz ani pas rycerski.
Postaram się dokonać moich opisów definiujacych dwie podstawowe grupy pasów. Celowo nie używam określenia " rycerskich " , gdyż rezerwuję je dla jednej tylko grupy.
Pierwsza to : pasy nośne , używane w walce .Na początku był to pojedynczy pas zapięty w talii , do którego troczono / nie wnikam teraz w jaki sposób- to osobny temat / pochwę miecza czy też zakładano zań topór , jakiś nóż, sztylet , puginał itd. albo goły miecz.Później / błagam , nie pytajcie kiedy bo w tej chwili to nieistotne / dodano drugi pas a oba spęto na stałe lub przy użyciu luźnej szlufki. Pozwoliło to bardziej równomiernie rozłożyć obciążenie na oba biodra ale przede wszystkim szybko odpiąć pochwę miecza bez konieczności "rozpasania się "
Jako , że były używane w boju musiały byc wytrzymałe , z prostym ale funkcjonalnym zapięciem pozwalajacym zmieniać ich długości / klamry /i nie powodowac groźnych w skutkach zaczepów broni czy elementów ubioru lub uzbrojenia ochronnego. Stąd ich skromne zdobienia a w zasadzie ich brak.
Druga grupa : to pasy , które z całą powagą można nazywać rycerskimi.
Noszone okazjonalnie - co nie znaczy rzadko.Służyły podkreśleniu statusu własciciela i jego pozycji. Prawo do ich noszenia nabywało się będąc pasowanym na rycerza. Już z okreslenia zadań wynika ich bogate zdobnictwo , stosowanie cennych materiałów a przez to duża wartość materialna. Nikt przy zdrowych zmysłach nie przepasał by się nim stając do walki - był zbyt cenny i niewygodny.
Wiem , że mój podział jest ostry i wynika tylko z założenia funkcji przedmiotu- ale od czegoś trzeba zacząć.

Czy wszystkie torby i torebki , noszone przez kobiety , można nazwać damskimi?
Pozdrawiam wszystkich i czekam na szpile!
Powrót do góry
wlodek

PostWysłany: 13 Lut 2008, 21:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i znikąd pomocy co by mi kamień u szyi zawiesić !
Pocieszę zdrowych, żem ja w ten czas chorobą zmorzon. Ośm dni w lazarecie miejskim przeleżał był a i po próżnicy - jakim chory był tak i jestem. Medycy ino za kapłonami i wypchanymi srebrem mieszkami poglądali a mnie ino widok nadobnych pracownic lazaretu ostawili.A Bóg im zapłać choć i za to, bo w domu pewnikiem bym skapiał do reszty na przebrzydłe lico swej białogłowy poglądając. Na tym łazarzowym wikcie zmizerniałem wielce , czym połowica moja barzo była ukotentowanaa.Rzekła mi nawet, że sugestyji swojej i figury nadobnej użyje/ dla mego dobra oczywista ! / na medykach , by mi żołądek dratwą zaszyli- alem się nie dał widząc jak co dzień rankiem jakiegoś uleczonego wynoszą , co go Bóg do siebie , nad ranem powołał. Ośm dni i nocy tam żem przeleżał , a na dziewiąty za bramę wygnali. Jakoweś pismo ino dostałem i recepturę jak leki sporządzić. Pismo ledwośmy we czworo , po dwóch dniach , odczytali. Jakimiś dziwnemi literami napisane było, a na dodatek po łacinie. Stało w niem, że trza mi do większego lazaretu jechać , tam gdzie medyków kupa i wyżej głowę noszą. Poprosiłem bratanka i zawióz mnie , bom sam się bał powozić.A było to po Świętym Wojciechu. Zajechalim - lazaret duży to i kupa luda w niem się tłoczy. Bratankam odesłał a sam siadłem na ławie i czekam. Kiej kur , w szóstą godzinę mego czekania zapiał, medyk jakowyś/ com po okularach i czystych paznokciach poznał/ w progu stanął i do komnaty swej mnie/ pod nosem coś mamrocąc / zaprosił. Pismo ,co w lazarecie mi dali, z uwagą i namaszczeniem przesylabizował i rzekł mi: lazarety w całej Rzeczpospolitej pełne i czekać trza i nie lamentować. Nie tylkom ja chory - chora cała Rzeczpospolita ,skarb pusty a ludziska miast pracować do miemiaszków lubo innych uciekają. Mam dwie koszule szpitalne wyszykować, jakieś mniej znoszone trepy , ręcznik i kostkę mydła do tobołka rzucić i do lazaretu przybyć rankiem 27-mego lutego. Pewności , że medycy jeszcze będą , nie dał.
To i siedzę w chałupie, przez błony świńskie w oknach poglądam , dni na ścianie węglem zaznaczam i czekam. Czasem ktoś sie przez Interneta w sprawie pasa , lubo innym odezwie - tom rad wtedy wielce.

Szlechetne zdrowie ......
Pozdrawiam całą brać archeologiczno-historyczną.
Powrót do góry
Ragnar

PostWysłany: 18 Lut 2008, 1:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do zakazu noszenia pasów zdobionych za wiele nie pomogę =? Moja wiedza kończy się tam, gdzie wchodzi chrześcijaństwo... taki pogański człek ze mnie Razz Z tego co wiem, to zakaz noszenia pasów wynikał z tego, że były one właśnie reliktem pogańskiego systemu ideologicznego.

Aż zawrzała mi krew =) Całkowicie się nie mogę zgodzić z twoją wizją ewolucji pasów. Wszak rzymskie pasy były już bogato zdobione i posiadały wiele nabijanych zwisów. Podczas najazdu hunów pasy były niezwykle bogato zdobione co zaszczepiło się jeszcze mocniej w Europie. Huński styl zdobienia pasów (i nie tylko) zachował się długo, bo do VI wieku bodaj. Germanie w tym czasie już używali "skośny" pas do noszenia miecza, inna sprawa, że nikt nie nosił by miecza nagiego!

Jeżeli chcemy przyjrzeć się tematyce pasów musimy sięgnąć do Rzymu i mozolnie przekopać się przez wczesne średniowiecze, a żeby na końcu dowiedzieć się czegoś o pasach rycerskich =) Ale ja tu nie pomogę bo wnikam w tematykę pasów epoki wikińskiej i zanim będę miał odpowiedni zakres wiedzy czasu sporo upłynie.
Max
Administrator

PostWysłany: 18 Lut 2008, 2:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Porcja literatury:

K. Wachowski 1995. Poznosredniowieczne okucia pasa z fosy miejskiej we Wrocawiu, „Slaskie Sprawozdania Archeologiczne”, t. 36, s. 227-230.

K. Wachowski 1996. Renesansowe okucia do mocowania szpady z fosy miejskiej we Wrocawiu, „Slaskie Sprawozdania Archeologiczne”, t. 37, s.379-380.

K. Wachowski 1997. Problematyka tzw. pasa naddugiego w penym sredniowieczu, Archaeologia Historica Polona 5, s. 187-191.
(dostepne w bibliotece cyfrowej: http://kpbc.umk.pl/dlibra/docmetadata?id=23464&from=&dirids=1)

K. Wachowski 2002. Poznosredniowieczny pas rycerski na Salsku w swietle zrodel archeologicznych, Archaeologia Silesiae 1, Wrocaw, s. 239-264.

K. Wachowski 2005. Azurowe okucia pasa rycerskiego z Europy arodkowowschodniej, „Slaskie Sprawozdania Archeologiczne”, t. 47, s. 145-160.

O. Ławrynowicz 2005. Pas rycerski na Slasku i w Malopolsce w wiekach srednich. Studium ikonograficzne, "Kwartalnik Historii Kultury Materialnej", t 1/2005.
(do sciagniecia tutaj: http://www.archeologia.uni.lodz.pl/bronioznawstwo/doc/Sredniowieczny.pdf)

Tam wiele dalszych pozycji.

Aha. Obrazki mozna wrzucac na forum za pomoca ImageShack'a. Jak to zrobic jest opisane tutaj: http://archeolodzy.org/forum/viewtopic.php?t=146
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
wlodek

PostWysłany: 21 Lut 2008, 13:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie mogłem pisać ani czytać postów przez kilka dni - stąd ta zwłoka. Ale : ad rem.
Przestudiowałem wnikliwie oba posty i rzuciłem się ku źródłom, które mi moderator wyszukał i na tacy podał.
Alem jakiś markotny. W Ragnarze krew się gotuje - a ja myslę , że bez powodu. Tematem nie jest ewolucja pasa "przez wieki i kraje " ale pas rycerski na ziemiach zwanych dzisiaj Europą. Ja tam o pisaniu na temat ewolucji pasów nawet nie marzę.
Tom ja winien , że rycerstwo to tylko sześćset lat w Europie było?
Maxowi dziekuję - zapalił mi dodatkową świeczkę w jaskini wiedzy historycznej. A światła nigdy dość.
Pozdrawiam wszystkich czytających me bazgroły i czekam na dalsze wiadomości i namiary.
Powrót do góry
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Średniowiecze Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: