Drodzy Forumowicze,

w tym roku mija 10 lat funkcjonowania forum. Późną wiosną 2005 r. pojawiła się inicjatywa i jej pierwszy, prowizoryczny silnik. Kilka miesięcy później była już nowa domena, serwer, system, grafika, pierwsi użytkowcy, którzy założyli konta i napisali wiadomości. 10 lat to dużo i mało. W skali czasu jaką zwykle operujemy jako archeolodzy to bardzo niewiele. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że pierwsze polskie portale internetowe powstały w 1995 roku, można powiedzieć, że połowa tej epoki jest także nasza.

Podsumowując ten okres, bo przecież każda rocznica to czas podsumowań, trzeba zaznaczyć, że zaczynaliśmy jako studenci, w niewielkiej grupie, nieświadomi pojawiających się po drodze trudności, zarówno technicznych, jak i tych życiowych na naszej zawodowej drodze. Obecnie jesteśmy w innym miejscu, z inną wiedzą, umiejętnościami, skupiając uwagę na innej problematyce. Przez ten czas zawsze cieszyły nas wszelkie drobne sukcesy. Forum, wśród archeologów, studentów i sympatyków, dość szybko stało się dynamiczną i rozpoznawalną platformą wymiany informacji. Jako Archeolodzy.org patronowaliśmy kilkunastu mniejszym i większym wydarzeniom wspierając je promocją, miejscem serwerowym czy skromnym banerem na głównej stronie. Forum to jednak przede wszystkim Wy! Serdecznie dziękujemy za wszystkie dyskusje, zarówno te bardzo merytoryczne, zawierające wiele mądrych uwag, praktycznych informacji i odnośników, jak i te emocjonalne w tematach budzących większe kontrowersje.

Przed nami nowy etap. Uznaliśmy, że 10 lat to dobry moment zmianę. Nadchodzi dla nas czas intensywnej pracy nad nową formułą, która zastąpi dotychczasową działalność strony. W najbliższych tygodniach forum zostanie zamknięte, zniknie również dostęp do zawartych treści. Z dużą dozą optymizmu patrzymy w przyszłość, prosimy więc - nie usuwajcie odnośnika do Archeolodzy.org ze swoich zakładek.

Serdecznie dziękujemy za te wspólne 10 lat, życząc Wam pomyślności, spełnienia zawodowego i wielu wspaniałych odkryć. Wierzymy, że to nie koniec naszej wspólnej przygody z archeologią.

Archeolodzy.org

Praca w UK

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Varia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
beanshee

PostWysłany: 14 Lut 2012, 19:00    Temat postu: Praca w UK Odpowiedz z cytatem

Witam
Czy miał ktoś z was kontakt z archeologią w Wielkiej Brytanii? Jak wygląda tam sprawa z uprawnieniami zawodowymi? Czy trudno tam o pracę w zawodzie? Chętnie wysłucham wszelkich opinii
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
olija

PostWysłany: 15 Lut 2012, 2:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
Może zacznę od uprawnień - żeby zostać tzw. site assistantem lub site supervisorem uprawnienia nie są konieczne, ba, nawet wykształcenia kierunkowego teoretycznie nie trzeba mieć. To co się liczy najbardziej to doświadczenie - i to zazwyczaj to zdobyte w Wielkiej Brytanii. Uprawnienia potrzebne są na tzw. site directora, który musi zdać specjalne egzaminy z metodologii i archeologii Wysp Brytyjskich i zdobyć licencję na badania (nie jest dożywotnia, egzaminy trzeba powtarzać - wiadomo, w archeologii trochę rzeczy się zmienia, przynajmniej tam).
Oczywiście żeby zacząć pracę w jakiejś firmie na wyspach raczej trzeba się nastawić na bycie zwykłym kopaczem czyli site assistantem, przynajmniej na początku. Potem są szanse na awans na supervisora, który troszkę lepiej zarabia i zazwyczaj ma trochę więcej obowiązków.

Niestety na dzień dzisiejszy o pracę jest dosyć trudno i wydaje mi się, że zaczepienie się gdzieś dla osoby, która tam jeszcze nie pracowała może być ciężkie. No ale nigdy nic nie wiadomo. Proponuję zacząć od zaznajomienia się ze stronką www.bajr.org, gdzie znajduje się większość aktualnych ofert pracy a także kontakty do wielu firm archeologicznych. Z doświadczenia wiem, że jeżeli aplikuje się na jakąś ofertę pracy mailowo warto potem zadzwonić i się telefonicznie dopytać o wyniki rekrutacji wręcz męczyć firmę o przyjęcie do pracy.
Wszystko co opisywałam powyżej dotyczy archeologii komercyjnej i pracy na wykopaliskach, jak jest z archeologią naukową i specjalistyczną nie wiem. Pozdrawiam i życzę owocnego szukania pracy.

www.osinska.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
beanshee

PostWysłany: 19 Lut 2012, 14:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za odpowiedź.
Trochę przeraziło mnie nie wymaganie żadnego wykształcenia...
A jak to wygląda od strony technicznej? Tzn. czy ich metoda pracy w polu znacznie różni się od polskiej?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
olija

PostWysłany: 20 Lut 2012, 12:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

beanshee napisał(a):

Trochę przeraziło mnie nie wymaganie żadnego wykształcenia...

hmm, niby tak ale żeby kopać głównie potrzeba doświadczenia na wykopie a nie wiedzy o kulturach i tp. To czego nas uczą na studiach, może oprócz wstępu do archeologii i tak na praktykach na niewiele się zdaje. Ja bym tu odróżniła archeologa terenowego od naukowca, dobrze jest jak osoba jest dobra zarówno w terenie jak i za biurkiem jednak z doświadczenia wiem, że rzadko to się zdarza. Poza tym to, że zdarzają się osoby bez archeologicznego wykształcenia nie jest regułą, raczej po prostu się zdarza, znam dziewczynę-etnologa, którą wkręcił do pracy jej chłopak archeolog i doskonale dawała sobie radę. Muszę jednak podkreślić, że praca na stanowisku site assistatna jest pracą głównie fizyczną - w Wielkiej Brytanii nie ma panów fizycznych (to znaczy zdarzali się ponoć przy ogromnych inwestycjach tzw. general operators), większość czynności - eksploracja warstw i obiektów jest wykonywana ręcznie przez archeologów. No może oprócz zdjęcia humusu, bo to, tak jak u nas, robi koparka.

beanshee napisał(a):
A jak to wygląda od strony technicznej? Tzn. czy ich metoda pracy w polu znacznie różni się od polskiej?

To zależy, u kogo odbywałeś/łaś praktyki. Część polskich archeologów stosuje tak zwany system brytyjski na swoich wykopaliskach. Jest to kopanie stratygraficzne - czyli metodą u nas zwaną plastyczną gdzie ściąga się warstwę po warstwie dokumentując każdą jednostkę stratygraficzną (wpisz w WIKI- single context recording). Używa się macierzy Harrisa do opisania stratygraficznych relacji między tymi jednostkami. Nie wiem z jakiego jesteś uniwersytetu ale ponoć nie wszędzie tego uczą (!). Na stanowiskach pradziejowych w Polsce głównie kopie się mechanicznie ale w miastach, z tego co wiem często wybiera się system brytyjski. Wiem, że w Polsce kopie tak profesor Kobyliński, chyba A. Gołembnik, B. Bobowski z Gdańska no i na pewno parę innych osób.

Ogólnie rzecz biorąc na Wyspach kopie się podobnie jak u nas: najpierw oczyszczenie powierzchni wykopu - wyznaczenie obiektów - doczyszczenie obiektów - dokumentacja fotograficzna stropu- rysunek(nie zawsze) - eksploracja plastyczna połówki obiektu - dokumentacja foto i rys. profilu - wybranie drugiej połówki obiektu - zdjęcie i rysunek negatywu. Rysunek negatywu może być pewną odmiennością w stosunku do polskiej archeologii, nie spotkałam się z tym jeszcze na żadnych inwestycyjnych wykopaliskach w kraju. Jest to, jednym słowem rysunek tego tego co u nas nazywa się chyba stykiem czyli kształtu obiektu - jamy, dołu itp. korzystając z metody rysowania spadków angielskich. Przy dokumentacji takigo obiektu nadaje sie co najmniej dwa numery - numer dla obiektu i dla jego wypełniska (jeżeli wypełnisko nie jest jednolite to kolejne numery dla poszczególnych warstw) i dla każdej jednostki wypełnia się kartę.
Wiadomo w mieście jest trochę inaczej i czasem też kopie się mechanicznie - np. ściąga warstwę gruzu bez rozdrabniania się na jego poszczególne warstewki.
Myślę, że więcej informacji uzyskasz wpisując w google: field archaeology techniques czy coś w tym stylu. Z tego co pamiętam było o tym w książce Barkera "Techniki wykopalisk archeologicznych". Pozdrawiam.

www.osinska.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Archeolodzy.org Strona Główna -> Varia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: